Comnet (Sözde) Veri Merkezi Terbiyesizliği / Seviyesizliği - R10.net
 • 03-09-2020, 01:59:07
  #1
  Merhabalar,

  Değerli R10 üyeleri yıllardır bu forumda aktif olarak hizmet sağlıyor Türkiye' de DDoS koruması üzerine çalışma yapıyor ve bir şeylerin gelişmesi için çabalıyoruz. Türkiye her hosting firmasının korktuğu çekindiği DDoS koruma hizmetini sağlamak için gece gündüz çalışıyoruz ve olduğu kadarını yapıyoruz. Bazı şeyler elimizde olmadığı için daha fazlasını yapamıyoruz. Neredeyse 1 yıldır Comnet isimli veri merkezinden hizmet alıyoruz. Veri merkezi gibi görünen fakat tek kişinin yönettiği bir nevi monarşi sistemi ile ilerleyen bir ayıptan bahsedeceğim. Bu konuyu kullanıcı deneyimi olarak diğer hizmet alan arkadaşlara dikkat etmesi için açıyorum.

  Comnet isimli veri merkezinden 1 yıl önce kabin hizmeti aldık fiyatı uygun geldiği için sunucularımızı taşımak istedik. Kendileri ile görüştük ve 2 yıllık bir sözleşme yaparak ve kendilerinin yardımıyla sunucularımızı taşıdık. Bu görüşmeyi Comnet' in yöneticisi Bulut bey ile yaptık. Kendisi ilk görüşmede a dan z ye bize yardımcı oldu ve buda bizleri memnun ettiği daha önce böyle bir destek görmediğimizi kendisine söyledik. Sunucularımızı taşıdık ve hizmetimize devam ettik. İlk görüşmemiz de kendilerine üzerine basa basa söyledik. Bakınız bizler DDoS koruma hizmeti yapmaya çalışan bir firmayız ve doğal olarak DDoS saldırısı çokça gelmekte. Bulut beyde bizim için hiç bir sorun değil burada bilmem kaç milyon tl yatırım var 1.6Tbit hat var DDoS bizi etkilemez sizi koruruz sözünü verdi. Nasıl bir müşteri olduğumuzu açıkladık ve onayından sonra anlaşmamızı yaptık.

  İlk zamanlar belli bir atak üzerinde gelince ip yi yurt dışına kapatmaya başladılar tamam sorun yok. İlerleyen zamanlarda bu hizmeti kaldırıp kendi DDoS korumalarını aktif ettiler. Kendi DDoS koruma hizmetlerini aldık fakat tam bir rezalet. Kafasına göre drop atıyor gerçek kullanıcıyı da etkiliyor. Kendilerine korumalarında sorun olduğunu videolu ve kanıtlı olarak defalarca göstermemize rağmen bizde sorun yok sorun sizde dediler. Router olarak tepede mikrotik kullanıyoruz. Saldırı anında örneğin türk telekom kullanıcıları düşüyor diğerleri sorunsuz bağlanıyor. Bize cihazınızda sorun var bunu kontrol edin diyerek geçiştirdiler. Bu zamandan sonra küstahça cevapları ve tavırları başladı. Bizler bu hizmetlerinden hiç memnun kalmadık sorun olduğunu defalarca söylememize rağmen bizde sorun yok şikayet eden müşteri yok diyerek geçiştirdiler. Başka birinin şikayet etmemesi orada sorun olmadığı anlamına gelmez dedikten sonra DDoS koruma hizmetini iptal ettik ve kendimiz GRE tunnel ile Voxility almaya karar verdik. Voxility alırken GRE tunnel üzerinde 1 adet static ip kullanmak zorundayız. Ve bu IP adresini kullandığımız blok korumaya dahil olamıyor. Bu yüzden Comnetten /30 yani 1 adet ip talep ettik. Bize yok cevabını verdiler. Halbuki bunu vermek zorundalar. Nedeni ise biz bu veri merkezinden /30 ip 1gbit hat ve kabin hizmeti satın aldık ve eksiksiz günü gününe ödemelerimizi yaptık. Yani parasını ödediğimiz ip hizmetini vermediler. Size bu hizmeti verecek veri merkezinden hizmet alın diyerek sürekli kovalamaya çalıştılar. Bize IP yok dedikleri hafta 1 adet kabin alan bir arkadaş /30 ip verdiler kendi gözlerim ile gördüm bize gelince neden yok anlamadık Neyse bizlerde mecburen sadece 1 adet ip için tutup aylarca /24 kiraladık. Bunlardan sonra bu veri merkezine ne dersek diyelim bizde sorun yok sorun sizde gidip başka yerden hizmet alın bu hizmeti verecek yer bulun vs. gibi defalarca terbiyesizce cevaplar verdiler. Bu cevapların hepsini yönetim ekibi veriyormuş. Biz bu Comnet veri merkezinde Bulut bey satıştaki 1 kişi ve DC içi çalışanlar haricinde kimseyi görmedik Defalarca bizi yönetimle görüştürün şikayetimiz var dememize rağmen hayır görüşemezsiniz dediler. Ortada yönetim falan yok. Bulut bey kafasına göre istediğini yapıyor ne derse altındakilerde bize bunu iletiyor.

  Bizler aylarca network üzerinde paket kayıpları sorunlar vs. yaşadık ve her ticket attığımızda bize küstahça cevaplar vererek geçiştirdiler. Ticketin sonu genelde başka yerden hizmet alına geliyordu. Hatta 1 keresinde çıkın dediler bizlerde tamam çıkalım size ödediğimiz fiyattan bize bir yer bulun gidelim diyince bu bizim sorunumuz değil sizin dediler. Arkadaş ben senden aldığım fiyata istinaden müşterilerime hizmet veriyorum. Seninle 2 yıllık sözleşme yapmışım gelmiş bana çık git diyorsun. Sürekli çık demelerin sebebi çok kafa ağrıtmamızmış

  Neyse biz aylarca tartıştık inanın verdikleri destek network tarafında o kadar kötüki başkasının başına gelse bu kadar dayanmaz çoktan kavgayı çıkarırdı. Bizler sözleşmemiz var müşterilere belli fiyattan ürün satmışız diyerek hep alttan aldık ağzımızı açmadık fakat bunların ayıbı artık insanın psikolojisini bozmaya başladı. Aradaki defalarca yaptıkları terbiyesizliği geçiyor son yaşanan olaya geliyor.

  Bundan 3 4 hafta önce Hosting firması arkadaşlarımız bilir TR içi birden bire 50Gbit gibi rakamlarda DNS saldırısı dönmeye başladı. Bir çok hosting firması bu saldırıyı aldı ve çözüm aradı. Doğal olarak bizde saldırı aldık.Saldırı TR içi ve büyük olduğu için network düşmeye başladı. Fakat bir kaç gün sonra garip bir şekilde TR içi ip adreslerimiz blackhole' gitmeye yani TR içi kapatılmaya başladı. Comnet veri merkezine şu IP miz TR içi kapatılmış bakar mısınız dedik doğal olarak cevapları bizde sorun yok oldu Hocam dalga mı geçiyorsunuz IP adresim /32 olarak TR' den erişilemiyor gitmiş şunu kontrol edin diyoruz ticket kapatılıyor Sonra araştırdık ve IP adresinin türknet tarafından kapatıldığını bulduk. Veri merkezine IP türknet tarafından kapatılıyor dedik. Kendileri ise bu sorunu yaratan ISP ile görüşün dediler. Benim türknet ile ne alakam var ben hizmetimi comnetten alıyorum türkneti bilmem etmem bana niye orayla görüş diyorsun. Israr ettiğimiz için herhalde türknet e bildirdik dediler. Türknet ne alaka diyecek olursanız. Bu veri merkezinde cogent hattı var. Cogent hattı yurtdışı hattıdır. TR içi ise türnket kullanırlar ve TR trafiği türknet üzerinden döner. Yani TR içi türnket yurtdışı cogent üzerinden döner. Ardından türknet kurumsal hizmetleri arayarak zor bela siber güvenlikten birisine ulaştık ve durumu anlattık. IP adreslerimiz kapanıyor neden dedik. Türknet' teki yetkili size TR' den büyük saldırı geliyor comnet ile aramızdaki bağlantı kapasitesini dolduruyor ve hattımız düştüğü için blackhole alıyoruz dediler. Bu konuyu zaten Bulut beye söyledik haberi var ve ilgileniyoruz dediler. Ardından hemen veri merkezini aradım Bulut bey biz türknet ile görüştük biz yapmıyoruz dediler dedi bize Arkadaş 5 dakika önce türknette çalışan adam ne diyor Comnet ne diyor. Burada yalanı kim atıyor? Türknet mi sallıyor Comnet mi sallıyor. Bu geçen olayları baz alırsak kimin yalan söylediği belli. Neyse türknetteki çalışan arkadaş gayet beyfendi gayet düzgün bir şekilde durumu anlattı. Comnet ile aramızdaki bağlantı düşük komple network düşmemesi için mecburen bunu yapmamız gerek dedi. Eğer size izin verirsek komple Comnet düşecek dedi. Bizlerde haklsınız o zaman yapın dedik mecburen.

  Ardından çözüm ararken Comnet ile görüştük kendileri de bizim DDoS hizmetimizi alın bu sorunlar olmaz dediler. Mecbur kaldığımız için tamam alalım dedik ve DDoS koruma hizmetlerini aktif ettik. Aktif ettik inanın hat daha kötü hale geldi. Sürekli paket kayıpları droplar başladı. /24 içerisinde 1 adet ip saldırı aldığı an komple /24 düşmeye durduk yere portları kapatmaya başladı. Bunu kendilerine yine defalarca bildirdik sanırım çok yazdığımız için sinirlendiler ve tavırları tekrar eski haline döndü. Bir arkadaşımız cevap vermemelerine, bizde sorun yok sizde diyerek geçiştirmelerine çok sinirlendi ve buraya bir konu açtı durumu anlattı. Bunun sabahında comnette satıştan Uğur bey aradı ve "Selim bey yönetim ekibi bir karar aldı sözleşmeyi fes ediyoruz hemen gelin makinelerizi alın" dediler. Nedir sorun dedim. Yaptığınız terbiyesizlik artık çok oldu bilmem ne vs. Sizin arkadaşınız R10' a konu açmış bizi kötülemiş falan filan bu yüzden sözleşmeyi fes ediyoruz gelin alın makineleri dedi. Bende her zamanki gibi yine alttan alıp durun ben bu sorunu çözeceğim dedim ve pozitif yaklaşıp sorunu çözmek istedim. Konuyu açan arkadaştan konuyu silmesini rica ettim ve oda sildi. Ardından Uğur beyi tekrar arayıp arkadaşın adına özür dilerim dedim konuyu sildirdim ve bizdeki hizmetini sonladırıyorum dedim. Kendileri de teşekkür etti ve sorunun çözüldüğünü söylerek konuyu kapattık.

  Bir kaç gün sonra DDoS korumasında bir ayar istedik. Bir ticket attık ve tam 3 gün cevap bekledik. 3 gün cevap gelmedi ve bir anda ticketimiz kapatıldı. Veri merkezini arıyoruz desteğe bağlanıyoruz. Destek bu işleme network bakıyor ticket atın diyor. Ticket atıyoruz ticket kapatılıyor. Arkadaşa bunu söylüyoruz benim yapabileceğim bir şey yok ticket atın diyor. Ya arkadaş zaten atıyoruz kapatılıyor ne yapacağız diyoruz neyse baskı uyguladıktan sonra Bulut bey tekrar gelip tickete biz size aldığımız kararı telefonda söyledik artık size destek vermeyeceğiz destek taleplerinize cevap verilmeyecek dedi. Bu son hamlelerinden sonra bende makinelerimi alıyorum daha fazla müşterilerimi mağdur edemem diyerek makinelerimin hepsini çektim.

  Buradan hizmet alan arkadaşlara söylüyorum. Bakınız bu veri merkezinde yönetim falan yok. Bulut bey denilen kendini beğenmiş her şeyi kendi bildiğini sanan bir arkadaş var. Kafasına göre sunucunu al der network ayarını yapmaz veya bozar. Eğer siz bir şeyi doğru biliyorsanız Bulut bey yanlış biliyorsa Bulut beyin bildiği şey doğrudur. Aksini iddia ederseniz bana mı öğreteceksin der ve sözleşmenizi fes eder Benim sözleşmem var bir şey olmaza güvenmeyin. Koskoca veri merkezi denilen yerin başında 1 kişi kafasına göre işlem yapıyor sizi kovalıyor vs. Türkiye' de kötü dediğimiz Radore bile inanın buradan iyi. Ben burada ki terbiyesizliği şu tavrı 1 yerde bile görmedim. Benim şahsi fikrim. Bu DC ilk açıldığında hiç müşteri yoktu ilk gelen biz olduk ve oldukça yardımcı oldular sürekli güzel hizmet sundular. Zaman geçtikçe ucuz fiyatından dolayı müşterileri arttı biz kafa agrıttığımız çok yazdığımız için artık bizi kovalamaya çalıştılar. Bu yapılan ciddi anlamda terbiyesizliktir.

  Arkadaş size sorun var diyor video çekiyor atıyor onlarca ss gösteriyoruz. Gelen cevap bizde sorun yok sizde var lütfen başka yerden hizmet alın. Hangi hosting firması bir DC' den böyle cevaplar aldı bu şekilde hizmet gördü Birde üzerine hala aktif hizmetimiz varken artık size destek vermeyeceğiz demeleri ayrı bir komik.

  Son olarak comnet veri merkezinde barınan arkadaşlara tavsiyem, eğer çok kafa ağrıtıyor ve sorun bildiriyorsanız buradan direkt çıkın gidin. Sözleşmem var diyorsanız güvenmeyin yarın sizi arayıp makinenizi alın diyebilir. 1.6Tbit hat varmış bu hat TR içi bir hat değil. TR içi türknet bacağı var ve 50Gbit saldırıda düşüyormuş Eğer ben öylesine sunucu koyacağım ddos gelmiş network paket kaybı yaşatmış bilmem ne olaylarına takılmıyorsanız fiyatı ucuz olduğu için barındırma yapabiliriz. Fakat eğer bu işten ekmek yiyorsanız geçiminizi sağlıyorsanız sırtınızı bu adamlara dayamayın. 2 gün sonra aynısı başınıza gelebilir. İnsan müşterisinin işine müşterisinin oradan ekmek yediğini bile bile köstek olur mu? Bu nasıl bir ticari ahlaktır. İnsan o arkadaş yardımcı olur işini yapar sorununu çözer. Hem sen ona hizmet veriyorsun hemde o arkadaşın oradan ekmek yediğini biliyorsun. Bunların hiç birini görmeden uğraşamam bizim artık büyük müşterilerimiz var diyerek devam ederseniz bugün bizi yarın başkasını kaybeder sonunda orayı kapatır gidersiniz. Ha bir de şunu ekleyeceğim. Hala bu veri merkezi utanmadan insanlara teklif gönderirken diğer veri merkezlerini kötülüyor. Bilmem bizde 1.6Tbit hat var TR' de böyle bir DC ye yok onlar yanımızdan geçemez vs.

  Comnet veri merkezine tavsiyem isterseniz oraya milyon dolar dökün. Yönetim ekibi diyerek tek 1 kişinin dediğini yaparsanız orası batar gider. Kafada 1 kişi canı ne isterse onu yapıyor ne güzel iş. Büyük müşterileriniz var diye ufakları ezer kovalamaya çalışarak ticari ahlaksızlık yaparsanız çok fazla açık kalabileceğinizi sanmıyorum.
 • 03-09-2020, 02:25:02
  #2
  Tecrübeni paylaştığın için teşekkür ederim. Firmayı inceliyorduk sunucular için eledik direk.
 • 03-09-2020, 02:26:54
  #3
  Comnet = Fiyat/performans bence tercih edilebilir bir verimerkezi saldırı koruması konusundada işi bilen yapabilir comnet gerekli ihtiyaçları karşılıyor bana kalırsa(görüşümdür).
 • 15-09-2020, 04:59:33
  #8
  ben bi müşteri olarak size çok hak verdim veri merkezi hizmeti sağlayamayınca olan host firmalarına oluyor bizde bunu bilmediğimiz için topu veri merkezi deyilde hot firmalarına yıkarız aslında veri merkezlarinde suç var
  sizi şimdi anlamaya başladım bu yazıyı okuyunca sizde peygamber sabrı var mış bilgilendirme için ve emeğiniz için teşekkür ederim sizinle çalışmak isterim
 • 15-09-2020, 10:18:32
  #9
  mselim adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  TR içi türknet bacağı var ve 50Gbit saldırıda düşüyormuş
  oldukça uzun olduğu için okumaktan sıkılanlara özet geçiyim dedim. konunun özeti sadece bu alıntı. verimerkezi esnaf, müşteri daha da esnaf.

  verimerkezi : ben istersem 2000 kamyonla taşırım.
  müşteri : 50 kamyonla trafik nasıl sıkışır.

  Konuyu açan ne kadar güzel söylüyor. 50Gbit saldırı aldım hat sature oldu diye Görünen her iki taraf da yollarının ayrılmasından karlı çıkmış.

  Bu arada konuyu açan arkadaş, kendi sırlarını da ifşa etmese sanki daha iyi olurmuş.
  - anti DDOS hizmeti sağlıyorum ama kendim yatırım yapmıyorum. DDOS koruması sağlayan verimerkezleri ile görüşüyorum. saldırı gelince onların başına ekşiyorum.
  - sağladığım bu güvenli servisin arkasında MikroTik router kullanıyorum. (modem'den hallice)

  neyse daha fazla devam etmiyim.

  mselim adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Ardından türknet kurumsal hizmetleri arayarak zor bela siber güvenlikten birisine ulaştık ve durumu anlattık. IP adreslerimiz kapanıyor neden dedik. Türknet' teki yetkili size TR' den büyük saldırı geliyor comnet ile aramızdaki bağlantı kapasitesini dolduruyor ve hattımız düştüğü için blackhole alıyoruz dediler.
  aha tam burası can alıcı nokta. COMNET bak bu fırsat kaçmaz, tam davalık bu. tazminatla bir veri merkezi daha açılır bundan.
R10.net sizlere daha iyi hizmet sunmak için çerezleri kullanıyor.R10.net'i kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.
Detaylı bilgi almak için Gizlilik ve Çerez Politikası metnimizi inceleyebilirsiniz.