50 Milyon Kişinin Kimlik Kilgilerini Satan 3 Kişi Yakalandı - R10.net
 • 14-06-2019, 14:08:04
  #1
  GSM şirketlerinin altyapısına ulaşarak kimlik bilgilerini çalan hırsızlar Antalya'da gözaltına alındı.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, istihbari çalışmalar kapsamında dünyanın en büyük GSM şirketlerinden birinin sisteminden bazı verilerin alındığını tespit etti.

  Bu kapsamda yapılan araştırmada Ahmet Yıldız (34), Emine Yıldız (32) ve Mehmet Ali Sert (19) adlı 3 şüphelinin izine ulaşıldı.


  Günlerce süren teknik ve fiziki takibin sonucunda, Mehmet Ali Sert'in, telefon bayisi dükkanı işleten Ahmet Yıldız'ın kurumsal şifresini kullanarak, GSM şirketinin altyapısına ulaştığı ve yasa dışı yollarla yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerini, kimlik fotokopilerini ve anne kızlık soy isimlerini ele geçirdiği tespit edildi.

  ÖZEL EKİP ANTALYA'DA GÖZALTINA ALDI

  Bunun üzerine operasyonun düğmesine basan ekipler, Ahmet Yıldız ve çalışanı Emine Yıldız’ı Ankara'da gözaltına alırken, Mehmet Ali Sert'in Antalya'ya kaçtığını belirledi. Antalya'da lüks bir otelde kaldığı belirlenen şüpheli Sert, Ankara'dan giden özel ekip tarafından yakalanarak gözaltına alındı.  50 MİLYON VATANDAŞIN KİMLİK BİLGİLERİNE ULAŞILDI

  Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, içerisinde yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin bulunduğu çok sayıda harddisk, laptop, flash bellek ve materyal ele geçirildi. Alınan ifadelerin ardından derinleştiren çalışmalar kapsamında, Mehmet Ali Sert’in ele geçirdiği kimlik bilgilerini, para karşılığında sahte kimlik üreten, aynı zamanda banka ve kredi kartı *************** yapan kişilere sattığı tespit edildi.

  Ayrıca, Sert'in tüm bankalar, TÜVTÜRK ve E-Devlet gibi kurumlara ait sahte siteler oluşturduğu ve 'phishing' yöntemiyle çok sayıda vatandaşı dolandırdığı belirlendi.

  YÜZ BİNLERCE LİRAYI SANAL PARA HALİNE ÇEVİRDİ

  Öte yandan Sert'in, ele geçirdiği kimlik bilgilerinin bazılarıyla, telefon hattı açtığı, bu vesileyle vatandaşların banka hesaplarını boşalttığı saptandı. Sert'in, elde ettiği yüzbinlerce lirayı ise, sahte kimlik bilgileriyle açmış olduğu sanal para hesaplarına aktardığı tespit edildi.

  Gözaltına alınan 3 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Polis, soruşturma kapsamında izine ulaştığı diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmalarına devam ediyor.
  Kaynak
 • 14-06-2019, 14:22:17
  #3
  Minifirsat adlı üyeden alıntı
  r10 üyelikleri var mı acaba?
  50 milyon kişinin kimlik bilgisini çalan kendi adıyla üye olmaz hocam
 • 14-06-2019, 14:22:33
  #4
  yani bu demek oluyorki yetkili iletişim merkezi sahibi şifresiyle tüm kullanıcıların bilgisine ulaşalabiliyor.

  böyle bir saçmalık olursa o bilgilerin çalınmasına şaşırmamak lazım.

  operatör firmasının kullanıcılarının gizliliğine ne kadar önem verdiğini gördük.
 • 14-06-2019, 15:15:54
  #5
  Sonuç ?

  Bugün 7 yıldır kullandığım ve ilk 5 yıl sadece şirket içi görüşmeye açık olan şirket hattıma onlarca reklam sms'i geldi. Sms gönderen firmaların, dernekleri, hastanelerin hiç birini tanımıyorum, hiç ilgim olmadı. Kanun çıkardılar ama tamamen göstermelik. Bursa'da bir ticaret odası sms atıyor, ne hangi aracı firmadan attığı belli ne de sms almamak için alternatif var. Bu arada bursa'ya 1-2 kere gezmeye gittim, 7 yıldır maaşlı çalıyorum ticaret odasıyla alakam yok. Sektörel açıdan bile alakası yok.

  Geçen sene bir hastanede kulak burun boğaz doktoruna muayene oldum, ilaç veya reçete yazılmadı. O günden beri hiç alakam olmayan hastanelerden özellikle muayene olduğum konu ile ilgili kendi hattıma sms alıyorum. Otoyolda seyahat ederken 3 bin kişilik ilçe sınırından geçince ilçe belediye başkanı adıyla ilçemize hoşgeldiniz diye sms geliyor. İyice suyu çıktı bu işin, ne denetleyen var ne hesap soran var.

  Çalıştığım şirketteki pozisyonumdan dolayı kişisel verilerin korunması mevzuatı hakkında bilgim var. Normal şekilde denetim olsa o firmaları öttürürler, vergi kaçırmanın cezası daha hafif ama kimse ne denetliyor ne de umursuyor.

  Bunları yakalamışlar ama bilgileri sattıkları adamlar çatır çatır o bilgileri kullanmaya başkalarına satmaya devam ediyor. bilgileri aldıkları adamlar aynı şekilde başkasına da satabilir.
 • 16-06-2019, 03:02:01
  #6
  Bilgileri sattıktan sonra bu adamların yakalanması gereksiz. Yüce adaletimiz de bu adamları bir süre sonra serbest bırakır zaten. R10 halkı da bilir ki internete düşen veri kolay kolay silinmez.
 • 16-06-2019, 09:58:29
  #7
  Hepimizin bilgileri olabilir orada, en güzeli kimlik değiştirmek.En azından bir önlem olur.Çünkü kimlik değişince üzerindeki kodlarda yenileniyor.

  SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 • 16-06-2019, 10:21:10
  #8
  Bence hata var
  Bir GSM yetkilisinin bilgisi ile 50 milyon kişinin bilgisine ulaşılmaz sistem izin vermez
  Şu şekilde olmuşturX bayisine gelen hat alan veya numara taşıyan şahısların form bilgisini almıştır o da toplasan her gün 100 hat olsa ayda 3000 yılda 36000 kişi rakamlar sahte ayrıca o il veya ilçe ile sınırlı olacaktır
 • 16-06-2019, 10:38:48
  #9
  Burda 2. Suçlu operatör firmasıdır ona da bir yaptırım uygulanmali