• 26-03-2024, 23:11:47
  #1
  İnstagram üzerinden reklam veriyorum. ama aynı zamanda etkileşim yorum vs. hangi olayın yoğun olması bizi keşfete veya herkesin karşısına çıkartır.
  bu konuda instagramı en iyi bilen arkadaşlardan destek istiyorum
 • 26-03-2024, 23:27:44
  #2
  Merhabalar şöyle bir örnek vereyim tamamen sayfanız hk bilgim yok, yinede her sektör konseptine göre ilerlemeli.

  Reklam ile yaş aralığı sayfa kitlenize göre verim sağlayacaktır.

  #kesfet düşmek için sayfanız özgün ve spamsız olmalıdır. Reklam dan gelen kitle ile doğru saatlerde paylaşım yapmanız ilk yarım saat içinde yorum ve beğeni yapmaları sizi keşfete düşüşür.
 • 26-03-2024, 23:29:10
  #3
  Etkileşim (yorum, kaydet, mesaj gönder) erişimi açıyor ve çok daha fazla kişinin sayfasına düşüyor (etkileşimde bulunanların takipçilerine)
 • 26-03-2024, 23:38:03
  #4
  Ben size başlıca bir kaç öneri de bulunayım gerisini çözebileceğinizi düşünüyorum.

  1- Bahsettiğiniz etkileşim aslında aşağıdaki 3 madde en iyi sonucu verecektir;

  a- Kullanıcıları Yoruma teşvik edecek içerik lazım
  - Kullanıcılar için özellikle Türkiye alanından bahsetmek istersek eğer sert bir görüş kesimi vardır instagram sayfanızın türüne göre değişir tabii ancak ben şu an size genel bir instagram sayfasını ele alarak örnek vereceğim mesela (Futbol) sayfasını ele alalım, futbol sayfasında sert kesimler aşırı yüksektir mesela futbol için bir takım değil genel bir sayfa olduğunu varsayalım insanların en büyük etkileşimi yorumlarda birilerine bir şey kanıtlamadır psikolojik olarak aslında yönlendirme yapmak daha doğru olacaktır a takımın saçma bir şeyini paylaşarak karşı taraflı takım görüşleri tepkilerini ve aynı zamanda bu tepkilere verecek a takımın taraftarları yorumda bir birine girecektir, bunu tüm alanlar için teşvik edebilirsiniz.
  b- Kullanıcıların başkasına göndermesi.
  - Yapacağınız paylaşım için kullanıcıların bir birine hitap etmesi gerekir paylaşımın özellikle bir arkadaşıyla ortak bir alanı olmalı yada siz buna dayatmalısınız futbol sayfası örneği verdik tekrar aynı şekilde ilerlemek istiyorum. Mesela futbol sayfası için mesela saçma bir gol pozisyonun kaçması paylaşarak insanlara şu mesajı verdirebilirsiniz illaki paylaşımlarda görürsünüz siz de bunun gibi gol kaçıran arkadaşınız vardır gibi bir etkileşim sağlatabilirsiniz bunun bir çok örneği olabilir mesela a takımın büyük başarısını alabilir ve bunu karşı görüşlü arkadaşına paylaştırtmaya yönlendirebilirsiniz bu tamamen sizin içerik planınıza bağlı kalacaktır.
  c- Kullanıcıları sayfanıza teşvik etmeniz gerekir.
  - Kullanıcılar sayfanıza yönlendirme sağlayabilirsiniz bunun için bir çok etken mevcuttur son zamanlar da en çok popüler olan ise part videolarıdır insanların ilgisi çeken videoyu sonu merak uyandıran videoyu öyle bir yerde kesmelisiniz ki insanlar part 2 için merak etmeli ve sayfanızda part 2 aramalı bu size fazlasıyla etkileşim kazanacaktır bunun sonucunda içerikten profil ziyareti alanınızdaki veriler tavan yapar bu genellikle son zamanlarda sık sık kullanılan bir yöntemdir onun haricinde ise içerikleriniz bir birine tamamlayıcı olabilir buna örnek vermek gerekirsek mesela haftanın en iyi 10 golünü hazırladınız videonun sonuna bir önceki postumuzda ise dünyanın en iyi 10 golünü sıraladık onu da izleyebilirsiniz gibi insanları meraklandıran ve başka videolarınızı izletmeye teşvik eden içerikler oluşturabilirsiniz.

  dipnot: beğeni artık genel bir şey olduğundan bunu açıklamaya gerek duymadım.

  2- Keşfet için üstteki etkileşim hariç etki eden faktörüler;

  bu kısmı açıklamadan önce şöyle bir dipnot daha bırakmak istiyorum instagram keşfet mantığı genellikle şu şekildedir. Paylaştığınız içerik veya reels genellikle belli başlı kısa bir izlenme alır bazen 10 kişi de kalır bazen 100 kişi de instagram bu izlenme yada görüntülenme sonucu içeriğinizin kalitesini öne çıkarır paylaşım sağladığınız içerik kullanıcıların ne kadar fazla etkiliyor örnek veriyorum 10 kişi izledi bunlardan sadece 1 yada 2 tanesi video ile etkileşim kurdu (aşağıda bazı maddeler de açıklayacağım) instagram içeriğinizi sınırlandırabilir ancak 10 kişinden 7-8 tanesi etkileşim kurdu instagram daha fazla insana göstermeye başlar daha fazla insan etkileşim verdikçe daha fazla kullanıcı verir ve 10 kişilik takipçisi olan bir instagram hesabınız milyon izlenme alabilir.

  a- İçerik Açıklaması
  - İçerik açıklaması algoritma için bir etken olup olmadığı konusu belli kesimler için evet belli kesimler için hayır ama her 2 kesimin kabullendiği kesin bir şey varsa açıklama insanları içeriğinizde uzun tutmasıdır mesela 20 saniyelik bir video attığınız içerik önemli değil veya örnek vereyim Ramazan Ayında Sizi Tok Tutacak 20 Yiyecek gibi bir içerik ürettiniz video 20 saniye olsun arkaplan da saçma bir video yada alakasız bir şey olsun sadece 20 yiyeceği açıklamaya yazdığınızı varsayalım ve insanlar merak edip açıklamanızı okumaya başladı 20 saniyelik video 1 kişi için yaklaşık olarak 3-4 defa oynatıldı bu bir başarıdır ve keşfet olanağını arttırır.
  b- Şarkı Seçimi
  - İnstagram da özellikle reels videolarınız da şarkı seçiminizi iyi yapmanızı tavsiye ederim şöyle örnek vereyim her hafta instagram da reelsler de şarkılar değişir ama aynı şarkıyı günde bazen 10-20 defa farklı içeriklerde denk geliriz instagram popüler olmuş bir şarkıyı kullanan diğer reels videolarını da öne çıkartma huyu vardır mesela şimdi buraya bir örnek bırakacağım ve bu yazıyı okuyan insanların hepsi bu hafta en az 5 defa karşılaşmış olacaktır. (
  şarkı için tıkla )
  c- Efekt Seçimi
  - Eskisi kadar popüler bir seçenek olmasa da hala etkisi olduğunu düşünüyorum instagram da hazır olan efektler mevcut buna her geçen gün yenileri eklenmektedir bu da şarkı seçimi için popülerliği arttırmaktadır.


  Temel de bahsettiğim bu alanlar sizi instagram da öne çıkartmaya olanak tanır lütfen bunları nasıl kullanacağınıza karar verin her şey aslında temel şeylerden oluşuyor sadece bu temelleri nasıl yönlendireceğiniz size bağlı hayal gücünüzü kullanın