• 31-12-2008, 15:44:48
  #1
  Merhabalar,

  Bu konularda bu forumda (r10.net) oldukça makale yazıldı, çizildi, tartışıldı. Gördüğüm ve okuduklarım kadarı ile genelde herkes belirli bir kıssası hedef alarak makaleyi o çerçevede yazmaya uğraşmış.

  Makalemi bu bölümde ( Google Optimizasyon ) gördüğüm ve sürekli olarak artış gösteren;
  -"Sitemi yeni açtım. Ne Yapmalıyım. Ne Yapmamalıyım?"
  -"Sandbox'a girdim? Ne yapmalıyım ?"
  -"Sitem İndex almıyor. Sorun Nerde ?"
  -"Filtredemiyim ?"
  -"Bu Kelimede Nasıl Yükselirim?"
  -"Ne yaptıysam olmuyor. Google beni sevmiyor!"

  diyen kişiler için yazıyorum.

  Öncelikle bilinmesi gereken bir şey varki herkesin söylediği ve üniversitede bir çok dersde baş prensip olarak benimsetilen "Farklılık" ilkesidir. Kendinizi bir işletme olarak düşünün ve Elbise üreticisi olduğunuzu varsayın. Piyasada bu sektörden ekmek yiğen ve satış yapan binlerce firma var. Sizin satış yapabilmeniz ve büyümeniz için gereken şeyler ; "farklılık" , "kalite" ve "diğer satış becerileri" dir. Yani demek oluyorki sizler elbise satmak için yapacağınız elbise, diğer firmaların yaptığı elbiselerden farklı,kaliteli olucak. Aynı zamanda satış becerinizde olucak. İşte internet dünyasınıda bu döngü içinde ele almak gerekir.Bir site yapıyorsanız; mevcut sektörünüz içindeki diğer sitelerden sizi ayıran belirleyici özelliklerinizin olması gerekir.

  Yeni bir site açarken öncelikle "Anahtar Domain" olarak tabir edilen gireceğiniz sektöre ait belirleyici ve seçeceğiniz anahtar kelimeye en uygun domaini almanız gerekmektedir. Kullanıcılarınızın sitenize tekrar gelmesi içinde akılda kalıcı olmalıdır. Lise öğrencisi veya Benimsetilmeye çalışılan ve bugün bir çok kişiyi etkisi altına alan Msn Jarbon uyla bir domain almamalısınız.
  Daha sonra hitap edeceğiniz kitlenin lokasyonuna görede bir Host seçmelisiniz. Türkiye'ye yönelik bir site açıyorsanız. Hostunuz TR'de olmalı.Bu sayede siteniz daha hızlı açılacaktır. Google'de artışı sağlayan unsurlardan biride sitenin hızlı açılmasıdır.

  Hostunuzuda belirledikten sonra yapacağınız ve en önemli noktayı oluşturan kısım olan script ve tema konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Zira Farklı olabilmeniz için kimsede olmayan bir görüntüye sahip olmanız gerekmektedir. Gerek Wordpress, Joomla, Onarcade, vb, SMF vb. sistemler olsun gerekse de yeni yazdıracağınız script olsun, temalarında orjinalliğe gitmeniz gerekmektedir. Temanız hiçbir yerde kullanılmıyorsa ve CSS ve Xhtml ye uygun olarak yazıldıysa Google geri dönüşleriniz o denli iyi olmakta.

  Sitemizi kurduktan sonra artık sitemize bir veya bir kaç anahtar kelime buluyoruz ve anahtar kelimelerine uygun olarak Title,Desc ve Keywords leri ayarlıyoruz. Bu konuda sitenizle %100 alakalı olan kelimeleri kullanın. Örneğin ; keywordlerin sonuna youtube videosu, bedava mp3 indir, kurtlar vadisi izle fln yazmayın. (=

  Bundan sonra sitenize içerik ekleme faslına geçiyorsunuz. İçerik eklerken mümkün olduğunca kendi kelimelerinizi sade Türkçe ile yazın. Eğer başka yerden alıntı yapıcaksanız ve alıntı yapma iznine sahip bir yazı ise, başlığı orjinal yapın ve yazı içinde benzer kelime değişimleri yapın. ( ama=lakin vb.gibi ) İçerik girişinizi belli periyotlara yayın. Günde 3 tane gibi. Siteniz ne kadar güncel tutulursa o derece iyi olursunuz. Bi taraftan sitenize içerik girerken bir taraftanda sitenizin index alması için bir kaç şey yapacaksınız.

  Benim ilk yaptığım ( kimine göre yanlış olan, ama şu ana kadar hep artısını gördüğüm şey ) sitemi bir imleme sitesine kaydetmem. Bu konuda çeşitli siteler var. Oyyla.Com, Tusul.Com, 100Puan.Com vb. gibi. Anasayfanızı bunlardan birine ekleyin. Bulabilirseniz Pr2 Pr3 bir en fazla iki link bulun. Bulacağınız linkler sitenizle alakalı ise anahtar kelimenizde yükselişiniz artacak ve iyi index alacaksınızdır. Linkleri aynı anda ekletmeyin az bir zaman aralığına yayın. Bir aylık zaman geçtiğinde siteniz sürekli indexlenen ve güncel bir site olacaktır.

  Buraya kadar zaten herkes biliyodur. Asıl önemli olan şey olan yükselme taktiklerine geçiyorum .

  Anahtar Kelimelerde Yükselmek İçin Yapılması Gereken Bazı Şeyler ;
  1) Anahtar kelimelerde yükselmeniz için bu anahtar kelimelerin site içinde iyi bir şekilde kullanılması gerekiyor. Mesela Ödev sitemiz için açacağımız ödevlerin başlığına "Volkanik Dağlar ödevi" gibi anahtar kelimeyide taşıyan başlıklar girmeliyiz.
  2) Sitenizle alakalı yada benzer içerikler taşıyan, yüksek hitli veya yüksek prli başlangıç için PR5 i geçmemek üzere linkler almalısınız. Bana göre yüksek hitten alınan backlinklerin önemi daha iyi olur. Nedeni ise yüksek hit sahibi siteler Google'de iyi bir yerde olmalı ki iyi hit alıyor. Bizde bu sitenin iyi şöhretinden yararlanabiliriz.
  3) Ekleyebiliyosanız Dmoz'a sitenizi ekleyin.
  4) Bir ingilizce makale yazın özgün olan bu makale içine anahtar kelimenizi link şeklide serpiştirin ve iyi prli sitelere ister yorum olarak yazın istersenizde konu olarak açmalarını isteyin.
  5) Do-follow bir kaç siteye cevap olarka bişeyler yazın
  6) Anasayfası yüksek sitelerin alt sayfalarında linkler bulmaya çalışın. İmzaya link koymak gibi.
  7) Gereksiz linklere rel="no follow" etiketi girilmeli

  Herkesde ayrı bir taktik var. Herkes farklı şeyler yapar. Ama temel olarak yapılması gereken şyler bunlar. Peki ya yapılmaması gerekenler ?

  Yeni sitelere yapılmaması gereken başlıca şeyler :
  1) Site açılır açılmaz toplistlere saldırılmamalı.
  2) Yüksek hitli sitelerden, ani, sayısı yüksek backlinkler almak
  3) Link değişimleri yapmak ve Bu değşim çöplüklerinde linkleirmizi döndürmek.
  4) Dizin kasılmamalı.
  5) Link alıcam diye tarih aralığı düşük olarak fazla sayıda link almak.

  Yeni ve Eski sitelerin yapmaması gerekenler ;
  1) Sitede tekrarlanan kelimeler kullanılmamalı ( şarkısı, klibi,mp3,şarkısı sözü,youtube vb. gibi )
  2) Alakasız title,keyw,desc kullanılmamalı
  3) Alakasız içerik girilmemeli.
  4) Alakasız Etiket girilmemeli
  5) Link satışından yakalanmış ve pr si düşmüş sitede link barındırmamak.
  6) Link satmamak (;
  7) Kopya içerik bulundurmamalı

  Olaki bunlardan birini yaptınız veya yapmadınız ve siteniz sandboxa girdi.

  Yapacağınız iş sitenizden Google yönergeleri doğrultusunda sitenizde Google nin istemedği tüm özellikleri yok etmek. Bundan sonra Google Webmaster Tools dan yeniden değerlendirme isteyin. Sitenizin durumunu anlatın. (: ( ne kadar dikkate alıyolar bilinmez).

  Eğer 2 hafta içinde siteniz eski sıralaması olmasada benzer yerlere gelmediyse ve hit almıyorsanız. Sitenizin scriptini ve temanızı yenilemelisiniz. Yani Googleye yeni bir site izlenimi yaratmalısınız. Bende bu genelde hep tuttu. Eğer sizdede tutarsa siteniz eski yerine geldiğinde sakın ola link almaya çalışmayın yapacağınız tek iş site içeriği girmek olsun.

  Yazdıklarım tamamı ile bana ait olup doğruluğu yanlızca beni bağlar. Tamami ile kendi görüşlerimi aktardığım bu yazıda sürçü lisan ettiysem affola.

  Kaynak : NeLph.Net (Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır.)
 • 31-12-2008, 15:49:04
  #2
  Açıklayıcı ve özenle yazılmış.. emegine sağlık
 • 31-12-2008, 16:35:18
  #3
  teşekkürler güzel metin benim için yarrarlı oldu..
 • 31-12-2008, 17:14:45
  #4
  Bayağı zaman önce çok lazımdı bunlar ama şu anda durumum normal eline sağlık.
 • 31-12-2008, 22:18:02
  #5
  Eposta Aktivasyonu Gerekmekte
  Güzel makale olmuş eline bilgine sağlık
 • 31-12-2008, 23:52:42
  #6
  eline sağlık kardeş güzel yazı olmuş
 • 01-01-2009, 00:04:07
  #7
  Üyeliği durduruldu
  tesekurler
 • 01-01-2009, 05:08:50
  #8
  bilgi hafızama eklediklerim oldu ..eline sağlık
 • 03-01-2009, 11:25:30
  #9
  acemiler için güzel yazı olmuş