Mobil Uygulama Satışı ve Adsense Geliri üzerine şirket kurmak için sorularım var - R10.net
 • 13-10-2021, 23:25:14
  #1
  Merhaba arkadaşlar, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok mutlu olurum.
  Google play store üzerinden şu an da ücretli uygulama satışı yapmaktayız. Uygulama fiyatı içerisinde %18 KDV ve %15 Google Komisyon ücreti yer almaktadır. Örneğin 40 tl'lik bir satışta tahmini kazanç olarak hesabımıza 28,81 tl yatmaktadır.

  1- Şirket kurduğumuz zaman google'nin kestiği komisyon ücreti ve devlete ödediği kdv'yi nasıl belgelendireceğiz. Bunları gider olarak gösterebilir miyiz?
  2- Google satış fiyatı üzerinden %18 kdv kestiği için bize yatan ücret için yeniden kdv kesmemiz gerekecek mi? Yoksa sadece gelir vergisi mi ödeyeceğiz?
  3- Bir de web sitemiz var. Burdan da adsense üzerinden reklam geliri ediyoruz. Ürün satışı yapmıyoruz. Bu durumda e fatura zorunluluğumuz var mı?
  4- Google Play store, apple store uygulama satışı ve google adsense geliri için e fatura zorunluluğumuz var mı?
  5- R10 üzerinden de makale hizmeti vermeyi düşünüyoruz. İçerik hizmeti de diyebiliriz. Şirket için hangi faaliyet kodlarını kullanmamız gerekiyor?
  6- Şimdiye kadar google play store üzerinden kesilen faturalar A kişisi adına kesilmiş. Ancak biz şimdiye kadar ödeme talep etmedik. Şirket açınca toplu ödeme alalım diye. Şimdi şirketi B kişisi adına açacağız. 1 yıllık gelir kazancı ve google play tarafından kesilen faturalar var. Biz bunları gider olarak gösterebilir miyiz?

  Şirket kurmayı düşünüyoruz, ancak şu anda da nasıl kuracağız diye düşünmeye başladık, yardımcı olabilir misiniz?
 • 13-10-2021, 23:53:44
  #2
  Hocam sadece play store için konuşuyorum uygulama içi satın alma ve ücretli uygulamalarda google kdv ve gst vergilerini ve kendi payını otomatik olarak kesiyor. Kestiği kdvyi yetkili kuruma yani Türkiye'ye kendi gönderiyor yani bunun için ekstra olarak vergi vermeniz gerekmiyor. Sadece bu konu hakkında bilgim mevcut.