Google Analytics'den Kurtulun ! - Sayfa 3 - R10.net
 • 10-02-2010, 15:00:15
  #19
  relay adlı üyeden alıntı
  kaldırdığımızda yerine ne koyacağız?
  onlinewebstats.com yada buna benzer kaliteli ücretsiz yerler mevcut.
 • 10-02-2010, 15:01:03
  #20
  bende 4 gün önce sayyac yasaklandı diye analytic koydum hitim yarıya düştü, kaldırayım bakayım düzelecekmi :S
  kadınım "Zekanın sınırı vardır fakat aptallık sonsuzdur." A.Einstein
 • 10-02-2010, 15:01:36
  #21
  Halil_69 adlı üyeden alıntı
  Soru1: Analitik kullansın yada kullanmasın google bir siteye kimin neyi aratarak geldiğini günde kaç ziyaretcisi olduğunu bilmezmi?

  Soru2: Google kendi verdiğini hizmeti kullananları cezalandırmasının mantıklı bir açıklaması varmı, nasıl?
  Soru1: Gayette bilebilir. Sonuçta Googledan gidiyor ziyaretçi. Google kendi sayfasında hangi linke kaç defa tıklandığını bilebilir. Ancak o giden ziyaretçinin sitede neler yaptığını bilemez. Atıyorum hangi linke tıkladığını ya da sitede ne kadar süre geçirdiğini..

  Soru2: Cezalandırma olduğunu düşünmüyorum. Analytics verilerini kullanarak arama sonuçlarında iyileştirme yapma yoluna gitmiş olabilirler.
 • 10-02-2010, 15:02:22
  #22
  Halil_69 adlı üyeden alıntı
  Soru1: Analitik kullansın yada kullanmasın google bir siteye kimin neyi aratarak geldiğini günde kaç ziyaretcisi olduğunu bilmezmi?

  Soru2: Google kendi verdiğini hizmeti kullananları cezalandırmasının mantıklı bir açıklaması varmı, nasıl?
  1. kimin neyi arayarak geldiğini ve günde kaç ziyaretçisini öğrenmek için Google ücretsiz hizmetler veriyor. Analiytics webmastertools v.s.
  bunlar dışında okadar gelişmiş bir sitem olsa spam yada kalitesiz siteler bukadar uzun süre googleda yer almaz. hatta şöyle bir sayfaya ihtiyacı olmaz. http://www.google.com.tr/webmasters/spamreport.html

  2. bu bir cezalandırma olarka algılamamak gerekir. bu ceza değil ticaret. Google kendi verdiği ücretsiz hizmetleri kendi ticari menfaatleri doğrultusunuda kullanarak paraya çeviriyor ticaret yapıyor.

  Unutmamamız gereken en önemli şey Google sadece bir arama motoru değil Ticari bir markadır. (adwords-adsense gibi)

  ve yeni pyasaya çıkan ad planner. eminim oda bu ticaretin bri parçası.
 • 10-02-2010, 15:02:30
  #23
  Halil_69 adlı üyeden alıntı
  Soru1: Analitik kullansın yada kullanmasın google bir siteye kimin neyi aratarak geldiğini günde kaç ziyaretcisi olduğunu bilmezmi?

  Soru2: Google kendi verdiğini hizmeti kullananları cezalandırmasının mantıklı bir açıklaması varmı, nasıl?
  1- Google bir siteye kim neyi arayarak geldiğini görür, ancak sitede ne kadar süre kalmış ne kadar sayfa gezmiş göremez.

  2- Google kendi hizmetini kullanan kişileri cezalandırmaz, aksine bu verileri kullanarak daha iyi arama sonuçları vermeyi düşünür. Eğer "x" kelimesini arayıp siteye gelen bir kullanıcı siteden hemen çıkış yapıyor ise, bu site "x" kelimesi ile ilgili bilgi içermiyor veya kullanıcıyı tatmin edecek kadar içeriğe sahip değil diye düşünerek alt sıralara gönderir. (Bu ceza kısmı idi)

  Ve 3 - Google her zaman "Nasıl daha iyi bir arama sonucu gösterebilirim" mantığı ile hareket eder. Daha iyi arama sonucu göstermek içinde elindeki tüm verileri kullanır ve buna göre sonuç gösterir. Google üzerinden arama yaparak siteye ulaşan kişilerin aradıklarını bulmaları için en iyi arama sonuçlarını göstermek zorundadır.
  Özlemin var şu gönlümde...
 • 15-02-2010, 14:18:37
  #25
  O iki sorunun cevabını bildiğim halde sordum. Bunu yapmamın sebebi analitik kullananları google manupule ettiği yönündeki tezleri çürütmekti.

  X site analitik kullansın yada kullanmasın google x siteye günde kaç kişi gelmiş hangi kelimeyi arayarak gelmiş bilir.
  Elde var 1
  Google verileri manupule edecekse bunun için manupule edilecek sitenin analitik kullanıp kullanmamasının google açısından hiçbir önemi yok.

  Siz ister analitik kullanın ister sayaç ister bilmem ne size gelen aramalardan 3-5 ini filtreye alır hitleriniz düşer. Bu durumda yine veriler manupule edilmiş olur ve siz yine adwords reklamı yada benzeri çözümleri aramaya başlarsınız.

  Değişen hiçbir şey olmaz. Evet google ticari bir yerdir verileri manupule ederek kazanç sağlamak isteyebilir. Ama bunun için analitik e ihtiyaç duymaz. Manupule edecekse her şart altında eder ister analitik kullanın ister kullanmayın.
 • 15-02-2010, 16:16:05
  #26
  Açıkcası en azından 1000 kişi bunu deneyip sonuçlarını paylaşması lazım elde istatistiki bilgi olmadan bunu söylemek zor google tabiki analytics verilerini kendisi için kullanıyor muhakkak ama hiti düşürücü bi etkisi olsa en azından bu digitalpoint gibi forumlarda tartışılırdı ben rastlamadım hiç.

  Tekrar belirtiyorum kimse yanlış anlamasın arkadaşın söylediği doğru olabilir google analytics i boşuna kullandırmıyor haliyle.
  Bildiğimi paylaşırım.
 • 15-02-2010, 16:52:38
  #27
  bu teoriye göre;

  İçeriği kaliteli siteler Google Analitik kullanırsa hitlerini katlayacaktır. Çünkü google analitik ile site istatistikleri tutulur. Gelen ziyaretçinin sitede uzun süre geçirdiği vs saptanır. Ve buna göre site + muamele gördüğü için aramalar üst sıralara taşınır.

  İçeriği kalitesiz, spam olan siteler ise google analitik ile içeriğinin kalitesiz, siteye gelen ziyaretçilerin kalma sürelerinin vs azlığı gördüldüğü için aramalarda alt sıralara indirilir.

  ve yine bu teori kısaca demek oluyorki spam siteler google analitik kodlarını kaldırsın hitlerini katlasın, kendine güvenen içeriği kaliteli siteler google analitik kullansın hitlerini katlasın..

  İş bu demek oluyor. Doğru olma payı yok değil. Güzel yaklaşım konuyu açan arkadaşa tşkler..
  Full Stack PHP Developer - Hız, Kalite, Güvenli Kodlama, Yüksek Performans Arıyorsanız..!