Anket Bu İnceleme Doğrultusunda Filmi İzlemeyi Düşünüyor musunuz?
Toplam Katılımcı Sayısı: 12
Bu İnceleme Doğrultusunda Filmi İzlemeyi Düşünüyor musunuz?
Evet, düşünüyorum.
%50,00 (6 Oy)
Hayır, düşünmüyorum.
%41,67 (5 Oy)
Zaten izledim. İncelemeye göz atmak istedim.
%8,33 (1 Oy)
 • 20-01-2020, 15:13:40
  #1
  Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı, 17 Ocak 2020 tarihinde vizyona girdi. Filmin yapımcılığını Bozdağ Film üstleniyor ve yönetmen koltuğunda Kamil Aydın oturuyor. Film izleyicileriyle dram, tarihi, savaş, aksiyon kategorileri altında buluşuyor. Yüksek bütçeli Türk filmleri arasında giren yapımın süresi 125 dakika (2 saat 5 dakika). Alıştığımız ~90 dakikalık filmlere nazaran daha uzun süren film yer yer konuya sadık kalamayıp tıpkı Türk dizilerinde olduğu gibi zorla uzatılmış sahnelere yer sahipliği yapıyor. Fakat her ne kadar durum böyle olsa da bu sahnelerin bunaltıcı olduğu söylenemez.
  Filmin başrol kadrosu Emre Kıvılcım, Levent Özdilek ve Ece Çeşmioğlu’nu barındırıyor. Film, bu oyuncuların canlandırdığı karakterler tarafından şekil alıyor.

  Atmosfer
  Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı, bulunduğu kategorilerinde etkisiyle epik sahnelere yer sahipliği yapıyor. Bu yüzden göz kapaklarımız kapanmadan takip ettiğimiz filmin en etkileyici sahneleri aksiyon sahnelerinde bulunuyor. Yönetmen Kamil Aydın metraj ve çekim açıları konusunda bazı sahnelerde sınıfta kalsa da ekibini aksiyon sahnelerini çekebilmek için çok çalıştırmış gibi görünüyor. Oldukça etkileyici olan bu sahneler, bahane bulmak için aramadığınız sürece neredeyse kusursuz.
  Film genel olarak bizi ormanlık sahnelerde karşıladığı için oldukça canlı bir atmosfere sahip. Tabii kale içi gibi mekanlarda çekilen sahnelerde de tüm detaylar düşünülmüş ve dekor anlamında da bizi etkilemektedir. Üstüne düşünüldüğü belli olan film bir tek boşnak halkının konumlandırıldığı sahnelerde başarısız. Bu sahnelerin dekorları göze çarpan mantık hatalarına yer sahipliği yapıyor. Örnek vermek gerekirse el yapımı olmadığı anlaşılan çardaklar ve bazı araç gereçlerin varlığı çekim karesinin içine girdiği için dikkat çekiyor. Filmin gidişatına veya konusuna gölge düşürmese de bu tip hatalar filmlerin kalitesini ve doğallığını bozabiliyor.
  Bunların dışında gereksiz uzatılan karakterlerin yüzlerine yapılan yakınlaştırmaların uzunluğu sizi çok sık olmasa da konudan uzaklaştırabilmektedir. Filmde yapılan bu hatalar izleyicinin gözünde filmi yer yer soğutabiliyor. Amma velakin, bu sahnelerin telafileri filmin içinde bol bol var. Girişte bahsettiğim gibi aksiyon sahnelerinin neredeyse kusursuz olması, müzik seçimleri gibi unsurlar filme tekrar, hatta daha da güçlü bağlanmamızı sağlıyor.
  Toparlayacak olursak… Filmin atmosferi oldukça etkileyici, epik bir şekilde tasarlanmış ve izleyiciyi izlemek için içine rahatlıkla alıyor diyebilirim.

  Oyuncular
  Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi başrol oyuncuları Emre Kıvılcım, Levent Özdilek, Ece Çeşmioğlu olduğunu belirtmiştik. Bunların yanında Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filmi oyuncuları arasında Ebru Özkan, Seray Kaya, Ogün Kaptanoğlu, Cemal Hünal, Eren Vurdem gibi isimlerde bulunmaktadır. Şimdi başrol oyuncularının canlandırdığı karakterlere göz atalım.
  Sungur (Emre Kıvılcım), filmin konusunu yansıtan akıncıların içindeki güçlü bir karakterdir. Sungur, sultandan aldıkları emir sebebiyle Kral Lazar’ın üzerine bulunduğu birlikle birlikte yürür. Akın faaliyetleri sırasında yaşanan bir casusluk problemiyle tüm birliği ve kendisi deşifre olur. Birçok kaybın yaşandığı birlikte dışarıda kalan tek kişi Sungur’dur. Aldığı vazife uğruna her şey yapma potansiyeli olan Sungur, tutsak olan birliğini kurtarmak için ve aldığı vazifeyi yerine getirmek için harekete geçer. Bu süreçte yaptığı hareketlerle, söylediği sözlerle oldukça hırslı, vatanına sonuna kadar bağlı bir karakter olduğunu söyleyebilirim. Taktiksel zekası da kuvvetli olan Sungur karakteri, düşmanına karşı yaptığı zekice hamlelerle kendine hayran bıraktırıyor. Fakat bu karakterin ağırlığını yer yer kaldıramayan Emre Kıvılcım, veremediği (vermesi gereken) tepkilerle bize o anki duyguyu geçiremiyor. Genel olarak iyi bir performans sergilen Kıvılcım’dan bu tip yetersizlikleri görmeyi oyunculuk tecrübesine oranla yakıştıramadım diyebilirim.
  Kral Lazar (Levent Özdilek), Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı filminin konusunun oluşma sebebi olan karakterdir. Kendisi ailesine ihanet edip, Sırp kralı olarak zorla tahta geçmiştir. Boşnaklara yaptığı zulümler neticesiyle Osmanlı İmparatorluğunu karşısında bulur. Türlü ittifaklarla kendini sağlama alıp Osmanlı’yı bitirme projeleri geliştirmektedir. Aynı zamanda zamanında Osmanlı ile evlilik bağı kuran Mara Hatunu da hapsetmiştir. Aldığı kararlar neticesinde üstüne bir akıncı birliği gönderilir. Casusları neticesiyle akıncıları gafil avlayan Lazar, hiç beklemediği anda rüzgarın tersine döndüğünü görecektir. Bu karakter her ne kadar güçlü gibi gözükse de aslında savaşmaya çalıştığı düşmanından korkmakta, çekinmektedir. Karakteri canlandıran Levent Özdilek’in de oldukça iyi bir şekilde sorumluluklarının altından kalktığını görmekteyiz.

  Ve... Alina.
  Alina (Ece Çeşmioğlu), tarihte ki en güçlü kadın direnişçi sembollerinden birisidir. Boşnaktır. Alina, Sırplar tarafından hem kendisi hem de halkı zulüme uğrayınca Sırplara pabuç bırakmama kararı alır. Sırpların yaptığı yağma sonucu halkı ve kendisi esir alınmışken yardımlarına Osmanlı akıncıları yetişir ve onları kurtarır. Bunun üzerine yaşanan olaylardan güç alan Alina, akıncılarla birlikte Sırplara karşı hareket etme kararı alır. Bu yolda yaşayacağı her şeye razı olan Alina, Sungur ile birlikte planlar kurmaya ve uygulamaya başlar. Karakter, oldukça güçlü bir kadın ve halkın direniş sesidir. Bu rolün altından Ece Çeşmioğlu’nun tam olarak kalkmadığını söylemeliyim. Başka bir oyuncu için daha uygun olabilirmiş ama Çeşmioğlu karakteri tam olarak yansıtamamış. Her konuda eksik kalan Çeşmioğlu, kendi fikrimce filmin konusuna uygun bir oyuncu değil. Duygu anlamında izleyiciye hissettirilmek istenen konuların bir çoğunu geçiremeyen Çeşmioğlu, bu filmde oyunculuk anlamında başarısız olmuş.

  Konusu
  Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı, eski dönem filmidir. Film, Sırp İmparatorluğunun Boşnak halkına yaptığı zulümlere referans vermektedir. Sırp İmparatorluğunun başındaki Kral Lazar, Boşnak halkına zulüm yapması ve Osmanlı’nın sunduğu şartları yerine getirmemesi sebebiyle mimlenir. Bunun üzerine Osmanlı bu problemleri ortadan kaldırması için Sırp İmparatorluğuna bir akıncı birliği gönderir. Akıncı birliğinin görevi Kral Lazar’ın hışmına uğrayan Boşnak halkını kurtarmak ve Lazar’a iyi bir ders vermektir. Lazar’ın kellesini isteyen sultanın emri üzerine akıncılar hemen yola çıkarlar. İlk olarak esir düşmüş Boşnak halkını kurtaran akıncı birliğinin ikinci hedefi Kral Lazar’ın kellesidir. Bu uğurda yapılan planları uygulamaya koyulan akıncı birliği bir casusluk faaliyeti sonrası bozguna uğrar. Birçoğu ölür, bir kısmı da esir düşer. Düzenlenen saldırıdan kurtulmayı başaran Sungur artık tek başınadır. Birliğinden sağ kalanları kurtarıp görevini tamamlayabilecek midir? İzleyip görmelisiniz.

  Filmle ilgili görsellere ve puanlara, fragmana ulaşmak için kaynağa göz atmanızı öneririm.
  Kaynak: https://www.filmhalisi.com/turkler-g...lm-incelemesi/
 • smm panel
 • 20-01-2020, 15:22:29
  #3
  ModaBayi adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle

  https://www.youtube.com/watch?v=K5UzD6EA7eY


  Filmi bilmiyorum ama bunu çok güzel yapmışlar gerçekten
  Sinema da tüylerimiz ürpermişti... Bunun gibi birçok sahne var hocam. Mükemmel bir yapım olmayabilir fakat gidip izlemenizi tavsiye ederim
 • 20-01-2020, 15:44:02
  #5
  Domainler adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  film incelemesi yapacaksan önce filmin ismini doğru yazmalısın.
  Filmin adı Türkler Geliyorlar: Adaletin Kılıcı yerine başka bir şeyse buyurun açıklayın.

  Edit: Hakkınızı vereyim hocam. 'lar' eki fazla olmuş. Kusura bakmayın Neyin kafasını yaşadığımı bende anlamadım hemen düzeltiyorum.
 • 20-01-2020, 15:48:13
  #6
  TRSaka adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Filmin adı Türkler Geliyorlar: Adaletin Kılıcı yerine başka bir şeyse buyurun açıklayın.
  bence zahmet edip bir kontrol edin bana soracağınıza.
  incelemenizin googla'da index alması için doğru yazımı önemli.
 • 20-01-2020, 15:53:54
  #7
  Domainler adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  bence zahmet edip bir kontrol edin bana soracağınıza.
  incelemenizin googla'da index alması için doğru yazımı önemli.
  Yaptığım yorumu düzeltip hatalı olduğumu kabul ettim zaten. Hala 'özellikle' iğnelemenizi anlayamıyorum.
 • 20-01-2020, 16:00:46
  #8
  TRSaka adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Yaptığım yorumu düzeltip hatalı olduğumu kabul ettim zaten. Hala 'özellikle' iğnelemenizi anlayamıyorum.
  işimi gücümü bırakıp sizi iğneleyecek halim yok. ben cevap yazarken sen yazdığın mesajı editlemişsin sadece.
 • 20-01-2020, 16:03:22
  #9
  Domainler adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  işimi gücümü bırakıp sizi iğneleyecek halim yok. ben cevap yazarken sen yazdığın mesajı editlemişsin sadece.
  Tamam, haklısınız.