Herkes yavaş yüklenen web sitelerinden nefret eder. Google şimdi bu tür web sitelerini tanımlamayı kolaylaştırmayı ve bu sırada web sitesi sahiplerini sayfa yükleme sürelerini iyileştirmeye zorluyor. Google Chrome, yavaş yüklenen web sitelerini tanımlamanın ve etiketlemenin bir yolunu test ediyor. Şu andan itibaren, Google Chrome, web sitelerini rozet eklemek için çeşitli seçeneklerle denemeler yapıyor ve kullanıcıların belirli bir web sitesinin yavaş ya da ağ bağlantılarının etkin olup olmadığını kolayca anlamalarını sağlıyor.

Bir blog yayınında, Google’ın Chrome ekibi "Gelecekte Chrome, püf noktaları net olan kullanıcılar için genellikle hızlı veya yavaş yüklenen siteleri tanımlayabilir" diyor. Ekip ayrıca kullanıcının cihazına ve ağ koşullarına bağlı olarak yavaş yüklenebilecek web sitelerini tanımlamanın yollarını da araştırıyor.

Yavaş yüklenen web sitelerini vurgulamak için Google Chrome, "Genellikle yavaş yükler" görüntüleyen yükleme ekranı olarak görünmesi muhtemel yeni bir rozet ekleyebilir. Google, bir web sitesinin yavaş mı yoksa hızlı mı yükleneceğini belirlemek için çeşitli özellikleri hesaba katar. Bunlardan bazıları, web sitelerini, yavaş yükleme yapmalarını muhtemel bir şekilde "tarihî gecikmeler ve cihaz donanımı ve ağ bağlantıları dahil olmak üzere diğer faktörler" içerir.

Kullanıcıları, yavaş yüklenen bir web sitesi veya yeşil renkte farklı bir ilerleme çubuğu hakkında uyarmak için, web sitesinin hızlı yükleniyor veya kırmızı yüklü siteler için kırmızı olması durumunda, bir açılış ekranı kullanılabilir. Google Chrome hala bu seçenekleri deniyor. Şirket, özelliği kullanıcılarına sunarken en iyi kullanıcı deneyimini sunmak istediğini iddia ediyor.