Lütfen çok acil cevap! Joomla jos_session problemi - R10.net
 • 23-12-2017, 04:36:09
  #1
  Hiti yüksek bir sitemde sorun yaşıyorum.
  Joomla jos_session tablosu belli bir satır sayısına ulaştıktan sonra siteye girilmez hale geliyor. Aynı zamanda ek yük oluşturuyor. Yaklaşık 10 Mb. Herhalde problem de bu aşamadan sonra ortaya çıkıyor. Ben jos_session tablosununun içini boşaltıp check and repair yapıyorum anca bu koşulda düzeliyor. Session tablosu veritabanını çok yoruyor.
  Joomla her bir sayfa için bir session açıyor bunu kapatmanın yolu var mı?
  Konu acil olduğu için özelden de olsa lütfen yazınız. Eğer çözüme yönelik ücret talebiniz olursa ve anlatacaklarınız işime yarayacak bilgilerse tarafımca belirlenecek ücreti de hesabınıza yollayabilirim.
  İ

  $lifetime=10
  session_handler=database;
  joomla sürümü 2.5
 • 23-12-2017, 07:57:26
  #2
  Merhaba, Sitenize birtakım zararlı botlar tarafından istekler geliyor olabilir. Dolayısı ile sık aralıklarla jos_session tablosuna veri girişi yapıldığından dolayı da tabloda bozulma yaşanmaktadır. Bu durumu hosting hesabınıza bağlı webalizer, awstats gibi sayaç servisi mevcut ise ilgili alandan ziyaretçi girişlerini konrol edip ip adresleri birbirine yakın durumda ise /24 /32 şeklinde. .htaccess ile engelleme gerçekleştirmeniz sağlıklı olacaktır.
  Bir diğer seçenek ise "index.php" dosyasındaki ;
  $app = JFactory::getApplication('site');
  Satırını ;
  $app = JFactory::getApplication('site',array('session'=>false));
  Olarak güncellemeniz halinde site üzerindeki ziyaretçi sessionları için jos_session tablosunda kayıt oluşmayacaktır.
 • 23-12-2017, 11:59:43
  #3
  Hocam Allah razı olsun cevap vermişsiniz ve cevabınız dogru. ben de konuyu açtıktan hemen sonra sabah 6'da sorunu çözdüm. Üsteki koda ilave olarak bende ilaveler yapacagım.

  Sevgili forum üyeleri ve arama motorunu kullanıp bu başlığa gelen arkadaslar joomla'nın en büyük sorunu aslında jos_session'dur. Tabi ki bu kendini yüksek hitlerde belli edecektir. Öyleki onlarca satır veritabanına eklenip silinmektedir. kullanıcı 10 sayfa gezdiyse 10 sayfa için session açılmaktadır.

  jos_session tablosunda toplam 8 tane alan bulunuyor. bu alanları oluşturmak için 8 alana da veri eklenmesi gerekiyor. Bir kullanıcı 20 farklı sayfa gezdiyse 20 satır ve 20×8=160 alan bundan etkileniyor. Ve session lifetime=10 verdiniz diyelim kullanıcı bi gün sonra yada 10 dk sonra tekrar siteye geldiginde bu alanlar siliniyor. Tekrar yeniden olusturuluyor.

  Bir düşünün veritabanındaki buhranı? karmasayı? aynı zamanda veritabanını tüketen farklı eklentileriniz varsa mysql uzerinde tablolarda sık sık ek yük görursunuz iste bu veritabanın sonu olacaktır. bu durumda geçici olarak bir çözüm var. bu çözüm denetle ve onar olacaktır.

  Fakat sitenizin ön yüzünde kullanıcı girisi yoksa olası en büyük çözüm site frontend üzerinden session'u false yapmaktır.

  üsteki çözüm joomla 2.5 için geçerlidir. aynı şekilde joomla 3.xx içinde yabancı kaynaklarda çözüm var. arayabilirsiniz.

  bu arada @Academic hocam ben sorunu çözmüs olsam dahi siz sabah cevap vermissiniz. tesekkur etmek amacıyla ufak bir ödeme yapabilirim.

  bu baslik joomla icin onemli bir basliktir. binlerce insanın veritabanı şişmekte onarılması gerekmekte.
 • 24-12-2017, 03:06:59
  #4
  Rica ederim, çok çok öncesinde Joomla kullanırken bu durumla devamlı karşılaştığımdan dolayı böyle bir işlemle aşabilmiştim sıkıntıyı. Paylaşmak güzeldir