• 14-08-2010, 02:26:54
  #1
  Bugüne kadar ziyaretçi sayım ne zaman arttıysa gelirim, ziyaretçinin az olduğu zamanlardan daha düşük oldu. Eminim çoğu kişide de böyle olmuştur.

  Bunun sebebini araştırmayı düşündüm. Mantık olarak şöyle olması gerekir: "Daha çok ziyaretçi, daha çok tık ve daha çok gelir".

  Ama nedense böyle olmuyor. Peki sebebi nedir?

  Benim ziyaretçi artışımın şöyle olduğunu farkettim. Güncel bir haber eklediğim günlerde daha fazla ziyaretçi geliyor ve tek sayfada bir ziyaretçi yığılması oluyor ve o günkü ziyaretçilerimin büyük bölümünü o sayfa oluşturuyor.
  Bu sayfadaki ziyaretçilere hep aynı türden reklamlar çıkıyor ve oradaki tıklamalardan aldığım gelir sadece ilk tıklamalarda yüksek oluyor. Sonraki tıklamalarda düşüyor. Bu da tıklamalara göre aldığım geliri düşükmüş gibi gösteriyor.

  Adsense bütün yığılma olan ve ziyaret kalitesinin düştüğü sayfalarda böyle yapıyor
  .

  Bunun bir sebebi de, sadece bir yazınıza gelen büyük çoğunlukta ziyaretçinin sayfada kalma oranının az olması oluyor. Hemen sayfaya girip çıkıyorlar.
  Sitenizdeki ziyaretçi kalitesini de etkilediği için genel bir düşüş de olabiliyor.

  Tık başına kazanabileceğimiz en yüksek gelir, ziyaretçilerin sayfada biraz dolaıp vakit geçirdikten sonraki reklam tıklamalarından elde edilir.


  Ziyaretçi ilk 30 saniyede direk reklama tıklıyorsa bundan fazla bir gelir elde etmeyi veya yüksek kazanç sağlamayı beklemeyin.

  Gelelim kazancı artırmanın püf noktasına.


  Madem ki çok ziyaretçiden daha fazla gelir elde edemeyeceğiz bu işi yapmanın anlamı ne değil mi?

  İçeriklerimizdeki online sayılarımız ve ortalama sayfada kalma süreleri şöyle olsun.


  içerik -1
  >>online sayısı 200 >> sayfada kalma süresi ortalama 30 saniye
  içerik-2
  >> online sayısı 100 >> sayfada kalma süresi ortalama 45 saniye
  içerik-3
  >>online sayısı 50 >> sayfada kalma süresi ortalama 1.5 dakika
  içerik-4
  >> online sayısı 10 >> sayfada kalma süresi ortalama 5 dakika

  Bu durumda büyük ihtimalle içerik 4 sayfasından elde edeceğiniz gelir diğer sayfalardan elde edeceklerinizden yüksek olacaktır.
  Neden en yüksek geliri çok ziyaretçi olan sayfadan alamıyoruz. İşte ziyaretçi kalitesi kendini belli ediyor.

  İkinci durumda online sayılarımız ve ortalama sayfada kalma süreleri şöyle olsun.


  Sitemizde birçok içeriğin hemen hemen eşit oranlarda ziyaretçi aldığını düşünelim ve dengeli bir sayfada kalma oranı olsun.


  içerik -1
  >>online sayısı 20 >> sayfada kalma süresi ortalama 1 dakika
  içerik-2
  >> online sayısı 30 >> sayfada kalma süresi ortalama 1.5 dakika
  içerik-3
  >>online sayısı 50 >> sayfada kalma süresi ortalama 50 saniye
  içerik-4
  >> online sayısı 25 >> sayfada kalma süresi ortalama 4 dakika
  içerik -5
  >>online sayısı 25 >> sayfada kalma süresi ortalama 3 dakika
  içerik-6
  >> online sayısı 35 >> sayfada kalma süresi ortalama 1.5 dakika

  Bu durum daha dengeli oldu ve ziyaretçilerin reklama tıklama olasılıkları daha fazla oldu.

  Ziyaretçilerin değişik sayfalara yayılması daha mantıklı.

  Bunun bize sağladıkları:

  1. Farklı içerikteki sayfalarda daha değişik reklamlar çıkıyor.
  2. Yüksek ücret veren reklamların çıkması da olası bir durum.
  3. Sayfada uzun süre kalan ziyaretçilerden büyük çoğunluğunun mutlaka reklamlar ilgisini çekecektir.

  Diğer önemli bir noktaya gelelim.


  Eğer yukarda belirttiğim gibi yığılma olan sayfalarınızda çıkan reklamlar zaten yüksek ücret veren reklamlardan değilse ziyaretçinizin artmasının gelirinize büyük etkisini beklemeyin..

  Örneğin
  ösym ile ilgili haberler çok popüler oluyor. Bu ziyaretçi kitlesi sayfalara girip girip çıkıyor. Sayfada uzun süre bekleyenler çok az. Bu nedenle bir gün patlama yapan ziyaretçileriniz önceki günden bile daha az kazanç getirebiliyor size.

  Böyle ziyaretçilere ben "BALON ZİYARETÇİ" diyorum. Balon Ziyaretçi diye tabir ettiğim kesim sitenize aşırı yük getirmek ile beraber site içerisinde fazla vakit geçirme eğiliminde olmuyor.

  Tüm bunlara ek olarak google adsense gelirinde beklediğiniz oranda bir artış sağlamıyor.


  Yapılan bir hata da şu:


  Kazancın düşmesi durumunda hemen filtreleme yöntemine başvuruluyor. Hiç ziyaretçi kitlesi incelemesi, içerik incelemesi, ziyaretçi kalitesi incelenmiyor. Büyük ihtimalle bunlarda düşüklük oluyor.

  Kazanç düşüklüğü durumunda filtrelemeden önce yapacağınız şey yukarıdaki incelemelerdir. Eğer bunların normal düzeylerde olduğunu düşünüyorsanız filtrelemeye gidin.

  En çok ziyaret edilen ve en çok tıklamanın olduğu sayfada eğer içeriğe bağlı düşük ücret veren reklamlar varsa, ne kadar filtre yaparsanız yapın zaten aynı türden reklamlar çıkmaya devam edecektir. Filtreleyerek araba reklamları, tatil reklamları çıkmasını bekliyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz.

  Kazanç Düşüklüğünde Nasıl Düzenlemeler Yapalım


  >
  Öncelikle kontrol edin, ziyaretçileriniz en çok hangi sayfayı ziyaret ediyor ve bu sayfada ortalama ne kadar kalma süresi var.

  Sitede reklama tıklayan kişiler en az 1 dakika kalıyor.
  Ziyaretçilerinizi sitenizde nasıl tutacağınızı size söyleyemem. Webmaster iseniz bunu düşünün.

  >En çok gelir elde ettiğiniz sayfadaki ziyaretçi profilini incelemek size gerekli ipuçlarını verecektir.

  >Yukarda tanımlamasını yaptığım BALON ZİYARETÇİLERİ mümkün olduğunca az çekin sitenize.
  Hatta bu türden ziyaretçileri de sitede az da olsa bekletmeye yönelik bir yöntem bulursanız çok iyi olur.

  >İçeriğinizin anahtar kelime yerleşimi iyi olmalı. Yine alakasız reklamlar çıkaracak etiketler, kelimeler size istediğiniz performansı getirmeyecektir.

  >Reklam yerleşimi konusunda buradaki yazımda açıklama yapmıştım. İncelerseniz yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

  >Son olarak şunu söylemeliyim. Aslında kilit nokta sizin ziyaretçilerinizin ne kadar çok olduğu değildir. Bunların sitenizle ne kadar ilgilendiğidir.

  Çok ziyaretçim var ama tıklamalarım ve gelirim az” diyen çok kişi oluyor ve ilk olarak reklam yerleşiminde veya renklerde problem olduğunu düşünüyor.

  Aslında sorunun kendi ziyaretçi kitlesinde olduğunu bilmiyor. Onları yazılarını okumaya veya başka içerikleriyle ilgilendirmeye yönlendiremiyor. Bunların sebeplerini incelemek gerekir.
  Çok ziyaretçi illaki çok tıklama getirecek diye bir durum yoktur. Bunların yarısı sayfaya girer girmez çıkıyorsa nasıl reklama tıklasın ki.

  KAYNAKLAR:
  Adsense’den Çok Ziyaretçi İle Az Gelir mi Kazanıyorsunuz?
  Adsense Kazancını Artırmanın Püf Noktaları
  Adsense Kazanç Düşüklüğünde Nasıl Düzenlemeler Yapılır?
 • 14-08-2010, 03:58:24
  #2
  Bence bırde sunu eklemelısın ınsanlar sureklı aynı sıteyı zıyaret etdıklerı ıcın artık reklamlara bakmadan aradıkları seye bakarlar mısal r10 kacımızı reklamlara dıkkat ederız ? ılk zamanlar ılgımızı ceker ama sonra alıstıgımız ıcın ve hep aynı reklamları bınlerce sıtede gorduguz ıcın artık gına gelıyor bu sozum resımlı reklamlar ıcın gecerlı.

  Edit : Bence buna cozum sudur;Reklam yerlerını ayda bır degıstırın bu sefer reklamlar ınsanın ılgısını cekecektır.Bana katılmayanlar ola bılır ama bu sadece BENIM fıkrım.
 • 14-08-2010, 11:03:21
  #3
  Mantıklı yazı olmuş.
  Benim böyle sorunlarım var.
  Ziyaretçim artsa da aynı parayı alıyordum.
  Artmasa da.
 • 14-08-2010, 11:04:06
  #4
  mersinstyle adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bence bırde sunu eklemelısın ınsanlar sureklı aynı sıteyı zıyaret etdıklerı ıcın artık reklamlara bakmadan aradıkları seye bakarlar mısal r10 kacımızı reklamlara dıkkat ederız ? ılk zamanlar ılgımızı ceker ama sonra alıstıgımız ıcın ve hep aynı reklamları bınlerce sıtede gorduguz ıcın artık gına gelıyor bu sozum resımlı reklamlar ıcın gecerlı.

  Edit : Bence buna cozum sudur;Reklam yerlerını ayda bır degıstırın bu sefer reklamlar ınsanın ılgısını cekecektır.Bana katılmayanlar ola bılır ama bu sadece BENIM fıkrım.
  Çözüme şunu da ekleyebiliriz. Forumdaki gibi sürekli aynı insanlar girerse tabi dikkat çekmez alışırlar. Ama güncel bloglara genelde hergün %90 yeni ziyaretçi kitlesi gelir. Yeni ziyaretçileri de çekebilmeliyiz. Eskiler için de senin dediğin olabilir.
 • 14-08-2010, 11:05:36
  #5
  istiyorum adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Mantıklı yazı olmuş.
  Benim böyle sorunlarım var.
  Ziyaretçim artsa da aynı parayı alıyordum.
  Artmasa da.

  İşte artan kısımdaki ziyaretçinin neden dolayı, hangi içerikten dolayı arttığını düşün. Ziyaretçinin geldiği kısım senin kazancına fazla bir etkisi olmuyor. Kazancını yine eski içeriklerden alıyorsun.
 • 14-08-2010, 11:56:34
  #6
  Güzel bir gözlem olmu ş... Birçok webmaster seninde de dediğin gibi "Balon Ziyaretçi" trafiği ile boşa kürek sallamak yerine kaliteli ziyaretçileri çekecek nitelikli çalışmalar yapması gerek. Eminim ki kazanç arttırma yönteminin temelinde de bu var.
 • 14-08-2010, 12:13:58
  #7
  Yazdıklarında haklısın, bunları birçok webmaster düşünmüyor değil. Fakat açılan her konu için uygulanabilecek birşey gibi de değil. Bazen yapacak birşey kalmıyor. Çünkü konunun esas mercii biz olmayabiliyoruz. Yöneltme, yönlendirme görevli birçok konu olabiliyor. Ki bunların çoğu da en çok hit getirenlerden oluyor...

  Mesela sınav sonucu öğrenecek bir ziyaretçi için ne yaparsan yap, sitede çook uzun kalmasını sağlayamayabilirsin. Adamın derdi bir an önce sınav sonucunu öğrenmektir, bu konuda acelecidir ve sınav sonucuna yönlendireceğin linki arar, bulur, tıklar ve gider.

  Aslında ayrı bir konu olarak, herkesin tecrübelerini de paylaşması adına "Ziyaretçi, sitemde nasıl daha fazla kalabilir?" şeklinde bir paylaşım yapılabilir. Herkes için çok da faydalı olur.
 • 26-08-2010, 17:33:17
  #8
  Gerçekten ziyaretçi arttığında hitin düşmesi konusunda çok güzel bir tesbit yapmışın.Yazı için tşkler