Bu ki dizi incelemesi oldukça popüler olan You dizisi üzerine olacak. Dizinin senaryosu Blake Neely tarafından yazılmaktadır. Şuana kadar 2 sezon 20 bölüm çekilmiştir (1. sezon 10, 2. sezon 10 bölüm). İlk sezonu Netflix üzerinden 9 Eylül 2018 tarihinde yayınlandıktan sonra oldukça büyük bir ilgi toplamıştır. Bu durum üzerine yapımcılığını Alloy Entertainment, Warner Horizon Television ve A&E Studios yapım şirketlerinin sürdürdüğü dizi 2. sezon onayı almıştır. İkinci sezonu da birinci sezondan 1 yıl sonra çekimleri tamamlanarak 26 Aralık 2019’da Netflix üzerinden yayınlanmıştır.
Caroline Kepnes’in 25 Eylül 2014 tarihinde yayınlanan You kitabından uyarlanarak çekilen dizi polisiye, psikolojik gerilim kategorilerine girmektedir. Sır perdesinin kalkmadığı dizi, izleyicileri Joe Goldberg karakterinin psikolojik anlamda çatışma yaşayan hayatına rahatlıkla almaktadır. Öyle ki bir sonraki bölümde ne olacağını merak ederken tahmin etmekte mümkün olmuyor.

You Dizisi 3. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?
You dizisi, birinci ve ikinci sezondaki başarısından sonra Netflix tarafından 3. sezon onayı da aldı. Dizinin resmi twitter hesabı üzerinden duyurulan bu haber neticesinde 2021 yılı gösterildi. Fakat hangi ayda, hangi günde çıkacağı konusunda kesinleşmiş bir bilgiye sahip değiliz. Tahminimce bu süreci fazla uzun tutmadan 2021 yılının Ocak ayında 3. sezon yayınlanacaktır.

Atmosfer
You, atmosfer bakımından bizde konusu ve senaryosu ile orantılı bir şekilde gizem, heyecan ve gerilim duygularını uyandırıyor. Bunun en büyük sebebi çekimlerde kullanılan sahneler ve tabi ki Joe’nun popüler kafesi (ve kafesin bulunduğu bodrum). Dizinin birinci sezonunda Joe’nun kitapçı dükkanı ve onun bodrumu, ikinci sezonunda çalıştığı Anavrin isimli işletme, çekim açısından hep puslu bir görüntüye sahip. Anlatmak istediğim şey, karanlığa yakın loş ortamlar olmasıdır. Ayrıca You dizisinin geneline yansımış bir hava bu. Gösterilen evlerin iç dekorları, atmosferi hep bu şekilde tasarlanmış. Bu koşullar da izleyici de heyecan, gerilim ve gizem duygularını uyandırıyor. Senaryo konusunda da oldukça başarılı bir ortaya koyan ekip, çekimlerine gölge düşürecek, izleyiciyi usandırıp bıktıracak her türlü eylemden kaçınmış gibi duruyor.
Çekim hatalarının veya gözden kaçanların oldukça düşük olduğu dizinin, bu sır dolu atmosferini yaratmak için detaylar üzerinde ciddi bir çalışma yapılmış. You dizisi dediğimizde izleyicilerinin ilk aklına gelen mekanlardan biri olan Joe’nun kafesinin bulunduğu bodrumlar, dizinin en ilgi çekici sahnelerine tanıklık ettiğimiz yerlerdir. Joe’nun kapana kısılmış gibi hissettiğinde, işleri zora sokan kişileri kapattığı bir yer olan bu kafes, içeriye giren kişinin psikolojik durumunu oldukça değiştirmektedir. O an orada bulunan kişin psikolojik ve duygusal durumları profesyonelce tasarlanarak, kurgulanarak izleyiciye yansıtıldığından, bu hava, dizinin geneline dağılmaktadır. Her ne durumda olunursa olunulsun, kafesteki kişinin ismi geçtiğinde onunla aramızda empati kurabiliyoruz. Bu da dizinin sürükleyici olmasını, basit bir kurgunun aksine izleyiciyi de içine alan, düşündüren, yorum yaptıran bir kurguya sahip olduğunu göstermektedir.

Oyuncular
Dizinin birinci ve ikinci sezonunda karakterler, oyuncular değişiklik gösterse de her biri birbirinden iyi performans sergilemişlerdir. Tam manasıyla karakterlerini yansıtmayı başarabilen oyuncular performans anlamında eleştirecek bir nokta bırakmamışlar. Fazla uzatmadan karakterlerimize geçip onları anlamaya çalışalım.
Joe Goldberg (Penn Badgley), You dizisinin başrol karakteri. Kendisi bir kitap kurdu. Daha önce çalıştığı kişi tarafından ona bir kitapçı dükkanı kalmıştır ve birinci sezon bu dükkanı işletmektedir. Her iki sezonda da farklı bir kadına aşık olan Joe tabiri caizse tam bir psikopattır. Saplantılı derecede bir kadına takılarak onu elde etmek için planlar yapar. Bu planlarda başarısızlığa mahal vermek istemeyen Joe, elde etmek istediği kadınla ilgili tüm detaylar üzerine düşünür. Arkadaşları, sevdiği ve gittiği yerler, yemekler vb. tüm konularda bilgi sahibi olduktan sonra tesadüfen tanışıyormuş gibi kadına yaklaşır. Kadının kişiliğini de analiz etmiş olan Joe, neredeyse kusursuz bir şekilde karşısındakiyle diyalog başlatarak kısa zaman içerisinde çıkmaya başlar.
You dizisinin başrol karakteri Joe, annesinin onu küçükken terk edip gitmesinden dolayı güven problemleri yaşayan psikopatımız ilerleyen zamanlarda sevgilisine karşı takıntılar edinmeye başlar. Ona zarar verdiğini düşündüğü kişileri teker teker ortadan kaldıran Joe bu hareketleri sonucu bir noktada deşifre olma gibi bir riskle karşı karşıya kalır. Bu durumda da birinci ve ikinci sezonun her ikisinde de bodrum katında bulundurduğu özel tasarım bir kafese bu kişiyi kapatır. Birinci sezon kafesteki kişiler güven tayin edemediğinden dolayı Joe’nun hışmına uğrar ama ikinci sezonda oldukça bağışlayıcıdır. Psikolojik sorunları olan karakterimizin, zekası ve gözlem yeteneği oldukça gelişmiştir. Bahsettiğim davranışları iki sezonda da sergilemiştir. Bu karakteri canlandıran Penn Badgley ise mükemmel bir oyunculuk performansı sergilemektedir. Karakterine aşina olup onu sevebilmek için çok fazla çalıştığını belirten Badgley, çok çalışmanın faydalarını dizi içerisinde bize göstermektedir.

Joe’nun İlk Sezon Aşık Olduğu Kadın
Guinevere Beck (Elizabeth Lail), You dizisinin birinci sezonunda Joe’nun aşık olduğu kadın. Kendisi Beck olarak bilinmektedir. Üniversiteden yeni mezun olmuş bir yazar adayıdır. Joe ile tanışmaları Joe’nun işlettiği kitapçı olmuştur. Raflarda gezerken onu izleyen Joe, uzun bir süredir gözlemlediği kadına kitap seçimine yardımcı olmak bahanesiyle Beck’in yanına gider. Bu suretle tanışan ikili birkaç hafta sonra çıkmaya başlar. Fakat zamanla Joe’nun sevgisi saplantılı bir hale dönüşür. Fakat Beck’te sütten çıkmış ak kaşık değildir. Terapistiyle yatan ve Joe’nun eskide kalan bir sırrını öğrenen Beck, Joe’nun hışmına uğrayarak cezalandırılmıştır. Tabii Joe’nun hışmına uğrayan bir tek Beck olmadı. Beck’in arkadaşları Beck’i Joe ilişkisinden vazgeçirmeye ve başka kişilerle tanışmaya ikna etmeye çalıştığından dolayı Joe’nun hışmına onlarda uğradı.

Joe’nun İkinci Sezon Aşık Olduğu Kadın

Love Quinn (Victoria Pedretti), You dizisinin ikinci sezonunda Joe’nun aşık olduğu kadın. Joe, Beck’ten sonra bir gün dolaşırken Love’ı görür ve hayatına yeni bir sayfa açmaya karar verir. Bunun üzerine Love konusunda araştırma yapmaya başlayan Joe, Love’ın Anavrin adı verilen bir işletmenin yöneticisi olduğunu öğrenir. Love ile bir ilişki başlatabilmek için detaylı bir gözlem yaptıktan sonra Anavrin’de iş görüşmesine gider ve orada tesadüfen tanışmışlar gibi davranır. Love, aynı Joe gibi geçmişi karanlık bir karakterdir. Aslında iki psikopat birbirlerini bulmuş oldular. Aynı duyguları ve davranışları sergileyen Love ve Joe çok geçmeden birbirlerine sırılsıklam aşık olur. Joe’nun yeni komşusu Delilah’ı kıskandığından ötürü öldüren Love, Joe’nun tepkisiyle karşılaşır fakat ikili bu meselesinin üstünden gelmeyi başarır. Tüm olan bitenleri öğrenen Forty’nin (Love’ın erkek kardeşi) Joe’yu sıkıştırmasıyla birlikte ikili tekrardan ifşa olmayla karşı karşıya kalır. Joe’ya silah çeken Forty Delilah’ın erkek arkadaşı olan polis memurunun vurulmasıyla ölür. Bu ana tanıklık eden Love’ın ilerleyen süreçte en büyük destekçisi Joe olacaktır. Love karakterini canlandıran genç, doğal güzelliğe sahip, başarılı oyuncu Victoria Pedretti’nin mükemmel bir performans sergilediğini canı gönülden söyleyebilirim.

Geçmişte Kalan Bir İz… Candace Stone.
Candace Stone (Ambyr Childers), You dizisinde Joe’nun Beck’ten önce aşık olduğu kadındır. Kendisi vokaldir ve bir rock grubuna dahildir. Beck’in başına gelen olayların aynısı onunda başına gelmiştir. Joe’yu aldatan ve onu sevmediğini söyleyip terk etmeye çalışan Candace, Joe’nun hışmına uğramıştır. Öldüğü zannedilen Candace ikinci sezon Joe’nun karşısına kanlı canlı dikilerek ortalığı karıştırmaya çalışmıştır fakat Love buna fırsat vermeyerek Candace’i, Joe ile yürütmeye çalıştığı ilişkiden şehirden tehditle göndererek uzaklaştırmıştır. Tabiri caizse y*rtık dondan çıkar gibi çıkıp gelen Candace muhtemelen üçüncü sezon dizide olmayacaktır. Bu rolü canlandıran Ambyr Childers ise ortalama bir oyunculuk performansıyla görevini tamamlamıştır.

You 3. Sezonda Ne Olacak?
Her sezon yaşandığı gibi Joe, ikinci sezonun sonunda da gösterilen yeni bir kadına aşık olup, takıntı haline getirerek yeni hedefi için çalışmaya başlayacaktır. Bu durumdan birkaç bölüm sonra kıllanmaya başlayan Love ile aralarında büyük kavgaların veya kıyımların yaşanacağı You dizisinde, sezon sonunda Love ile Joe’nun yaşadığı olayları geride bırakarak hayatlarına devam edeceğini düşünüyorum. Sonuçta Love hamile kalmıştı ve Joe babalık yapmak için oldukça heyecanlıydı. Bu durumu yüksek ihtimalle kullanacak olan Love, evinin erkeğini evde tutmayı başaracaktır. Fakat bunlar tamamen benim varsayımlarım. Üçüncü sezonu izleyip, incelemesini sitemizde paylaştığımız zaman bu tahminim ne kadar doğru ne kadar değil göreceğiz.

Konusu
You dizisinin konusu, Joe karakterinin yeni bir kadına aşık olup onu elde etmek için gözlem yapıp, detaylıca karakterini, çevresini, yaşamını araştırması üzerine kuruludur. Belli bir süreden sonra dizide Joe açısından işler ters gitmeye başladığında Joe panikleyip yanlış kararlar almakta ve sonuçlarının deşifre olmasından dolayıda dizide kayıplar yaşanmaktadır. Aşık olduğu kadınlara derinden bağlı olan Joe’nun güven problemleriyle karşı karşıya olduğumuz bu yapımda, o ve kadın tarafının tepkileri, başlarından geçen şeyler konu olmaktadır.
Kaynak: https://www.filmhalisi.com/you-dizi-...-yayinlanacak/