Bin bir emek ve özenle meydana getirdiğimiz web sitelerimizden düzenli gelir elde etmek pek çoğumuzun arzusu. Bu noktada küçük ve orta ölçekli web sitelerinin/blogların en çok rağbet ettiği reklam ortaklığı ağı ise Google Adsense. Yoğun uğraşlarla alınan Adsense hesaplarından elde edilen gelirin kuruşlarda gezinmesi bireysel yayıncıların hevesini kırıyor. Adsense kazançlarını artırmanın %100 olumlu sonuç veren yöntemimi sizlerle paylaşmak istedik. Fakat öncesinde biraz fikir jimnastiği yapalım.Adsense’e Mahkum Muyuz, Adsense’den Daha İyi Alternatifler Var Mı?
Küçük ve orta ölçekte bir web siteniz/blogunuz varsa maalesef çok fazla seçeneğiniz yok. Günlük yüz binleri bulan ziyaretçisi olan web siteler için ‘gösterim bazlı’ pek çok reklam ortaklığı servisi bulunsa da tıklanma sayısı ‘mütevazi’ rakamlarda olan küçük ve orta ölçekli web sitelerin dönüp dolaşacağı yer yine Adsense oluyor. Nitekim Adsense dışındaki reklam servisleri küçük ve orta ölçekteki web sitelerine kayda değer bir gelir sağlamadığı gibi ucube ve müstehcen reklamlar göstererek sitemizin saygınlığını yerle bir ediyor. Bu yüzden kanaatimizce Adsense’den şaşmamak gerek.


Adsense’den Neden Az Kazanıyoruz, Adsense Kazançlarını En Hızlı Şekilde Nasıl Artırırız?
Adsense, pek çok web sitesi ve Youtube kanalı için binlerce doların elde edildiği bir gelir kapısı olsa da maalesef Türkçe içerik üreticilerine öyle aman aman kazançlar sağlamıyor. Bu yüzden beklentimizin çok yüksek olmaması gerek. Fakat bu durumkuruşlara razı olmamız gerektiği manasına da gelmiyor.
Adsense gelirlerini artırma konusunda genelde tüm stratejilerimizi web sitemiz ve içeriklerimiz üzerine kurduk. Bu olması gereken bir şey ama ihmal ettiğimiz bir şey vardı o da Adsense hesabımız!
Bildiğiniz üzere Adsense’de, Google’a ait Adwords başta olmak üzere pek çok reklamveren ağından gelen reklamlar yer alıyor.
Maalesef ki bu reklamlardan bazıları çok düşük bütçelerle ve kullanıcıları yanıltan türde. Hele hele Download butonu şekli verilmiş ve sitemizin bir parçasıymış gibi görünen reklamlar kazanç sağlamadığı gibi ziyaretçilerimizi yanıltarak zararlı yazılım içeren dosyaların yüklenmesine sebep oluyor.

Ziyaretçilerimiz bunu bizim konumuzda paylaştığımız bir indirme linki zannedip tıklayarak zararlı yazılımları bilgisayarlarına yükleyebiliyor.
Reklam İnceleme Merkezi sayesinde bu tür reklamları engellemek mümkün. Özellikle Mindspark adıyla fark farklı Adwords hesapları açan bu reklam vereni engellediğiniz zaman ertesi gün kazançlarınızın muazzam bir artış olduğunu göreceksiniz!

Adsense gelirlerini artırmak adına Reklam İnceleme Merkezini her gün kontrol etmeli, Mindspark gibi yanıltıcı reklamların yanı sıra sitenizin içeriği ile uyumlu olmayan yabancı dildeki reklamları düzenli olarak engellemelisiniz.
Reklam İnceleme Merkezinde web site(ler)inizde yayınlanan reklamları reklam ağı, reklam türü, reklam dili gibi pek çok kritere göre süzebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Kazanç getirmeyeceğini düşündüğünüz (Bunu yiyenler zayıflıyor!) her türlü reklamı hiç çekinmeden engelleyin.
Son Notlar:
  • Adsense kazançlarında temel faktör ziyaretçinin çokluğu değil; içeriğin ve ziyaretçinin niteliğidir. Belli bir alanda tematik, kaliteli ve özgün içerik üreten 100 tık alan bir blog, 10 bin ziyaretçili bir “komik video” sitesinden DAHA FAZLA KAZANABİLİR. Kaliteli, özgün ve okunabilir içerikler üreterek ziyaretçiyi sitenizde daha uzun süre tutmaya çalışın.
  • Adsense reklam tıklama gurubu veya “Selam naber, benim siteye girip reklamı tıklar mısın?” gibi ucuz, ucube, basit girişimlerden sakının!Google Adsense, mouse hareketlerini ve kullanıcı davranışlarını da inceleyebildiği için bu tür sahte tıklamalar mutlaka (%100) tespit edilir ve hesabınız kapatılır. Yayıncılığın sorumluluk getirdiğini, bu tür girişimlerin haksız kazanç, haram olduğunun bilincinde olmalısınız.
Kaynak: Bilhos - Kuruşlarda Gezinen Adsense Kazançları Nasıl Artılırılır? (%100 İşe Yarıyor)