• 13-12-2017, 15:12:05
  #1
  Platin üye
  Maliye Bakanlığı, SPK ve Merkez Bankası tarafından incelemeye alınan Bitcoin Sistemi ve türevleri*(Kripto Para) için çeşitli seçenekler üzerinden vergi çalışmalarına başlandı.

  Eğer ilgili süreç Vergi Alınması Yönünde tamamlanırsa gerek Bitcoin gerekse de Ethereum gibi dijital para birimlerini üreten veya alıp-satan kişilere Gelir Vergisi üzerinden vergi tahakkuk ettirilecek. Artı olarak KDV 'de alınmaya başlanacak.

  Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk tarafından verilen bilgilere göre Maliye Bakanlığı Kripto Para olarak adlandırılan Bitcoin ve türevleri için bir isimlendirme yapılması konusunda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Merkez Bankası’ndan destek istedi.

  Yapılacak olan çalışmalar sonunda 3 birim bir araya gelerek Kripto Para – Bitcoin Sistemi için bir isimlendirme yapacak ve çalışmanın sonunda muhtemelen bu iş için bir Vergi Rakamı ortaya çıkarılacak.


  Menkul Kıymet, Emtia veya Para Olarak Adlandırılabilir

  Kripto Para – Bitcoin Sistemi için şuan düşünülen 3 isimlendirme seçeneği var. Bunlar “Menkul Kıymet”, “Emtia” veya “Para”.

  Bu 3 isimden Menkul Kıymet ismine SPK’nın karşı çıktığı gelen ilk bilgiler arasında.* Verilen bilgilere göre SPK tarafından Bitcoin Sisteminin bir Menkul Kıymet olmadığı, Menkul Kıymet olabilmesi için gerçek bir ürünün ortaya konulması gerektiği yönünde bir tavır konulmuş durumda.

  Merkez Bankası ise Para isminin kullanılamayacağı, Para olabilmesi için bir değer karşılığında basılmış ve reel olarak işlem yapılabilen bir ürün olması gerektiğini belirtmiş durumda.

  Bu noktada ise geriye sadece Bitcoin Sisteminin Emtia adıyla anılması seçeneği kalıyor. Ancak bu seçeneğin kabul edilmesi Madencilik yapanlar ve Alım – Satım yapanlar için ciddi bir Vergi Yükü anlamına gelebilir.  Emtia Olursa Gelir Vergisi ve KDV İşin İçerisine Girecek

  Eğer Maliye Bakanlığı, SPK ve Merkez Bankası Bitcoin ve Türevleri için ya da ortak isim olarak kullanılan Kripto Paralar için Emtia olduğu yönünde bir karar verilirse işin içine KDV ve Gelir Vergisi giriyor olacak.

  Bu noktada da ortaya iki farklı türden vergilendirme çıkabilecek.

  Buna göre;

  Kişi eğer bir kez Bitcoin alıp satmış ve buradan bir gelir elde etmişse bu kazanç ya değer artışı kazancı veya arizi kazanç olarak vergilenecek. 2017’de 24 bin liradan fazla arizi kazanç elde ediyorsanız bunu beyan edip vergisini ödemek zorundasınız.

  Kişi eğer sürekli Bitcoin alıp satıyorsa ve buradan gelir elde etmişse bu durumda gelir vergisi beyannamesi verip kazancından Gelir Vergisi ödemek zorunda. Bu verginin oranı yüzde 15’ten başlayıp 35’e kadar gidiyor. Bun ek olarak yüzde 18 KDV de ödenmek zorunda.

  Eğer kişi tek seferlik alım yaptı ve bu alımda 24 bin TL sınırını aşmadı ise bu durumda Vergi Beyanı yapmasına ve Vergi Ödemesine gerek olmayacak.

  Haberin Tamamı İçin https://www.cepseyir.com/maliye-baka...adi-26787.html adresine göz atabilirsiniz.
 • 13-12-2017, 15:14:52
  #2
  Konu daha önce açıldı reklam için geç kaldınız.
 • 13-12-2017, 15:16:02
  #3
  Üyeliği durduruldu
  iyide zaten alırken kdv ödüyorsunuz, bilmeyen yoktu ki
 • 13-12-2017, 15:18:41
  #4
  Bugünkü 3. konu sanrım Bitcoine vergi geliyor diye
 • 13-12-2017, 15:21:02
  #5
  kaynak siteniz sanırım.neyse hit kasıtysanız aynı konuları görmekten sıkıldım lütfen farklı konular açınız