• 08-07-2024, 16:42:30
  #1
  Merhaba Arkadaşlar , Şuan da Hazine ve Maliye Bakanlığında çok büyük bir izaha davet çalışması olduğundan dolayı sizlere bir bilgi yazısıdır. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

  İzaha Davet Nedir ?


  Bu uygulamanın amacı; idare ve mükellefler arasındaki uyuşmazlıkların azaltılması vergiye gönüllü uyumun artırılması, vergiye uyum maliyetinin azaltılması, kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi ve olayların gerçek mahiyetlerinin tespit edilmesi olarak sıralanabilir. İzaha davet için idarece herhangi bir sınırlama yapılmamış olup vergi zıyaına delalet eden her işlemde izaha davet mümkündür.

  İzaha Davet Edildim Ne Yapmalıyım ?
  Kendilerine izaha davet yazısı gönderilen mükellefler, yazının tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yazılı olarak veya ilgili komisyona sözlü olarak açıklamalarını yapabilirler. Süresinde yapılan izah, Ön Tespit ve İzah Değerlendirme Komisyonu tarafından en geç 45 gün içerisinde değerlendirilerek sonuca bağlanır. İzaha davet yazısı tebliğ edilen mükellefler, yazının kendilerine tebliğ edildiği tarihten başlayarak 30 uncu günün sonuna kadar izahta bulunabilirler ya da izah yerine geçecek beyanname verebilirler. Komisyon tarafından izah değerlendirme sonuç yazısının tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 uncu günün sonuna kadar izahı kabul edilmeyen mükelleflerin 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 370 inci maddesinde belirtilen indirimli ceza uygulamasından yararlanabilmeleri için ön tespit konusuyla ilgili olarak izaha davet kapsamında beyanname vererek ödeme yapmaları gerekir.
 • 08-07-2024, 17:30:43
  #2
  Bilgilendirme için teşekkürler
 • 08-07-2024, 17:48:31
  #3
  ozcanal60 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bilgilendirme için teşekkürler
  rica ederim.