Merhaba arkadaşlar, birkaç sorum var,

3 gün önce 3 farklı android uygulama için 3 farklı adwords hesabından reklam açtım. İkisine de 0.10€ maliyet teklifi verdim (hedef Türkiye), 3 günden beri hiç bir hareket olmadı hesaplarda. Hesap incelenme durumu söz konusu değil gibi, Çünkü hesap incelemeye girerse 2 gün içinde sonuçlanıyor. En başta hesaplar incelemeye mi girdi diye düşünüp maliyeti ellemedim. Ama 3. gün olunca, yani bugün birinin maliyet teklifini 0.50'ye çıkardım ve reklam yayına girdi. 0.30 Euro maliyetle 50 Euro falan harcadı. Bu maliyet çok yüksek, zaten denemek için 0.50'ye çıkarmıştım. Onun maliyetini de 0.10€ ya geri çektim.

Yani, 0.10 maliyetten reklamların yayınlanmayacak mı? Yoksa biraz beklemem mi gerekiyor. Şu 0.50€ ya çıkardığım hesaptaki reklamda 0.30€ maliyetle kurulum aldığı için 0.10€ dan yayına girmez mi bir daha?

Geçen ay yine aynı kategoride bir uygulama için 0.10€ teklifle reklam açmıştım, bir gün sonra yayına girmiş ve ortalama 0.7€ maliyetle çok verimli kurulum almıştım.

Yani, nasıl çalışıyor bu?

Şu anda aynı kategoride daha yüksek maliyetle reklam veren çok olduğu için mi benim reklamıma sıra gelmiyor?
Anladığım kadarıyla Euro para biriminde CPC 0.02€ şeklinde sabitlenmiş google tarafından. Yani uygulamamın her 50 tıklamada en az 1 kurulum alması lazım ki 0.10€ maliyet hedefi tutturulsun ve google reklamlarımı yayınlasın? Peki bugün maiyeti 0.50€ ya çıkardığımda reklamım 150 gösterimde 1 kurulum almış olduğu için ve şu anda maliyet teklifim 0.10 olduğundan dolayı google maliyet teklifimi düşük bulup reklamımı yayına almayacak mı artık?

Dediğim gibi, geçen ay aynı kategoride bir uygulama için reklam çıkmış ve çok verimli sonuç almıştım 0.7€ maliyetle. Uygulama akşam saatlerinde daha iyi dönüş alabilecek bir uygulama ve google'da bunu fark etmiş/deneyimlemiş olacak ki geçen ay ki reklamda reklamları akşam saatlerinden sonra yayınlıyordu. Böylece gündüz 100 tıklamaya 1 dönüş alan uygulama akşam saatlerinde 30-40 tıklamaya 1 dönüş alıyor ve maliyet hedefi tutturulmuş olmasından dolayı reklam verimli şekilde yayına devam ediyordu. Şu anda yukarıda anlattığım gibi, google reklamımı gündüz (benim uygulamam için tık/dönüş oranın düşük olduğu saatte yayına aldı ve 0.30€ maliyet deneyimledi. Yani artık 0.10€ maliyetle reklamımı yayına almayacak mı? Oysa reklamın ilk yayınlanma anı akşam saatleri olsaydı belki 0.05€ maliyet deneyimlemiş olacak ve maliyet hedefi tutturulduğu için reklamımı sağlıklı şekilde yayınlamaya devam edecekti.

Yani şimdi ne olacak? Uzman arkadaşlar bana "reklamım 0.10€ dan yayına girecek mi" nin cevabı ile birlikte, kısaca reklamın yayına alınmasının mantığını yukarıdaki anlattığım noktalar özelinde anlatabilir mi?

Çok teşekkürler.