Merhaba arkadaşlar kafamda bir konuda karışıklık var.
Sizle paylaşmak itedim ve eminim ki birçok kişinin işine yarayacak eğer doğru yolu bulabilirsek, yada bulamama yardımcı olabilirseniz.

Şimdi öncelikle Cloudflare kullanmayı seviyorum. Full cacheleme özelliğini kullanıyorum. Bunu bir eklenti ile yapıyorum ve full cacheleme kullandığım halde ne yorumlarda ne admin login girişinde sorun yaşamıyorum. Normal şartlarda Cloudflare sadece statik sayfları cacheliyor bu şekilde daha yüksek performans alınabiliyor. Sunucum Almanya'da olmasına rağmen Amerika'da da fena hızda açılmıyordu iyiydi.

Peki sorunlar nedir? Cloudflare kullandığınız için IP mskeleniyor ve Cloudflare IPSini kullanmak durumunda kalıyorsunuz. Bunun 2 kötü yanı var. Şimdi Cloudflarede *orn sitelere ait bir IP düşebiliyorsunuz. Şimdi diyen olacak o önemli değil ama bence önemli. 2. sorun ise şimdi sitenin hosting IPSi önemli ABD ile iş yapıoyrsanız ABD lok bir vps almak sizi seo açısından gerçekten ileri taşıyor. Cloudflare'de bu faydayı alamadığımızı düşünüyorum çünkü ip maskeli.

ABD de hizmet verecek bir sitemiz olduğunu düşünelim cloudflare ne kadar mantıklı bilmiyorum. Çok yüksek hit varsa korunma özelliği ile avantaj sağlıyor birde site Avrupa'da da hızlı açılacaktır ama Paylaşımlı IP ve o ip denk gelen siteler ve IP maskeleme ve ana hosting IPsini maskelemesi kötü yanları. Cloudflare kullanmazsak siteler Avrupa da çok yavaş açılacaktır. Bu da bir gerçek. Ancak ABD hit değerini reklam ücretlerini hesaba katalım, Avrupa reklam gelirleri ABD göre çok az ve hitleride düşük. Belki Avrupa göz ardı edilebilir ve sadece Amerika hedeflenebilir o zaman Cloudflare kullanmamıza gerek yok.

Diğer uç bir çözüm 2 vps almak load balance ile işi halletmek bu konuda bilgim yok ama ücret ödemeden Cloudflarede kural girerek ABD den giren olursa bu sunucuya diğerlerini Almanyaya yönlendir yapılabilir. Tabi sadee kuralla oluyor mu bilmiyorum. Premium hizmet almak lazım mı bilgim yok.

Konumuza devam edelim.
Cloudflarede DNS ONly ve Proxified ayarı var. IP kısmından proxified aktif edersen cloudflare tüm nmetlerinden faydalanıyoruz. Cache çalışıyor ddos koruması Ip gizleniyor vs vs.. Peki DNS only yapınca ne oluyor? Tüm bu faydaları sağlayamıyoruz ama benim çözemediğim DNS only ile hiç cloudflare kullanmamak arasındaki fark nedir? Biri bna bunu anlatırsa sevinirim.

Diğer konu DNS Query Management fazla bilgim yok ama wp beginner ve wikihow gibi siteler https://dnsmadeeasy.com/ ve https://constellix.com/ bunlar tam olarak bnedir beni bilgilendirirseniz sevinirim. CDN değil sanırım bilmiyorum. Tam olarak neye yarıyor.

Cloudflare çok ısınamadım. Uzu süredir kullanıyorum ama makinalara biton para verip IP gücünü kullanamamak kötü. gerçi load balanstabile google acaba siteyi neresi hedefli görücek oda soru işareti.

Fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.
sevgili @tryigitx sende yorumlarsan sevinirim DNS filan senin uzmanlık alanın olduğunu düşünüyorum.


Herkese teşekkürler.