Arkadaşlar merhaba,

1 ay önce bir site açtım, kendi çapında rekabeti fazla olan 4-5 anahtar kelime seçtim kendime... Özgün ve düzenli içerik girerek sayfa bazında SEO çalışması yapmak suretiyle fazla da backlink olaylarına girmeden istediğim kelimelerde hızlı bir şekilde son sıralardan da olsa 1. ve 2. sayfalara kadar yükseldim.

Yalnız bugün başıma öyle bir olay geldi ki sevinsem mi üzülsem mi bilemiyorum. En çok hit beklediğim anahtar kelimede 4. sıraya yerleşmişim fakat ilgili anahtar kelimede 4. sırada görüntülenen link anahtar kelimeyle aynı adı taşıyan kategori altında yer alan görece zayıf bir postuma ait... Kategori linki de 59. sırada... (Daha iyi anlaşılması bakımından örnek, anahtar kelimem armut, sitemde de armutla ilgili yazılarım armut kategorisinde siteadi.com/armut/ linkinde toplanıyor fakat 4. sıraya çıkan içeriğim benim ihmalen armut kategorisine koyduğum "elma" postu. Elma 4. sıradayken siteadi.com/armut/ 59. sırada, o keyword'de siteadi.com ilk 100'de bile değil.)

Hal böyle olunca hemen çıkma oranı %90'larda dolaşıyor ve ben asıl içeriğimi sunamadığım için sitede kalma süresi 20 saniyeye çıkamıyor. Benzer yazılar, bunu da okuyun gibi eklentiler mevcutsa da fayda etmemekte. Hepsinden önemlisi, elma ne alaka?

Sizce bir 301 ile o posta ait içeriği asıl kategorime yönlendirmeli miyim? Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olur muyum? Neyi yanlış yapmış olabilirim? Çok zayıf bir ihtimal ama sandbox olabilir mi? (5-10 link ancak paylaştım, ki onlar da farklı keyword'lerde)

Çözüm önerisi, fikir ve beyin fırtınası için şimdiden teşekkürler.