• 28-09-2013, 14:42:30
  #1
  Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar,

  Gördüğüm kadarıyla durum fazlasıyla kafa karıştırmış. Bununla alakalı yazdığım blog yazımı sizlerle paylaşıyorum.

  Herkese merhabalar,

  Bu sabah yepyeni bir haber ile uyandık. Google yayıncılara gönderdiği mail ile birlikte, kazançları artık Türk Lirası olarak raporlayacağını bildirdi. Fakat bu durum bir çok Adsense yayıncısı için kafa karıştırıcı bir durum oldu. Forumlarda bu konuda paylaşımlarda bulunan Adsense yayıncılarının yaşadığı en büyük kafa karışıklığı kazançların, vergi durumunun ve Tıklama Başı Maliyetler’in bu durumdan nasıl etkileneceği konusu olmuş.
  Öncelikle bahsi geçen bu sorunun cevabını direkt olarak vererek merakı biran önce gidermek istiyorum. Bu durumun yayıncı kazançlarına olumsuz bir etki yaratacağı düşüncesi kesinlikle doğru değil. Yazımın devamında bu durumun bizlere getirdiği avantajları da göstermeye çalışacağım. Google birçok ülkede yerel para biriminde raporlamalar yapmakta. Bunları ve Google yardım dokümanlarını inceleyerek bu konudaki karışıklıkları ortadan kaldırabiliriz.

  Kur Nasıl Hesaplanacak?

  Google yerel para cinsinden yaptığı raporlamalarda kuru önceki gün ki piyasalara göre belirlenir. Yani bugünün kazançları dünkü döviz kuruna göre hesaplanarak size sunulur. Konu aşağıdaki Google dokümanında da açıkça belirtilmiştir.  Detaylar için bu bağlantıda ki dokümanları inceleyebilirsiniz.

  Bu uygulama ile birlikte döviz kurundaki dalgalanmaları en az hasarla atlatmış olacağız.Çünkü Google yerel para birimi ile raporlama yapmadığı ülkelerde ödemeleri söz konusu ayın son iş gününden iki gün önceki dolar kuruna göre belirlemektedir. Örnek vermek gerekirse Eylül 2013 te tahsil edeceğiniz Ağustos 2013 ödemesi için 28 Ağustos 2013 tarihinde ki dolar kuru dikkate alınır. Velev ki Ağustos 2013 boyunca kur ortalama 2,02 dolaylarında seyretti. Fakat 28 Ağustos'ta piyasalarda yaşanan bir çalkalanma ile dolar kuru o gün 1,8 TL den işlem gördü. Bu durumda sizin asıl hakettiğiniz para size ödenmemiş olacak. Aslında sizin ay boyunca kazandığınız para 28 Ağustos tarihindekinden daha değerliydi. Bu durumun tam tersi de pekala mümkündür. Ama bu uygulama kesinlikle yayıncılar içinde Google içinde adil olanıdır.

  Peki Vergi Durumu Ne Olacak?

  Vergi durumda da Google çok net açıklamalar durumu netleştirmiştir. Sizden ricam doğru bilgiye ulaşmaya çalışın. Google yayıncılara ve kullanıcılarına tüm konular ile alakalı bilgiler vermektedir. Forumlarda mutlaka çok güzel bilgiler paylaşılmakta. Ama sorunu kaynağından öğrenmek ve çözmek her zaman doğru olandır.

  Yayıncılar Google Adsense üzerinden elde ettiği kazançlar vergilendirmek durumundadır. Bunlar bizim vergi kanunlarımızla alakalı bir konudur. Yani eğer düzenli olarak elde ettiğiniz bir gelir varsa devletimiz bu gelirden vergi talep etmektedir. Fakat burada yaşanan en büyük karmaşa KDV konusunda yaşanan kafa karışıklığıdır. Google Adsense kazançlarınız için KDV ödemeniz gerekmemektedir. Çünkü Google KDV ücretini yayıncılar yerine ödemektedir. Bu konu aşağıda ki Google dokümanında da net bir şekilde açıklanmıştır.
  Detaylar için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

  Yeni güne şaşkınlık ile başlamamızı sağlayan bu konu ile ilgili kafanızda ki soruları bir nebze olsun gidermek istedim. Umarım yararlı olmuştur. Sorularınızı bana yorum kısmından ve iletişim sayfasından bana ulaştırabilirsiniz

  Bir sonraki yazıda görüşmek üzere (:
 • 28-09-2013, 15:56:42
  #2
  Sırf biz kar edelim diye bu değişikliği yapmış olamaz heralde

  https://www.r10.net/1067982765-post222.html
  https://www.r10.net/1067982857-post232.html

  Zamanla olacak olan da budur. Vergi konusunda da google benim üzerime düşen birşey yok, sen alabiliyorsan al diyecek devletimize.
 • 28-09-2013, 17:19:53
  #3
  bondcemil adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Sırf biz kar edelim diye bu değişikliği yapmış olamaz heralde

  https://www.r10.net/1067982765-post222.html
  https://www.r10.net/1067982857-post232.html

  Zamanla olacak olan da budur. Vergi konusunda da google benim üzerime düşen birşey yok, sen alabiliyorsan al diyecek devletimize.
  Öncelikle konuya gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim (:

  Arkadaşlar her duruma yeniliğe bence bu kadar negatif yaklaşmayın. Şuan herşey ortada olaylar üzerinden yürümeye gerek yok. Biz olayları kişisel algılamaya biraz müsait bir milletiz.

  Bu bahsedilen küçük hesaplara Google gibi dünya devi bir marka girmez. Bir ay sonra herşey daha net ortaya koyulucak. Kazançlar netleşeşecek.


  Ben gönül rahatlığı ile söylüyorum. Bu durum Google'nın gelirlerini arttırmaya yönelik yaptığı bir çalışma değil. Kaldı ki yazıda bahsettiğim gibi herkes artık daha adil kazanacak. Parasının gerçek değerini alacak.

  Bu verdiğiniz örnekler de kesinlikle kıstas olamaz. TBM'yi etkileyen onlarca faktör bulunmakta.
 • 29-09-2013, 12:47:09
  #4
  Google bizim yerimize tüm vergileri ödemiyor mu
 • 29-09-2013, 15:47:26
  #5
  psdlider adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Google bizim yerimize tüm vergileri ödemiyor mu
  KDV ödeniyor. Fakat sizin elde ettiğiniz gelirin gelir vergisini doğal olarak Google ödemiyor.