• 28-12-2017, 17:37:15
  #1


  Bitcoin, altcoinler, blockchain, kısacası kripto para dünyasıyla ilgili geniş bir çalışma yapan AKP, bu sektörün takip edilmesinin, vergilendirilmesinin ya da arzının mümkün olmadığını belirttiği çalışma için “Kripto paralara ilişkin en büyük risk, bu paraların kullanımının kara para işlemlerine açık olması dolayısıyla devletler tarafından yasaklanmasıdır” vurgusu yapıldı.
  Kripto paraların bir anda büyük değerler kaybedebileceğine ve bu paralara el konulmasının çok zor olduğuna dikkat çekilen raporda şu ifadeler kullanıldı:
  "Kripto para, internet aracılığıyla kullanılan hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan sanal para birimini ifade ediyor. Kripto paralar ancak belirli şifreler kullanılarak yerleştirildiği sanal cüzdanlardan yine şifreler aracılığıyla çıkarılıp kullanılabildiği için bu adı taşıyorlar. Kripto para birimleriyle kişiler ya da kurumlar tıpkı gerçek parayla yaptıkları gibi harcama yapabiliyor ya da para kabul edebiliyorlar.
  Sanal olmaları yalnızca bilgisayar sisteminde kayıtlı olmasından kaynaklanıyor. Yani bu para birimleri dolar, Euro, TL gibi basılı halde fiziksel olarak bulunmuyor. Değeri, kullanıcıların onu bir değiş tokuş aracı olarak kabul etmelerinden ya da bir emtia gibi görmelerinden kaynaklanıyor.
  Para basımı ve arzının devletlerin elinde bulunduğunu düşünürsek, sanal paraların takibi, vergilendirilmesi ve arzının yapılamaması devlet düşüncesine ters bir uygulamadır. Kripto paralara yönelik en büyük risk, bu paraların kullanımının kara para işlemlerine açık olması dolayısıyla devletler tarafından yasaklanmasıdır. Bir anda çok büyük değer kayıpları yaşayabilir.
  Ayrıca kime ait olduğu bilinmediği ve bir merkezi otorite tarafından izlenip değerlendirilmediği için kripto paralar ile açılmış hesapların dondurulması, bu paralara el konulması çok zordur."
  Kaynak: http://www.webtekno.com/akp-den-bitc...ez-h38572.html
 • 28-12-2017, 17:40:55
  #2
  BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU BAŞKANLIĞI
  Halen Kurumumuz internet sitesinde "Duyurular" kısmında yer almakta olan açıklamada, herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen bitcoinin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun (Kanun) kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmediği, bu nedenle de Kanun çerçevesinde gözetim ve denetiminin mümkün görülmediği, diğer taraftan, bitcoin ve benzeri sanal paralar ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesinin, söz konusu sanal paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam yarattığı,ayrıca bitcoinin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı risklere de açık olduğu belirtilerek, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına, bitcoin ve benzeri sanal paraların barındırdığı muhtemel riskler kamuoyuna hatırlatılmıştır.
 • 28-12-2017, 17:45:26
  #3
  Artık para devletin elinden çıkıyor. Bir Devrin başlangıcı bu sanal paralar. İstesenizde istemesenizde yeni bir devire girdik
 • 28-12-2017, 18:24:42
  #4
  Yanlız haber de, kara para aklama aracı oldugundan ve asla tespit edilemeyeceginden bahsedilmiş. böyle bir durum da, türk borsalarının fişini çekerler..Yarın bir gun uyandıgınızda ne paribu, ne de koineks i görebilirsiniz..Açık açık belirtiliyor üzerine basa basa kara para denilmiş açıklamada..kara para aklama aracı ise, kara para aklanmasına zemın hazırlayan turk borsalarını kapatırlar. bir de bunu düşünün.onlarda zaten dünden razı, ganimet ile ortadan kaybolmaya..
 • 30-12-2017, 04:16:41
  #5
  Kimsenin ortadan kaybolduğu yok, Daha önce btctürk kapatmak zorunda kalmıştı ve tüm kullanıcılarına bakiyelerini vermişti. Çok şükür şimdiye kadar Türkiye'de böyle bir şey gerçekleşmedi. Umuyorum ki bundan sonrada yaşanmaz. Devlet şuan vergilendirme noktasında bir çözüm bulamadı, borsalarda yapılan alış satışlar için borsalar fatura kesiyor, ancak bu da onların insiyatifinde tabiki, yaptığımız alım satımlarda ödediğimiz komisyonların hepsine fatura kesip bildirmezlerse kimsenin bundan haberi olmaz. Dedikleri gibi Merkezi bir otarite olmadığı için vatandaşın insiyatifine kalıyor herşey. Şuan için dijital cüzdanda tutulan kripto paraları göremezler ancak bu kripto paraların borsalara aktarılıp ordan satılarak banka hesaplarına aktarılmasını takip ederek bir vergilendirmeye gidebilirler.

  Şimdilik çekimser yaklaşıyorlar ancak devir değişti artık, yüz yıllar önce paralar altın ve gümüş sikkeler olarak basılıydı, zamanla insanların bu paralarda kırpma işlemi yaparak 9 sikkeyi 10 adete çıkarmalarından dolayı daha değersiz olan tunç bakır gibi maddelerle basılmasına döndü iş, o zaman da para altın ve gümüşten başka basılamaz denilmedi, sonra iş kağıda döndüğünde de aynı süreç tekrarlandı, bir günde kağıdın para karşılığı görmesi kabul edilmedi. Bitcoin ve alt coinler de bir günde gerçek para sayılmayacak, ancak bir yola girildi, şuan için deneysel süreçte. Önceden olsa bizim dönemimize yetişmez derdim ancak şuan ki teknoloji ve yayılma hızlarını baz alırsak 5-10 yıl içerisinde tüm dünya devletlerinin mevzuatlarına gireceğine eminim.