• 11-07-2008, 03:28:25
  #1
  Tüm bu saydıklarımdan esasında şikayetçi değilim ancak bununla ilgili toplu bir şikayet gelince,oturup uzun bir mail hazırlamak istedim
  Ben oturdum 45 dakika bu işle uğraştım; tüm Türk Webmasterlar adına gönderilen maile 3 dakikanızı ayırıp okursanız sevinirim. Dönüşümleri vs. bu başlık üzerinden paylaşacağım.
  Alıntı
  Değerli Google Çalışanı,
  Öncelikle websitesi işletmecilerine;böylesi geniş reklam portföyü sunduğunuz için teşekkür ederim. Hizmetinizi 2005 yılından beri kullanmakta olup,memnuniyetimi belirtek isterim. Ancak bazı konularda eksikleriniz olduğunu düşünmekle beraber;eleştirilere önem veren bir firma olduğunuz kanaatindeyim. Bir çok web sitesi işletmecisinin bir arada olduğu forumlarda aktif olarak bulunmaktayım. Bu sebeple "Türk Webmasterlarının" "Adsense Hakkındaki" düşüncelerine dair geniş bir bilgi birikimim ve gözlemim var.

  Destek Deparmanı ve Geri Dönüşümler

  Benim hizmet kalitesi anlayışımın temelinde ; hizmet-içi kaliteden ziyade hizmet sırasında verilen destek hizmeti önemlidir. Bu tip forumlarda sıklıkla okuduğum ve bizzat tecrübe ettiğim sürece; maillere hep aynı şablonlarla cevap veriyorsunuz. Size sorunlarını detayları ile açıklamaya çalışmış ve mağdur bir yayıncıya böyle bir dönüş yapmanız gerek iş ahlâkına gerekse de Google felsefesine tamami ile aykırıdır. Çok sayıda yayıncı ile çalıştığınızdan ötürü hepsine zaman ayıramayacak düzeyde bir çalışma temposuna sahip olduğunuzu anlıyorum. Ancak bu olumsuzluk yayıncılarınızın mağduriyetlerini arttıracak düzeyde ise buna bir önlem alabilir,"İnsan kaynakları departmanı" ile iletişime geçip personel sayınızı arttırabilirsiniz. Böylece bu maili okuyan personel de her zamanki gibi otomatik mail ile bana dönüş yapmamış olur. Aksi takdirde gereken makamlara Adsense Türkiye Departmanı ile ilgili şikayetlerde bulunmak istiyoruz.
  Kontör Sahtekarlığı ve Reklamveren Kalitesi
  Bununla beraber hizmet-içi kalitenize dönecek olursak; Google 'ın çalışma prensibine tamamiyle ters bir durum olan sahtekarlık reklamları yayımlamaktasınız. Reklamverenlere değer verdiğinizi biliyor ve kabul ediyoruz.. Ancak Türkiye genelindeki tabloda çoğunlukla bu durum suistimal edilmektedir. Ayrıca bu tip reklamları yayınlayan insanlar "kâr oranlarını" yükseltmek amacı ile "sizin tanıtım sebebi ile" çeşitli firmalara hediye ettiğiniz kuponları kullanmakta,aktivasyon ücreti dışında bir ücret ödememektedir. Bu durumun kağıt üzerinde size de büyük bir zarar verdiği aşikardır. Mağduriyetimizi net olarak açıklamak için bir kaç örnek vermek isterim.

  Örnek 1
  ;

  Adwords yayıncılarınızdan olan ; "asktessti.info" site içeriği itibariyle; hiçbir anlam ifade etmemekle beraber "Ringofon" ve benzeri iş ortaklarının altyapılarını kullanmaktadır. Buraya kadar "Reklamveren Politikanıza" ayrı bir durum bulunmamakla beraber asıl sorun site içeriğinin temelindedir. Aşağıda verilen her iki resimde de durum net olarak ifade edilmektedir.
  [media]http://www.destek.org/adsense.jpg[/media]
  [media]http://www.destek.org/adsense2.jpg[/media]
  Her iki resimde de incelendiği üzere buradaki kötü niyet sabittir. Sadece bununla kalmamakla beraber yüzlerce alan adı ile bu işlem yapılmakta; Google Adwords ve Adsense ortaklıkları büyük prestij kaybetmektedir. Ayrıca; içerik hedefi olmayan bu kimseler; 1 Amerikan Centi gibi minimal rakamlarda reklam vererek Adsense'nin içerik hedefi felsefesine aykırı sonuçlar çıkartmakta,webmasterların gelirlerini ciddi manada düşürmektedir. Ayrıca yukarıda da belirttiğim üzere; bu şahısların farklı alan adları ile yayın yapmalarının sebebi; sizin reklam sisteminizin "yayılmacı politikası" doğrultusundaki kuponlarınızı kullanmakta; hem sizi maddi zarara sokmakta hem de Adsense Reklamlarını da olumsuz yönde manipüle etmektedir.
  Bu noktada reklamları yayınlarken özellikle kayıt ücreti bazı firmalarda 75 cent ile 99 cent arası değişmekte olan .info uzantılı domainler kullanılmaktadır. Şayet "Rekabetçi Reklamveren Filtresi" dahilinde TLD ( Top Level Domain ) olarak bir yasaklama izni getirebilirseniz;toptan engelleyebiliriz düşüncesindeyim.Ayrıca dünyanın en kaliteli hizmete dayalı web yazılımlarını üreten bir firma olarak buna net bir çözüm bulabileceğinizden eminim.

  İçerik Hedefli Reklam Stratejisinin Geleceği
  Ayrıca; Google Adsense'nin başarısının temeli olan içerik hedefli reklam sistemi Türkçe içerikler için eskisi kadar etkili olmamaktadır. Basit bir mantıkla bunu reklamveren çeşitliliğinizin sayısının azalmasına bağlayabiliriz ancak bu tip bir servisin reklamveren sıkıntısı çekmeyeceği aşikardır. Bu noktada sanırım algoritmalarınızda çeşitli sorunlar bulunmakla beraber; Türk Web işletmecileri ve tasarımcıları bu konuda sıkıntılar yaşamaktadırlar. Her örneğimizi kanıtlı olarak pekiştirmek istediğimden size bir kaç belge sunmak isterdim ancak saatin geç olması sebebiyle yazımı kısa tutmak ve yazı tabanlı örnekler vermek istiyorum.

  Örnek 1
  ;
  İslami içerik içeren ve dîni tanıtan bazı sitelerde; "İncil Satış Reklamları" bazen de ahlaksız sayılabilecek kelimeler içeren "sohbet siteleri ve kontör sahtekarlığı" sitelerinin reklamları çıkmaktadır. Tabii ki %100 hedefli bir reklam yüzdesi tutturmak olasılıksızdır ancak; reklamlarda içerik ve ilişki kalitesini arttırmak için bazı İŞE YARAR ve NET ipuçları vermeniz gerekmektedir.

  Reklamveren ve Yayıncı Adaletsizliği - Sebepsiz Uzaklaştırmalar

  Bunun yanısıra bir diğer olumsuzluk da; reklamveren ve reklam yayıncıları arası yaşanan adaletsizliklerdir. Reklamverenleriniz tüm kurallara karşın reklamveren indeksinze zarar vermesine rağmen; rahatlıkla reklamlarını yayımlayabilmekte, buna karşın; reklam yayıncılarınız -hiçbir sebep göstermeden- programınızdan uzaklaştırılmaktadır.
  Anlatımımızı netleştirmek için; sizlerden gelen her zamanki klasik şablonlu maillerden bir örnek vermek isterim.
  Son zamanlarda kayıtlarımızı gözden geçirirken AdSense hesabınızın
  AdWords reklamverenleri için önemli bir risk oluşturduğunu fark ettik.
  Hesabınızın yayıncı ağında tutulması reklamverenlerimiz açısından
  gelecekte mali açıdan zararlı olacağından, hesabınızı devre dışı
  bırakmaya karar verdik.
  Bunu, reklamverenlerimizin ve diğer AdSense yayıncılarımızın
  çıkarlarını korumak üzere alınmış gerekli bir önlem olarak uygulama
  düşüncemizi anlayışla karşılamanızı rica ediyoruz. Bunun sizin
  açınızdan sıkıntılara yol açabileceğinin farkındayız ve anlayışınız ve
  işbirliğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.
  Hesabınız veya yaptığımız işlemler hakkında sorularınız varsa, lütfen
  bu e-postayı yanıtlamayın.
  Sözkonusu elektronik postada; hesap sahibinin ne sebeple uzaklaştırıldığı gibi kritik bilgiler bulunmamakla beraber; öncesinde bir uyarı vs. gönderilmemektedir. Bu işlemi;hizmet kalitenizi korumak amacı ile almış olabilirsiniz ancak yayıncıya ne sebeple uzaklaştırıldığına dair detayları içeren bir mail ile dönüş yapmak zorunluluğunuz ticaret etiği ve kalite prensiplerinin gereğidir.

  Sonuç

  Öncelikle elektronik postamı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Eleştirilerimin tamamı Google gibi insanlığa faydalı bir şirketin reklam servisinin sabote edilmesinden doğan rahatsızlığım ve hizmet kalitenizin günden güne düşüşü konusunda uyarma isteğimdeki samimiyetimdendir. Elektronik postamı dikkate almanızı ve tıpkı benim bu maili hazırladığım gibi; bir robot veya hazır şablonlar tarafından değil,isim sahibi ve muhattap kabul edilecek bir yetkili tarafından yanıtlamanızı rica ediyorum. Bu mail Türk Website İşletmecileri adına "Yiğit Konur" tarafından atılmış olup yine de yanıtlanmaması veya klişeleşmiş bir dönüş ile karşılaşmamız durumunda hakkımızı üst mercilerdeki Google çalışanları ve yargı yoluyla arayacağımızı bilmenizi isteriz.
  İyileştirilmiş hizmet kaliteniz ile beraber en kısa zamanda yanıtınızı bekliyorum.
  İyi çalışmalar...

  Yiğit Konur

  __________________________________________________ _________


  Cevap kısa sürede geldi ancak her zamanki gibi yine alakasız bir cevap vermişler. Bu kadar yüksek dereceli üniversitelerden mezun Google'daki iş sahipleri nasıl oluyor da böyle basit bir mailin ne anlatmak istediğini anlamıyorlar,anlayamıyorlar ?
  Her neyse yılmadan devam edip; hangi konulardan bahsetmek istediğimi detayları ile yineleyeceğiz. Maili bu gece hazırlayacağımdan; sizin de önerilerinizi bekliyorum...
  Alıntı
  Merhaba Yiğit,
  E-postanız ve tüm önerileriniz için teşekkür ederiz.
  Bildiğiniz gibi reklam kalitemizi her zaman en üst düzeyde tutuyoruz. Sizin de katkılarınızla, bahsettiğiniz reklamların URL adreslerini gönderirseniz, sizin için bu tarz reklamları AdWords ekibimize iletebilirim.
  Ayrıca, Rekabetçi Reklam Filtresini kullanarak en çok 200 sitedeki Google reklamların sitenizde gösterilmesini önleyebileceğinizi size bildirmekten memnuniyet duyarız. Filtre listenizi kullanmayla ilgili ayrıntılı yönergeleri bulmak için https://www.google.com/adsense/urlfilter adresine bakın.
  Ayrıca, filtrelemek istediğiniz reklamların hedef URL'sini kolayca belirlemenize yardımcı olacak AdSense önizleme aracı hakkında sizi bilgilendirmek isteriz. Kendi sitenizdeki reklamlara tıklamanız program politikalarımıza kesinlikle aykırı olduğundan hedef URL'yi belirlemek için önizleme aracının 'Seçilen URL'leri göster' özelliğini kullanmanızı öneriyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen https://www.google.com/adsense/suppo...c.py?topic=160 adresine bakın.
  Diğer sorularınız için AdSense Yardım Forumu'na sorunuzu yazabilir ( AdSense Yardım Forumu | Google Groups ), AdSense Blog'unu (http://adsense-tr.blogspot.com?utm_source=txft/) veya AdSense Destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz ( https://www.google.com/support/adsense?hl=tr ). Ayrıca, site yöneticileri için oluşturulan yardım forumumuza da göz atmanızı tavsiye ederiz ( Google Site Yöneticisi Yardım Grubu | Google Groups). Sorularınıza uygun cevabı bulamazsanız, bu e-postaya cevap göndermekten çekinmeyin. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.
  Saygılar,
  Cem
  Google AdSense Ekibi
  Google Ireland Ltd.
  Gordon House
  Barrow Street
  Dublin 4
  Ireland
  Registered in Dublin, Ireland
  Registration Number: 368047
 • 11-07-2008, 03:32:43
  #2
  Yiğit, güzel yazmışsın. Uğraşmışsın, eline sağlık. Ancak yer yer sert çıkmışsın bana göre. Google böyle durumları sevmeyecektir. Biraz da onların iyiliği için böyle şeyler yaptığına inandırmaya çalışsan belki daha iyi olurdu. Yine de gerçekten iyi düşünmüşsün. Sağ ol. Bakalım cevabı sabırsızlıkla bekliyoruz.
 • 11-07-2008, 03:34:31
  #3
  Bazı noktalarda sert çıkmadığımız için bu duruma düşüyoruz Kaan. Bazen de dediğin gibi samimiyetle yazdığıma inandırmaya çalıştım. Dengeyi iyi kötü tutturdum düşüncesindeyim.
  Ayrıca şikayet konusunda da oldukça ciddiyim. Şayet bu tip habersiz dönüşler devam ederse ingilizce bir mail ile Türkiye Departmanını da şikayet edeceğim. ABD'de bu sıklıkla olmuyor ban işlemleri.
 • 11-07-2008, 03:36:12
  #4
  Ben Google Türkiye'nin Google'dan habersiz böyle dönüşler yaptığını düşünmüyorum. Yani Google şu an alternatifsiz olduğu için pek kimseyi umursamıyor. Türkiye ekibi de buna bağlı olarak bizleri umursamıyor. Ama eğer gerçekten senin dediğin gibi ise ve Google Türkiye, merkezden bağımsız bu şekilde davranıyorsa şikâyet etmek gerekiyor.
 • 11-07-2008, 03:36:26
  #5
  backdoor adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  ABD'de bu sıklıkla olmuyor ban işlemleri.
  Bu konuda kesinlikle sana katılıyorum !!! Gelecek cevabı çok merak ediyorum
 • 11-07-2008, 03:37:47
  #6
  Yiğit Aynı Mail'i Bizde gönderilim mi ? Gerçi sen hepimiz adına göndermişssin ama
 • 11-07-2008, 03:43:59
  #7
  Siz Google'a değilsiniz, iyi olduğunuz takdirde Google size muhtaç.

  Bunu unutmayın, eğer biz iyi olursak ; Google bizi kaybetmemek için çalışır.
 • 11-07-2008, 03:46:00
  #8
  Aynı maili göndermeyelim. Bu sefer Adsensenin yaptığı terbiyesizlikten farkı kalmayacak. Herkes düşüncelerini kendi çapında özgürce ifade edebilir. Adsenseden beklediğimiz de bu iken;böyle davranmak ters olur bence

  @Priapos
  Kesinlikle haklısın.Biz olmazsak reklamlarını yayınlayacak yayıncı bulmaz veya daha yavaş eritir elindeki reklamları ki bu da sıcak para akışının azalması demektir
 • 11-07-2008, 03:46:34
  #9
  Priapos adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Siz Google'a değilsiniz, iyi olduğunuz takdirde Google size muhtaç.
  Bunu unutmayın, eğer biz iyi olursak ; Google bizi kaybetmemek için çalışır.
  Bizim sorunumuz da bu ya zaten. İyi değiliz biz. Gerçekten kaliteli yayıncı değiliz. Ülke olarak baktığımızda. Elbette birçok kaliteli yayıncı vardır.

  Biz iyi olsak da, bu Google'ın yanlış bir politikasıdır o halde. Yakın zamanda zararını görecektir.