İpucu: Sosyal Medya Siteleri nedir? Ne yapar? Nasıl Kullanılır? - seo.notdefteri.gen.tr - R10.net
 • 29-07-2010, 13:56:39
  #1
  Social Media Sites – Sosyal Medya Siteleri nedir? Ne yapar? Nasıl Kullanılır? konusunda dilim döndüğünce bir makale kaleme aldım. Düşünce ve yorumlarınızı eklerseniz sevinirim.

  Internetin ortaya çıkması, insanların birbiri ile olan etkileşimini hızla arttırdı. Son zamanlarda, twitter, facebook, sosyal etkileşimin tavan yaptığı siteler oldu. Peki Sosyal Medya Siteleri dediğimizde sadece bu iki sitemi var? Digg, reddit, delicious gibi siteleri de duymuşsunuzdur. Bu sitelerin her ne kadar tümü sosyal medya siteleri diye geçiyor da olsa, aslında hem çalışma şekilleri hem işlevleri farklı. Bu yazımın konusu, Sosyal medya siteleri‘nin ayrıntıları, nasıl işimize yarayacak şekilde kullanabileceğimiz.
  Social Media Sites, yani Türkçesi ile, sosyal medya siteleri ni üç ayrı kısma ayırabiliriz.
  1. Social Bookmarking Sites (İmleme siteleri)
  2. Social Networks (Sosyal Ağlar)
  3. Social News Networks (sosyal haber ağları)

  Imleme siteleri (Social Bookmarking Sites)

  Bu siteleri online olarak çalışan imleme siteleri olarak düşünebilirsiniz. Tarayıcınızın yaptığı imleme işlemini online olarak yapmaktalar. Dilerseniz bu imlemeleri siteyi kullanan herkesle paylaşmanıza izin verirler. Imleme sitelerine; delicious.com, jumptags.com, mister-wong.com, url.org gibi siteleri örnek verebiliriz.

  Sosyal Ağlar (Social Networks)

  Bu siteler kullanıcıların, beğendikleri, resim, video, internet adresi vs gibi ilgi çekici bilgilerin paylaşıldığı bir çok insanın katılımı ile oluşan sosyal ortamlardır. Bu tür sitelere facebook.com ve twitter.com gibi en bilinenlerden örnek verebiliriz. Aslında twitter.com’u bir mikroblog olarak sosyal ağlar sınıfında bir alt sınıfa yerleştirmek daha doğru olur.

  Sosyal Haber Ağları (Social News Networks)

  Internette yayınlanan bir blog postu gördünüz, veya bir haber sitesinde ilginizi çeken bir haber okudunuz. Kısaca internette ilginizi çeken bir içerikle karşılaştınız. Sosyal Haber ağı olarak çalışan takip ettiğiniz bir sitede ilginizi çeken içeriği yayınlayarak siteyi takip eden diğer kişilerle paylaşırsınız. Bu siteyi takip eden kişiler beğendikleri paylaşımlara oy verirler. Bir çok kişinin oyunu alan paylaşım hızla üst sıralara tırmanır. Haliyle bu paylaşımın hedeflediği içerikte ciddi bir ziyaretçi patlaması meydana gelir.

  Imleme sitelerinde bilginizi paylaşırken, sosyal haber ağlarındaki paylaşımın, eğlenceli, ilgi çekici olması gerekir. Yani hiç kimse, panel duş firmasının son ürününü ilgi çekici bulmaz ama, yeni çıkan iphone4 ün barda unutularak bir inceleme sitesi editörünün eline nasıl geçtiği ile son derece yakından ilgilenir.

  Sosyal Haber Ağlarına örnek olarak, digg.com, mixx.com ve reddit.com u örnek verebiliriz.

  Sosyal Medya Sitelerinden seo çalışmalarında nasıl faydalanabiliriz?

  Google, son zamanlarda sosyal paylaşım verilerine çok daha fazla önem vermeye başladı. Bir çok insanın beğendiği içerik kaliteli içerik olmalı fikrinden yola çıkan google, bu tür sitelerdeki paylaşımlara değer veriyor. Bir ara, bu tür sitelerde ciddi spam yapılmasına rağmen bu tür sitelerin google tarafından önem verilenleri, spam yapan, amacı seo yapıp sitesini ön plana çıkarmak olan hesapları açıldığı gibi kapatmaya başladı.

  Bu tür sitelerde sitelerinizi, imleyecek ya da paylaşacak olursanız, mutlaka başka siteleride paylaşın ve imleyin. Yani 10 site imlerseniz ya da paylaşırsanız, sadece biri sizin siteniz olsun. Deli gibi sitenizi imler ya da paylaşırsanız, akşamına kalmadan paylaşım yaptığınız hesabın silindiğinine şahit olacaksınız.

  Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey, özellikle, sosyal haber ağı sitelerinde ingilizce kullanmanız gerektiği. Bu tür sitelerde diğer insanlarla paylaşım yapıyorsunuz. Site özel olarak desteklemiyorsa mutlaka ingilizce kullanmaya dikkat edin.

  Arama motoru örümcekleri Sosyal Medya Sitelerinin sıkı bir takipçisidir.

  Yeni site açanların en büyük derdi sitelerinin bir an önce google tarafından ziyaret edilmesidir. Çömez siteler (yani daha çok genç siteler), Trustrank kazanana kadar, yeni ekledikleri içeriklerinde, kısa zamanda indexlenmemesi sorunu yaşarlar. İşte Sosyal Medya Siteleri burada devreye giriyor. Hemen yeni eklediğiniz içeriği bu tür sitelerde paylaşın. Özellikle, digg.com gibi siteler, örümceklerin sitenize doluşmasına neden olacaktır.

  Özetlersek,

  SEO çalışması yaparken link edinmek çok önemlidir. Link edinmenin ana yollarından biride Sosyal Medya Siteleridir. Yazımızda bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek sosyal medya sitelerini kullanarak edineceğiniz linklerde çeşitlilik oluşturabilirsiniz.

  Yazının aslına ulaşmak isterseniz : Social Media Sites – Sosyal Medya Siteleri nedir? Ne yapar? Nasıl Kullanılır?
  Google Penguen güncellemesi kurbanlarına tavsiyeler
 • 30-07-2010, 00:53:45
  #2
  bir sitenin, alt sayfalarının sürekli olarak belli yerlere, belli şekilde imletilmesi ilerde sorun oluşturur. buna dikkat etmek lazım.
  Ey bedbaht nefsim! Acaba ömrün ebedî midir?
 • 30-07-2010, 01:03:17
  #3
  NeLph adlı üyeden alıntı
  bir sitenin, alt sayfalarının sürekli olarak belli yerlere, belli şekilde imletilmesi ilerde sorun oluşturur. buna dikkat etmek lazım.
  Ne tür bir sorun?
  Google Penguen güncellemesi kurbanlarına tavsiyeler
 • 30-07-2010, 09:41:55
  #4
  delphi911 adlı üyeden alıntı
  Ne tür bir sorun?
  Kronik yapaylık gibi bi'şey. Daha sonradan altsayfalar düşmeye başlar. Alt sayfalar filtreye girebilir. Her alt sayfayı aynı şekilde linklememek lazım.
  adfhfgkjlmnbcgvhjmöklkşlk
 • 30-07-2010, 10:30:06
  #5
  warchild adlı üyeden alıntı
  Kronik yapaylık gibi bi'şey. Daha sonradan altsayfalar düşmeye başlar. Alt sayfalar filtreye girebilir. Her alt sayfayı aynı şekilde linklememek lazım.
  Eğer, imlemeyi devamlı kendiniz yapacak olursanız, kesinlikle haklısınız. Imlemenin başarılı sonuç verebilmesi için, bir sayfanın birden fazla farklı kişiler tarafından imlenmesi gerekir. Özellikle, bu kişiler birbirinden ayrı coğrafi bölgelerde olursa elde edilen sonuç daha da etkili hale gelir. Bu şekilde yapılacak çalışmada alt sayfalarda da sorun yaşamazsınız.

  Ancak imleme daha çok backlinklerin güçlendirilmesinde kullanılırsa daha faydalı oluyor. Yani esas sitenizi aşırıya kaçmadan imlemekte sorun yok. Ancak, sitenize edindiğiniz linkleri imlerseniz, bu backlinklerin hem değerini arttırmış olursunuz hem bir şeyler ters giderse, siteniz değil sadece bu backlinklerin olduğu sayfaları zarar göreceğinden siz etkilenmemiş olursunuz.
  Google Penguen güncellemesi kurbanlarına tavsiyeler
 • 30-07-2010, 11:35:02
  #6
  Sayfaları imlediğin zaman bir kaç günlüğene o imletilmiş yazı üst sıralarda yer alıyor fakat sonradan düşme yaşanıyor. Filtreye girme olayını hiç görmedim içerik özgün olduğu sürece filtereye girme olasılığı düşüyor.