Google Analytics'den Kurtulun ! - Sayfa 8 - R10.net
 • 18-02-2010, 12:33:52
  #64
  Her büyük doğru yapar değil çoğunluk doğru yapar.

  En iyi Analytics Uzmanı, Pazarlamacı ya da SEO'cu siz değilsiniz. Dünya da bu işin guruları var. Eğer böyle bir şey olsa çoktan bir şeyler çıkardı..

  Ek olarak Google, Docs, Android ve akla gelmeyecek bir ton uygulamayı zaten free ve open source olarak sunuyor. Hepsinin altında bir şey ararsanız yandık.
 • 18-02-2010, 13:05:32
  #65
  eNerGy adlı üyeden alıntı
  Her büyük doğru yapar değil çoğunluk doğru yapar.

  En iyi Analytics Uzmanı, Pazarlamacı ya da SEO'cu siz değilsiniz. Dünya da bu işin guruları var. Eğer böyle bir şey olsa çoktan bir şeyler çıkardı..

  Ek olarak Google, Docs, Android ve akla gelmeyecek bir ton uygulamayı zaten free ve open source olarak sunuyor. Hepsinin altında bir şey ararsanız yandık.
  Seo guruları neden açıklasınlar ki bunu.Zaten çoğu kurumsal olarak danışmanlık yapıyor ya da google eski çalışanı konumunda.Ellerindeki sırları açıklamazlar.

  Googlenin verdiği open source analytics kodlarının orjinal olduğunu bilemezsiniz.Kendi için kullandıkları zaten google server bağlantılı olup ekstra bilgileri çekiyor.halka açtıkları normal analytics görevini görüyor.Veri almak için dns hizmetini bile yayına sokan, mozillaya yılda 50 milyon dolar verip kendine eklenti koyduran google kazanmak için herşeyi yapar.İşte onu büyük yapan kazanma hırsıdır.

  Analytics verileri sadece iyi siteler için iş görür.Google arada bir algoritma değiştirdim diyerek -ki değiştiriyor- sıralamayı fena oynatıyor.Daha sonra ücretsiz adwords kuponları ile paralı reklamcılığı özendiriyor.Analytics ise bu fikrinin ne kadar işe yaradığının tam oranlarını ona veriyor.Sen 20k siteyi 5k'ya düşürürsen ve bu kurumsal bir site ise adamlar paşa paşa adwords kullanır.Analytics ile bunu ayarlıyor olmaları çok yüksek bir ihtimal.Kesin demiyorum, diyemem ben google içinde değilim.Ama bunu bu kadar kesin dille reddetmeniz bana göre hiç makul değil.Her ihtimali göz önünde bulundurmak lazım.

  Kaldıki seo işiyle gerçekten uğraşan biri google'ye verilerini vermemek için elinden geldiğince servislerinden uzak duracağını bilir.
 • 18-02-2010, 14:00:54
  #66
  Google büyük bir firma sizin sitenizle mi uğraşacak diyenler var. Asıl büyüklerden korkulur. Avea, Turkcell ve Vodofone gibi büyük firmalar çeşitli yollarla nasıl bizleri zarara uğratıp kızdırıyorsa Google'da bunu yapar. Her firma ellerindeki ürünlerini satmak ve kâr oranını artırmak için etik veya etik olmayan her türlü çalışmayı zaman zaman yaparlar.

  Birçok webmaster bilir, sitelerimizde ani hit kayıpları olur ve sebebini bir türlü bulamayız. Şunu yapmıştık, bunu yapmıştık acaba sebep bu mu deriz ama bir türlü çözüm bulamayız. Siteyle ilgilenmeye devam ederek sorunun geçmesini bekleriz ama 1 ay ama 3 ay sonra sorun düzelir. Bu hit kayıpları bence analytics ile ilgili değil. Kod olsun olmasın birçok sitenin başına gelebilecek bir problem bu ve zamanla düzelebilir. Analyticsten şüphe etmemin nedeni kod ile aldığı bilgileri kullanarak sitelerimizi önemsiz siteler sınıfına sokması ve orada bırakma riski. En güzeli net bir bilgi sahibi olana kadar önemli bilgileri google'dan saklamak ve diğer birçok siteyle eşit şartlarda yarışmak diye düşünüyorum.
  En büyük Türkiye
 • 18-02-2010, 14:01:44
  #67
  Pixelart adlı üyeden alıntı
  Konunun Bir Dayanağı ve Kanıtı Yok.
  Dünyada Milyonlarca Site Var, Google Sizi Bizi Ne Yapsın?
  Sitenizi Engellese Hitini Düşürse Eline Ne Geçecek?
  Unutmayın ki Dünyada Haddinden Fazla Site Var.
  Eğer Bu Konuda Bir Bilgi Olsaydı Çoktan Duyulurdu...
  yanlış bir mantık.. dünyada milyarlarca site var peki doğru ozaman SEO gibi önemli bir kavram hakkında neden net bir açıklama yok? illaki açıklamalar yöntemler var ama hangi açıklama %100 olarak vaatleri yerine getiriyor_? hiçbirii.. site sayısıyla alakası yok durumun, google seni beni boşverseydi özgn içeriğe önem vermezdi.. bırak kopyalasınlar herkes sitesine koysun deseydi madem ama öylemi? bu teorinin doğruluk payı varmıdır tartışılır.. bi teori sonuçta ama bende savunanlardanım ve kodları kaldırdım..
 • 18-02-2010, 14:16:24
  #68
  Analistik bir nevi adwors tur yada google için para kazanma tekniği.Google kullanıcılarının çerezlerini kaydeder.Yani misal en son zayıflama diye bir kelime arattıysanız hangi siteye girerseniz girin size zayıflama reklamı çıkar

  Analistik te görmüşsünüzdür adwors ile birleştirme olanağı vardır.Mantık şudur 1 kelimede düştüyseniz adworsten o kelimeye reklam verin(kısaca google a rüşvet) etkisini göreceksiniz.Siz google ı bir süre parayla besleyin oda sizi arama sonuçlarında besler.

  Adwors ile seo çok yazıldı ve tartışıldı.Arama motoru optimizasyonunda bir teknikte google adworstur.Reklam verirsiniz bir süre ardından o kelimelerde nasıl yükseldiğinizi görürsünüz.

  Analistik o kadarda masum değil size eksikliğinizi gösterir.Sayfalarda ne kadar duruluğunu belirlitir.Süre az ise demekki ziyaretçi ya memnun değil yada hedef ziyaetçi değil.O zaman derki adwors ile içerik reklamcılığı yap ve hedefine ulaş.


  Analistik kullanmıyorum( 3 hafta civarı oldu) 400 hiti olan bir sitem 2 k ya yaklaştı.Ve inanın hiç güncellemedim bile.Tesadüfmü bilmem ama yukarda yazdıklarımda birleştiğrdiğimde tesadüf olmadığı aşikar
  Seotez.com
 • 18-02-2010, 15:09:36
  #69
  residents2000 adlı üyeden alıntı
  spam diyorsun : ben bi konu anlattım anlatımım pek iyi değil ama senin anlatımın benden daha iyi, şimdi benim anlatımım spam mı oluyor .. yoksa senin anlatımın daha kaliteli mi oluyor.

  senin anlatımından dolayı insanlar daha çok özen gösteriyor ve senin konuda vakit geçiriyor benim anlatımım iyi olmadığından dolayı kısa sürede çıkıyorlar siteden.
  şimdi dostum. kurunun yanında yaş ta yanar. google bir robottur. duyguları yoktur. senin yada benim sitemin reelde spam olup olmadığına belki biz idrakimizle karar verebiliriz. ama google bunu ancak belirli kriterleri kullanarak yapar. Bir siteye gelen ziyareçi 5 sn den az kalıyorsa google algoritması burada devreye girer. çünkü 5 saniyeden az bi sitenin terkedilmesi o sitenin kuvvetle muhtemel spam olduğuna işarettir. Aynı olayı reel hayata da uyarlayabiliriz. Bir mağazamız var. giren müşteri şöyle bi kapıdan bakıp kaçıyor. Bu ne anlama gelir. Mağaza içerisindeki mal hizmet ürün içerik vs buna ne derseniz deyin, kalitesizdir. Bu durumda ziyaretçi ikinci kez o mağazanın önüne gelse veya tesadüfen içerisine girse hemen kaçar. Google un altın bir kuralı vardır

  " insanlığa faydalı, web teki bilgi yığınına ekstra bişiyler koyan siteyi üste çıkarırım"


  Şimdi bu açıdan bakıldığında bir siteye ziyaretçi girip hemen kaçmak için can atıyorsa o site spam, kalitesiz vs ne derseniz deyin o dur. O nedenle kalitesinden şüphe ettiğiniz sitelerde analytics kullanmayın derim. Ama kaliteli sitelerde analytics hiti patlatıcı etki yapar. Gerçi kalite olayı sadece analytics ile de ölçülmez. Google adsense dönüşüm oranı (Conversion Rate) de bu manada orta vadede sitenizin ne oranda kaliteli ve kalitesiz olduğu hakkında google a fikir verir. O zaman spam türü sitelerde adsense te kullanmamanız gerekir. E biz niçin site yapıyoruz. Analytics i kaldır, adsense i kaldır e peki site yapmanın esprisi ne?
 • 18-02-2010, 17:10:11
  #70
  Bu Topicde Elde Tutulur Kanıtlar Olmadığı Sürece Tartışmak Boşuna. Kanıtlayan Varsa Tmm...
  Görsel Tasarım Eğitmeni ve Uzmanı...
 • 18-02-2010, 19:14:23
  #71
  umut_ege adlı üyeden alıntı
  İsmini hatırlamıyorum bir arkadaş Analytics'den bahsetmişti bu topic altında.Google neden böyle güzel bir hizmeti ücretsiz veriyor altında bir bit yeneği vardır gibisinden.

  Bende hemen işe koyuldum bir sitemde denemeye karar verdim ve Analytics kodunu kaldırdım.5-6 kelimem filtredeydi hitin 700lere kadar düşmüştü 2kdan. link alıyordum bir fayda görmüyordum aynı yerinde sayıyordu.

  Ve evet..Ertesi gün hitim 1400 oldu ve onun ertesi gününde hitim 3k oldu ve yükselmeye devam ediyorum.Bence Google, Analytics verilerini kullanarak google sıralamamıza dokunuyor.
  Öncelikle bununla ilgili açılan konunun linki;
  https://www.r10.net/1060388459-post1.html
  Buda başka bir arkadaş;
  https://www.r10.net/2824804-post1.html

  Ben ve birkaç arkadaşım sana attığım ilk linkdeki konudan yola çıkarak ben birkaç aydır daha sonra detaylı olarak birkaç haftalık deneme sürecine soktum sitemi ve olumlu sonuç aldığımı söyleyebilirim. Düştüğüm kelimelerdeki yükselişim vs.

  Sende aynı şekilde yap, birkaç hafta daha test et iyice istatistikleri karşılaştır eminim ki sende benim karşılaştığım şey ile karşılaşacaksın.

  İlla ki sayaç yok diyorsan bizim webmasterlerimizin yaptığı birçok sayaç servisleri var onları kullanmanı tavsiye ederim.
  Sayma oranıda şöyle olacaktır.
  210 tekil analistik gösteriyorsa, sayyac 200 gösterir +/- 10-15 fark oynar.
  Allah herkesin yardımcısı olsun..
 • 18-02-2010, 20:49:08
  #72
  Dün analytics kodlarını kaldırmıştım, muhtemelen tesadüftür ama 1 günlük sonucu söyleyeyim. son zamanlarda 250-350 ziyretçisi olan iki sitemin ziyaretçi sayısı bugün yüzde 50'ye yakın düştü.

  Ayrıca adsense hesabımda son 1 haftadır sayfa to sırasıyla 3.89 ve 4,37 olan sitelerimde oranlar 0,46 ve 2.66 oldu bugün. Bir hafta sonra durum ne olacak görücez
  En büyük Türkiye