Ocak itibariyle TO ve TBM'in birlikte düşmesi ve olası nedenleri (Mobil site) - Sayfa 2 - R10.net
 • 07-03-2017, 22:41:10
  #10
  Arkadaşlar sitenizin mobil ve masaüstünün TO oranlarını son 3 ayını kıyasladığınızda Ocak-Şubat-Mart aylarında mobil reklamların TO oranlarında ciddi düşüş görüyorsanız siteniz ya da reklam alanlarınız doğrulanmış tıklama (confirmed click) özelliğine takılmış olma ihtimali çok yüksektir.

  Bu konuda sorun yaşıyorsanız bu test dönemi içinde reklama tıklamadan test yapmak için Chrome'da geliştirici araçlarından sitenin kaynak kodları içerisinde "common_15click" div etiketini görüyorsanız sorununuz devam ediyor anlamına gelecektir.
 • 08-03-2017, 14:36:59
  #11
  Hocam konunuzu yeni gördüm. Ben de https://www.r10.net/google-adsense/16...-problemi.html bu linkteki konuyu açmıştım. Açtığım konudaki İngilizce makalede bu uygulamadan nasıl çıkılacağı anlatılıyor. Konuya göz atarsanız sevinirim.
  İLLERE AİT .COM İNŞAAT DOMAİNLERİ TEKLİF USULÜ SATILIK
 • 10-03-2017, 16:57:49
  #12
  habib_mx_tr adlı üyeden alıntı
  Hocam konunuzu yeni gördüm. Ben de https://www.r10.net/google-adsense/16...-problemi.html bu linkteki konuyu açmıştım. Açtığım konudaki İngilizce makalede bu uygulamadan nasıl çıkılacağı anlatılıyor. Konuya göz atarsanız sevinirim.
  Bu durumdan nasıl kurtulabileceğinizi konuyu açtığımda kısaca anlatmıştım.
  Yapılacak şey reklamları olabildiğince içerikten uzaklaştırmak mesela 30px kadar ve eğer reklamınız makale gibi bir içeriğin iç kısmından veriliyorsa başına mutlaka Reklamlar etiketini eklemeniz gerekir. Böylece yanlışlıkla tıklamanın önüne geçeceğiniz için yapılan testlerden bir süre sonra otomatik olarak geçerek reklam CTR ve TO'nuz normale dönecektir.

  2 farklı internet sitesinde bu sorunu deneyimleyip çözüme kavuşturdum diyebilirim.
  Sorunla karşılaşan arkadaşlarımız eğer site adreslerini özelden paylaşırsa kendilerine sitelerini inceleyerek fikir vermeye çalışırım.
 • 11-03-2017, 13:01:30
  #13
  Siteniz eğer doğrulanmış tıklama (confirmed click) takıldıysa Chrome'da sitenizi açıp sağ tuş incele dedikten sonra açılan konsolda mobil görünümü seçin ve sayfayı bir kez yenileyin sonrasında kodların içinde CTRL+F yapıp id="common_15click_overlay" yazarak aratın eğer bu şekilde div çıkıyorsa sorun vardır. Style panelinden ilgili div'e ait css kodlarında opacity ve visibility özelliklerini kapatırsanız reklamın üzerinde siteye git kısmınıda reklama tıklama yapmadan görebilirsiniz.

 • 14-03-2017, 18:13:04
  #14
  Öncelikle @birbayt 'a yardımcı olduğu için teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisi benim iki aşamalı, doğrulanmış tıklama (confirmed click) sorunumu nasıl çözeceğimi öğretti.

  Bu problemden kurtulmak isteyenler aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirler.

  1. Aşağıdaki alanların altında, üstünde veya yanında reklamı olan arkadaşlar reklamlarını söz konusu alanlardan en az 30 px uzağa yerleştirsinler. Bu alanlar:
  • Metin girişi yapılan kutucular. Text field, text area gibi alanlar.
  • Tekli ve çoklu seçim yapılan kutucuklar. Radio button, radio group, checkbox ve checkbox group gibi alanlar.
  • Açılır menüler ve geçiş menüleri. List menu ve jump menu gibi ögeler.
  • Düğmeler. Her türlü button ögesi.
  • Makale içerisinde paylaşılan bağlantılar ve site içi bağlantılar.
  • Tıklanabilir görseller.


  2. Reklamların üstüne "Google Reklamları veya Reklamlar" şeklinde, reklam olduğu belirten yazılar yazsınlar.

  3. Ben bu sorundan kurtulurken sitemdeki reklam sayısını azalttım. Sitesinde çok reklam alanı bulunan arkadaşlar problem geçene kadar reklam sayısını azaltırlarsa faydalı olacaktır.
  İLLERE AİT .COM İNŞAAT DOMAİNLERİ TEKLİF USULÜ SATILIK
 • 14-03-2017, 19:59:02
  #15
  @birbayt 'a ben de teşekkürlerimi sunarım, sağolsun elinden geldiğince yardımcı oldu, eksik olmasın.

  Dün itibariyle doğrulanmış tıklama uygulamasından çıktım, şuan bu durumdan muzdarip olanlar varsa hem nasıl çıkacaklarını öğrensinler, hem de bunun mümkün olduğunu bilip moral kazansınlar diye yazıyorum bunları.

  Son 3 aydır adsense kesintilerim baya bi artmıştı, bunu adsense yetkililerine sorduğumda gelen mailde yeni bi reklam algoritmasına geçtiklerini, geçersiz tıklamaları daha doğru tespit edebildiklerini, kesintilerin de bu yüzden artmış olabileceğini söylediler. Son olarak şubat ayında kesinti oranım 1/6'ydı. En kötü böyle kesinti olurken şubatın sonunda birden to diplere vurdu, durumu adsense yetkililerine anlatınca bir hafta sonra geri dönüş yaptılar, gecikme sebebi detaylı araştırmaymış. Doğrulanmış tıklamanın ne olduğunu ve sebebini söylediler sadece, başka da yardımcı olmadılar sağolsunlar. Bunları benzer durumları yaşıyosanız olacakları bilin de önceden önleminizi alın diye anlattım. Kesinti işte deyip geçmeyin lütfen.

  Durum açıklığa kavuşunca forumda araştırma yaptım, @birbayt ve @habib_mx_tr yukarıda paylaştıkları bilgileri benimle de paylaştılar. İşin özeti şu: İnteraktif alanlardan reklamları mümkün mertebe uzak tutacaksınız, oranın reklam olduğunun belli olması pek bişey ifade etmiyor. İşin mahiyetini anlayınca hemen tasarımda değişikliğe gittim ve bir hafta gibi bir sürede reklam gösterimi normale çıktı çok şükür. @birbayt iki farklı site için 2 ve 4 haftada düzeldi demişti, bu süre neye göre değişiyor, o konuda emin olamıyorum, bunu adsense yetkilileri bile söyleyemedi.

  Senenin en çok kazanacağım döneminde başıma gelmesi ciddi bir para kaybı yaşattı ama olacağı varmış artık. Umarım siz benim kadar kaybetmeden önleminizi alırsınız.
 • 17-03-2017, 01:02:30
  #16
  Bu konuda bilgi veren tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. Bu illet durum ne yazık ki dünden itibaren beni de etkisine aldı. Masaüstü sayfa to aynı kalmasına rağmen, mobil sayfa to neredeyse 3'te 1 oranına düştü. Hitlerin %60'ından fazlası mobil olunca, gelir alt üst oldu.

  Aslında reklam yerleşimi konusunda bu denilenlere çok fazla aykırı bir durum yok; fakat makalelerin içindeki reklamlardan önce sponsorlu bağlantılar yazısı eklememiştim. Bunu ekledim, ayrıca reklamlarla yazıların ve bağlantıların arasına daha fazla mesafe koydum.

  @Birbayt hocamın dediği gibi önce mobilde "common_15click" arayınca çıkıyordu; fakat az önce değişiklikleri yaptıktan sonra denedim, çıkmamaya başladı. Fakat sayfa to hâlâ çok düşük. (0,5 civarında) Bu sorunun düzeldiğini kesin olarak anlamanın (adsense panelini takip etmekten başka) bir yolu yok mu? Bu değişiklikleri yaptıktan sonra herhangi bir bildirim vs. yapmıyoruz değil mi?

  Google botları otomatik mi tarıyorlar bu değişiklikleri görebilmek için? İşlemi hızlandırmak için yapabileceğimiz başka bir şey var mı?

  İyi çalışmalar.
 • 17-03-2017, 10:47:27
  #17
  Site 1 aydır bu şekildeydi, düzeltmenin yolu reklamları azaltmak. Reklamları azaltmak derken az ama istenerek tıklanan yerlere adsense kodu yerleştirmek. Reklama tıklayan kullanıcıya "siteye git" uyarısı çıktığı kullanıcı gitmezse o zaman bu lanet şeyden kurtulamazsınız. Ben dün siteyi kurtardım, düzeldi diye sevindim ve eski reklam sistemine döndüm yine aynısı oldu birkaç saat sonra.
  Sözlerinize katılmasam bile onu dile getirme hakkınızı hayatım pahasına savunacağım...
 • 17-03-2017, 14:27:25
  #18
  dll adlı üyeden alıntı
  Site 1 aydır bu şekildeydi, düzeltmenin yolu reklamları azaltmak. Reklamları azaltmak derken az ama istenerek tıklanan yerlere adsense kodu yerleştirmek. Reklama tıklayan kullanıcıya "siteye git" uyarısı çıktığı kullanıcı gitmezse o zaman bu lanet şeyden kurtulamazsınız. Ben dün siteyi kurtardım, düzeldi diye sevindim ve eski reklam sistemine döndüm yine aynısı oldu birkaç saat sonra.
  DLL hocam ben de reklam sayısını şimdi azalttım; ama bu şekilde neredeyse reklama tıklayan kimse olmayacak. Politikalara bu kadar uygun davrandığımız hâlde neden bu piyango bize vurdu anlamıyorum. Umarım düzelir bir an önce. Bir de anlayamadığım bu olayı botlar mı belirliyor yoksa adsense uzmanları mı?