• 03-10-2015, 16:57:20
  #1
  40 milyon aboneli Adblock kimliği açıklanmayan bir şirkete satıldı!

  Reklam engelleme uygulamalarının özellike Ocak 2012 yılından bu yana hızlı bir yükselişte olduğunu PageFair ve Adobe‘un yayınladığı rapor ortaya koymuştu. Bu yükselişten en kazançlı çıkan uygulamalardan Adblock, bugün ‘yüksek’ olduğu iddia edilen bir meblağa satıdı; üstelik kimliği açıklanmayan bir şirkete.

  Adblock’un aylık aktif kullanıcı sayısı 40 milyon. Küresel reklam engelleme uygulamaların aylık toplam 200 milyon aktif kullanıcısı olduğunu düşünürsek, Adblock elinde büyük bir güç barındırıyor. Dün gösterilmeye başlayan bir pop-up duyuruya göre şirket, artık seçmeli reklam göstererek de gelir yaratabiliyor, örneğin güvenilir reklam verenlerin reklamları Adblock kullanıcılarına, tercihlerine bağlı olarak, gösterilebiliyor. Başka ifadeyle para karşılığında “beyaz listeye” giren reklam verenlerin reklamları ‘ücretsiz’ abonelere gösterilmeye devam ediyor. Ancak Adblock tabii ki katı filtreleri ve kuralları olduğunu söylemeye devam ediyor.

  Kullanıcılara 1 Ekim’de gösterilen pop-up duyuruda dikkat çeken bir diğer önemli bilgi de şirketin satıldığı. Ancak şirket neden, ne zaman ve hangi şirket tarafından satın alındığını açıklamıyor. Şirketin bu sorulara cevap vermemesi, kullanıcılar ve aktivistler tarafında tepki topluyor. Çünkü servisi hali hazırda kullanan 40 milyon kişi ve onların bazı bilgileri şirketin elinde. Adblock’un kurucusu Michael Gundlach’de söylenenlere göre “nakit” para karşılığında şirketten ayrılarak tüm ilişiğini kesmiş. Şirketin eski direktörü Gabriel Cubbage ise şirketin yeni sahibi tarafından şirketin başına getirilmiş.

  2009 yılında kullanıcılara sunulan eklenti bugün Google Chrome ve Safari‘nin en popüler reklam engelleyici eklentisi konumunda. Üstelik bugüne kadar kullanıcılardan yüksek oranda bağış topladığı da biliniyor. Adblock’un kendisini satın alan şirketi ve yeni yapısını açıklamaması beraberinde kuşkuları getirerek şirkete olan güveni zedeleyebilir ve popüleritesini zaman içinde azaltabilir.

  kaynak: webrazzi
 • 03-10-2015, 16:59:02
  #2
  eklenti yapan arkadaşlar için güzel fırsat. baktılar adblock ticari kar gütmeye başladı, anında yeni eklenti yapıp piyasaya sürebilirler.
 • 03-10-2015, 17:03:54
  #4
  tequila adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  eklenti yapan arkadaşlar için güzel fırsat. baktılar adblock ticari kar gütmeye başladı, anında yeni eklenti yapıp piyasaya sürebilirler.
  Haklısın. Bundan bir hafta önce Adblock'un devler tarafından ortaklaşa satın alınabileceğini öngörmüştüm.

  Bu habere bir yandan sevindim bir yandan üzüldüm. Ancak eklenti geliştiricisi daha iyi bir internet vaat ederek insanlardan bağış topladı. Şimdi ise ideallerinden vazgeçerek eklentiyi 'sattı' yani artık yine parası olanlar daha çok para kazanacak.

  Satın alma politikası kapsamında, ezeli rakipler bile birleşip ortak almış olabilirler Adblock'u.

  Örnek vermek gerekirse, Limewire'ın kurucusuna, Limewire tarzı programları çalışmaz hale getirmek için bir program yazdırıldı. Yani adam kendi kuyusunu kazdı. Daha sonra benzer bir program yazarak kuyuyu yeniden açtı.
 • 03-10-2015, 17:18:23
  #5
  Vay arkadaş yazıklar olsun. O kadar yazmış yok şöyle yok böyle diyip işimden ayrıldım fln bana bağış yapar mısınız vs vs. Şimdi ortaklar tarafından alındıysa yine gözüken reklamlar olacak üstelik parasıyla değil mi pop up reklamları bile actirirlar artık. İyi ki bu eklentiyi kullanmayi daha önce birakmisim da başkasına geçmişim.
 • 03-10-2015, 18:01:22
  #6
  *** okadar bağış topladınız yazıklar olsun birdahada bağış yapmam!
  Poposu kalkan satıyor gençler bu adblock bizim verileri çalıyordur şuan büyük ihtimal varmı alternatif onu kullanak hemen.

  dipnot:Lavuk bide bildiri yayımladı tarayıcıyı açar açma açılmıştı işte sattım üzgünüm bilmem ne bilmem ne
 • 03-10-2015, 18:11:05
  #7
  Büyük ihtimalle tehdit edilip satılmaya zorlanmıştır.

  Alanda googleden başkası değildir...
 • 03-10-2015, 18:13:18
  #8
  Eğer firmaların birleşip alması gibi bir şey söz konusuysa bu onlara gereksiz masraftan öte bir şeye geçebilir mi bilmiyorum, sonuçta yapabilecek birisi benzer bir uygulama daha yapar onu sürer piyasaya onuda mı satın alacaklar nereye kadar alacaklar yani. Sonuçta bu sınırsız bir talep. Bu tarz uygulamalara binaen genel bir telif hakkı söz konuysa farklı tabi ki. Şikayet etmeleri yeterli olur
 • 03-10-2015, 19:44:08
  #9
  YavuzTR adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Eğer firmaların birleşip alması gibi bir şey söz konusuysa bu onlara gereksiz masraftan öte bir şeye geçebilir mi bilmiyorum, sonuçta yapabilecek birisi benzer bir uygulama daha yapar onu sürer piyasaya onuda mı satın alacaklar nereye kadar alacaklar yani. Sonuçta bu sınırsız bir talep. Bu tarz uygulamalara binaen genel bir telif hakkı söz konuysa farklı tabi ki. Şikayet etmeleri yeterli olur
  O konuda bence harika bir uygulamaya girişmişler. Neden mi?
  1. Adblock'un kitlesi zaten oldukça fazla. Kullanıcılar bilinmeyen bir eklentiyi yüklemek istemeyeceklerdir.
  2. İnternet kullanıcılarında klon projelere karşı bir ön yargı var. Adblock kullananlar başka bir eklenti için "Hemen çakmasını yapmışlar" diyeceklerdir ve kullanmayacaklardır diğer eklentileri.
  3. Eğer Google aldıysa,ki büyük ihtimalle Google aldı, Adsense ve Adwords departmanıyla işbirliği içinde çalışacak bir Adblock departmanı kuracaklardır. Böylelikle kullanıcıyı reklama boğan yayıncılar Adblock&Adsense aracılığıyla banlanacaklardır.
  4. Verdikleri para, ettikleri zararın yanında cep harçlığı gibi bir şey. İleriye yönelik olarak bakıldığında aslında Adblock'u neden daha önce almadılar? sorusunu sorabilirsiniz.

  Bunlar benim çıkarımlarım. Ben bile bu çıkarımları yapabiliyorsam, CEO'lar COO'lar, piyasa analizcileri neler düşünmüştür, siz düşünün