• 29-04-2010, 03:51:43
  #1
  kendi yazmıs oldugum bir makaleyi paylasmak istedim

  tabikide gif ve png agırlıklı olmalı

  neden?
  boyutu kucuk olur boylece sayfanızın acılıs hızı artar sayfanızın acılıs hızı artasa spiderlar sayfanızı daha rahat ve hızlı bir sekilde dolasır sizin sıralamalarda daha iyi sonuclar elde etmenizi saglar
  enbasitinden nedenler bunlar

  genellikle gif agırlıklı olmalı sadece gorselligi yuksek tutacagımız noktalarda png ye donus yapmalıyız
  neden?
  cnku gifler png lere oranla daha az yer kaplıyor fakat png ler gorsellik bakımından daha iyi

  bu teoriyi nasıl destekliyebiliriz yada kanıtlayabiliriz gelin google dan indirdigim resimlere bir gozatalım


  logosu diger resimere oranla cozunurlukbakımından daha iyi ve gorsellige onem verilmis bu yuzdn png  boyut: 30kb
  isim: olympics10-skeleton-hp.png
  tur: png

  gelin simdi adwords sayfazına bakalım

  boyut: 30kb
  isim: adwords_img.gif
  tur: gif


  boyut: 2kb
  isim: adwords_logo.gif
  tur: gif

  simdi translate sayfazına gidelim

  boyut: 3kb
  isim: translate_logo.gif
  tur: gif


  simdi burdan vardıgımız sonuc su
  png ve gif kullanıyoruz  simdi asıl onemli nokta google in bize verdigi ipucları boyutları ve isimleride belirtmemin sebebi bu
  farkındaysanız boyutlar genelde 30 kb gecmemis suda dikkatimi cekti degisik bi olay daha var genelde 2-4 kb 25-30 kb ve 8-10 kb boyutları secilmis
  bunun nedenini tam anlamıs degilim

  2 . onemli husus adwords sayfası resimlerinde adwords kelimesi ile baslanmıs _ ile devm edilmis sayfa icerigi vurgulanmıs resim isimlerine adwords kelimesi ile baslanmıs
  translate sayfasındada aynı mehod uygulanmıs

  3 . onemli husus tarnslate sayfası ve adwords resimlerinin isim karsılastırmalarına baktıgımızda icerikkelimesi_ logo img gibi tabirler kullanılmıs tabirler sabit tabirler ee google bunları sabit olarak varsaydıgına gore demek bizde sitemiizde bu tanımlamaları yaparsak o tnımlamalara gore site degerlendirmelerine yon vericektir

  sizlere anlatmak istedigim su biraz gorunenin otesini gormeye calısın hatırlarsınız bir yazımda sizlere googlebize ipuclarını veriyor demistim size en basitinden bir ornek daha sundum simdi hatta yine o yazımda mumkunse yapabiiliyorsanız meta tag kullanmayın bunu sayfada googlea kendiniz belirtin demistim bunu sadece profosyoneller uygulasında demistim yazıdaki metatag kullanmama bolumune tepkiler gelmisti

  ama birz once de gordugunuz gibi googleın sabit baz aldıgı noktlarda var tıpkı logo img gibi ee sabit baz aldıgı noktalar varsa sayfanızda bu baz alınan noktalara gore meta taglarınızı belirleyemezmisiniz belirlersiniz tabiki ben gibi
  saygılarımla KeshMan - DareDeviL - Lucky - JuNioR - Ygt Jnr - DrDvL

  esenlikler dilerim

  herzamanki gibi sahsıma ozgu bir paylasımdır
 • 29-04-2010, 10:44:25
  #2
  Kesinlikle şahsına özel bir yazı. Resim boyutu ile sayfa açılış süresinin ne alakası var. Sen google bot resimleri mi yüklüyor sanıyorsun. Google bot sayfanın içeriğini alır, resimlerin linkini alır onlar için image botu gönderir.

  Küçük resim kullanmakla sayfa açılış hızı artar diye avutun kendinizi. Senin seoya farklı bakış açısı dediğin önermelerin düz mantık ve temelleri tamamen zayıf. Git google ın adwords sayfasını taklit edin diyorsun. Google ın adwords sayfasının tasarımını yapan adama seo için küçük resim kullanmı diyorlar sanıyorsun sen.

  Günde 10 milyon gösterimi olan 150kb lık sayfaya 30kb resim eklersen bandwith'i %20 arttırıssın. Google gibi bant genişliğine milyar dolar para ödeyen bir şirket için bandwidth in %20 artması o sayfa için yıllık 100 milyon dolar değil 120 milyon dolar para harcanmasına neden olur.

  Küçük webmaster hayalleriniz ile büyük varsayımlarda bulunuyorsunuz. Bir web sitesini yaparken seo dan öncelikli konular vardır. Maliyet gibi. Yazdığın yazıların çoğunu okudum ve çoğunu fantezi nitelikli bulduğumu söyleyebilirim arkadaşım.

  Delil yok, ispat yok, karşılaştırma yok. Kafandan büyük cümleler kuruyorsun. Küçük resim kullanın demek kadar saçma bir şey de hayatta duymadım. Google senin html kodunu okur. Resimleri yüklemez zaten index alırken. Sayfadaki resimler küçükse sayfa kaliteli bir sayfadır diye bir yaklaşım olabilir seo da?
 • 29-04-2010, 14:10:49
  #3
  hocam resim boyutun ne kadar kucuk olursa sayfa accılıs hızına etki edicektir mutlaka bunu tartısmıcam simdi senle ille bi yazıya tepki olasun die yorum yazmak icin yazmayın
 • 29-04-2010, 16:43:48
  #4
  Merhaba digiklan.

  1. "Resim boyutu ile sayfa açılış süresinin ne alakası var."
  2. "Küçük resim kullanmakla sayfa açılış hızı artar diye avutun kendinizi."

  şeklinde cümleler kurmuşsun. Bu sölerin bir çok kişiyi yanıltacak. Elbetteki resimlerin boyutunun küçül olmasının sayfa açılış hızına doğrudan etkisi ve dolaylı olarak SEO'ya etkisi vardır.

  Google Webmaster Tools 'a girin. Sol menüden en altta Site Perfomance 'ı tıklayın. Gelen sayfada en altta bir Firefox plugin2i olan Page Speed adlı eklentiyi göreceksiniz.

  Eklentinin hemen üstünde şu yazar.

  "Sayfalarınızın performansını değerlendirmek için Page Speed kullanın ve sayfalarınızı nasıl geliştireceğiniz hakkında öneriler alın."

  Eğer bu eklentiyi kullanıyorsanız Google 'ın sunduğu bu eklenti ile sitenizi test ettiğinizde remlerle ilgili açıklamaları görürsünüz. Eğer siteniz de ki resimlerin boyutları yüksek ise eklenti size sitenizin performansını arttırmak için ipuçları verir. Bu ip uçlarında resimlerin boyutlarının düşürülmesi önerilir. Sitenizdeki resimlerin boyutlarının küçük olması site performansını doğrudan etkileyecektir. SEO'nun kriterlerinden olan site performansının yükselmesi de - ki bunlardan bir tanesi sayfa açılış hızıdır - doğrudan SEO ile ilgili olduğu için site optimizasyonunuz iyileşecektir.

  Ayrıca Adwords kullandınız mı veya kullanıyor musunuz bilmiyorum ama Adwords açılış sayfası kalitesi yönergelerinde bu konudan da bahseder.

  En iyi siteleri incelerseniz hep küçük boyutlu resimler kullanır. Bu da bir ipucudur.

  Ayrıca bence Google gibi büyük siteleri örnek almak yerinde bir davranıştır, ki arkadaşımız olduğu gibi kopyalamak yerine araştırma yapıyor.
 • 29-04-2010, 20:19:34
  #5
  http://www.yellowpipe.com/yis/tools/...ynx_viewer.php

  buyrun google bot sitenizi nasıl görüyor diye bakın. kimse size sitenize 5 megabyte panaromik resim koyun millet oturup beklesin sayfa açılışı için demiyor. ama yok png yapın, yok gif kullanın, yok 3kb yok 5kb.

  Bir sitenin önceliği kullanıcılarına doğru düzgün kullanıcıyı sitede tutacak bir arabirim vermektir. siz alanında önemli bir resmi koyun. o resim 500kb olsun. bakın görün nasıl yerinizi alıyorsunuz üst sıralarda. kullanıcıyı o resimle memnun edin. google images aramalarında o resmin yükseldiği sayfaların yükseldiğini göreceksiniz.

  images google a girin ve araba resimleri, güzel resimleri ya da bebek resimleri gibi resim aramalarına bir bakın. istanbul yazın resim aratın. bakalım ilk sayfada kaç tane png ya da gif göreceksiniz. google sayfa açılış hızından çok içeriğine önem verir. jpeg gif ve pneg ye oranla daha kaliteli bir resim formatıdır.

  buyrun popüler resim aramalarına bakın. ve google gif ve png ye ne kadar önem veriyor görün.
 • 29-04-2010, 20:53:29
  #6
  2009'un sonlarında matt cuts'un verdiği bi reportajdan alıntı :

  Alıntı
  The second ingredient that Matt discussed is that of site speed. From the sound of it, speed is going to be a huge factor in SEO moving in to 2010. He says that a number of people within Google consider speed to be very important to the web, and they are considering if that should play a role in the rankings of websites in search results.

  According to Cutts, speed hasn’t played a role in rankings in the past, but that may very well change. Watch the video for more details about Caffeine and Google’s resources for helping webmasters improve site speed.
  özetle burada site hızının arama sonuçlarında daha etkili olmaya başlayacağından bahsediyor.

  AMA

  Google Arama Motoru Sonuçları Geliştirici Mühendislerinden Matt Cuts'un blogundan 9 Nisan 2010 tarihli yazı :

  Alıntı
  (I’m in the middle of traveling, but I know that a lot of people will be interested in the news that Google is incorporating site speed as one of the over 200 signals that we use in determining search rankings. I wanted to jot down some quick thoughts.)

  The main thing I want to get across is: don’t panic. We mentioned site speed as early as last year, and you can watch this video from February where I pointed out that we still put much more weight on factors like relevance, topicality, reputation, value-add, etc. — all the factors that you probably think about all the time. Compared to those signals, site speed will carry much less weight.
  Genel olarak bahsettiği şey şu :

  daha önce de belirtildiği gibi sayfa hızı google arama sonuçlarının gösterilmesinde bir kriter. Ama panik yapmaya gerek yok çünkü, sayfa alakadarlığı, popülerliği gibi kriterlere kıyasla çok daha düşük bir kriter.

  Özetle :

  * Sayfa hızı google arama sonuçlarının değerlendirilmesinde bir kriter, ama bu hep böyle değildi, yeni birşey, haberdar olunmaması doğal..
  * şimdilik ! çok önemli bir kriter değil, çünkü google bunu önemli bir kriter haline getirirse yorum ve grafik dolu oldukça güvenilir haber sitelerinii geri atma tehlikesi bulunuyor. Bu ise google'ın arama sonuçları açısından istemeyeceği bir durum olur herhalde. Ama google internet dünyasına şekil verebilecek bir konumda olduğu için web sitelerini kriterleri açısından haberdar edip belki de tedbir almalarını sağlıyor..

  Kişisel görüşüm de, deneye dayanan seo araştırmalarını desteklemeliyiz.
 • 29-04-2010, 22:00:46
  #7
  Olay google botun sitemizi nasıl gördüğü degil kullanıcıya nasıl gözüktüğüdür.

  Her yerde internet hızı aynı değil, önceden kullandığımız dial up bağlantısı ile baglananlar var internete hala.

  Güzel düşünce hocam. Teşekkürler konu için.
 • 29-04-2010, 23:11:43
  #9
  bilgi için teşekkürler..