Amerikaya Gitmeden İnternet Üzerinden Şirket Açmak Beyin Fırtınası (2020) - R10.net
 • 02-12-2019, 02:19:27
  #1
  Dropshipping yapmak için şirket açmam gerekiyor, bu konu daha önce r10da tartışılmış, son durum nedir merak ettiğim için, ve güncel bir konu olmasını istediğim için bu konuyu açmış bulunuyorum

  İnternet üzeri şirket açmak için gerekli siteler
  https://www.delawareinc.com/
  https://usformation.com/

  Daha önce bununla alakalı forumda açılan bir konu
  https://www.r10.net/bilisim-hukuku/1...et-kurmak.html

  Nedir bu işin aslı astarı
 • 02-12-2019, 02:36:54
  #4
  Dropshipping kaldı mı ya? Yapmayın, zamanınıza ve bütçenize yazık.
 • 02-12-2019, 02:38:24
  #5
  nescafe3in1 adlı üyeden alıntı
  Dropshipping kaldı mı ya? Yapmayın, zamanınıza ve bütçenize yazık.
  Neden bunu söylediniz? Olumsuz tecrübeleriniz olduysa paylaşır mısınız?
 • 02-12-2019, 02:49:27
  #6
  ariass adlı üyeden alıntı
  Neden bunu söylediniz? Olumsuz tecrübeleriniz olduysa paylaşır mısınız?
  bununla ilgili internette bir çok yorum mevcut. Kısaca özetlemek gerekirse,

  1) Sürdürülebilir bir iş modeli değil.
  2) Ödeme sağlayıcıları bu iş modelini desteklemez.
  3) Kar marjı düşük ve risk çok yüksek.
  4) Satılan ürün size ait değil ve çinden Amerika'ya gidecek.
  5) Deneme yanılma için reklam bütçesi şart, mevcut reklam giderleriyle kar etmek imkansıza yakın.
  6) İngilizce customer service şart, her şeyi Türkiye'den yönetmek imkansız.

  E-ticaret yapmak isteyip büyümek isteyen bir Türk vatandaşının yapması gerekenler;
  1) Şirket kurmak
  2) Marka sahibi olup tescil ettirmek
  3) Vergi ödemek
  4) Kendi ürünlerini üretmek
  5) Pazarlama / Lojistik / Müşteri hizmetleri konularında tecrübe edinmek veya tecrübelileri çalıştırmak.
  Kısaca en az bi 10k-20k yatırım şart, ki daha web sitesine girmedim bile.
 • 02-12-2019, 02:54:18
  #7
  Merhaba,

  Bu konuda profesyonel bir çalışma isterseniz, size yardımcı olabiliriz. Bu konuda hizmet sağlıyoruz. Bahsettiğiniz Harvard Business Services ya da diğer şirketlerde gördüğünüz gibi değil masraflar. Öncelikle o sitedeki en üst paketi almak zorundasınız. İlaveten EIN için HBS ile çalıştığınızda $95, diğerleri ile çalıştığınızda $200'a kadar herhangi bir rakam vermek zorundasınız. Her neresi ile çalışıyorsanız çalışın, $1000'ın altında başlangıç gideriniz olmuyor. Bu da "bill mill" olarak biliniyor. Küçük bir giderle başlayıp, peşpeşe fatura alıyorsunuz ve ödemek zorunda bırakılıyorsunuz. Çünkü sistemleri böyle çalışıyor. Bu gider, sizin ne muhasebe giderlerinizi ne de diğer aylık ya da yıllık giderlerinizi kapsar. Delaware şirketi açmanın bir yıllık maliyeti $3000-$4000 aralığındadır. Buna hiçbir sistemde göstermedikleri eyalet vergileri, vergi iadesi ve yıllık muhasebe giderleri de dahildir. Sadece $150.000'a kadar kazanç yapacak bir şirketin yıllık muhasebe gideri $1750-$2200 civarlarındadır. Çok bilinen, müslümanları ve Türkleri özellikle reddedebilen Stripe ile bir şekilde çalışmaya başlarsanız, söz konusu gider $500 olmuyor, ancak $2500'a gerileme şansı bulunuyor. Bunun da tek nedeni, İngilizce bilen birinin ücretsiz alabileceği EIN'i, ücretsiz pakete dahil sunmaları ve benzeri konulardan ücret talep etmemeleridir. Yukarıdaki örnekteki gibi HBS ile çalışıyorsanız, tüm işleri yavaştan alacaklarını bilmelisiniz. Ayrıca, verileriniz güvende değildir. Kendi adınızı düzenli olarak 50 eyalette araştırmak zorunda kalırsınız. Adınıza başka şirket açtıkları çok olmuştur. Bu konuda destek alacağınız avukatın sadece görüşmek için saati $400'dan başlar. Daha ucuzuna gitmeniz, sizi aklamaz.

  Bir şekilde açtınız ve bu giderleri ödediniz diyelim. E2 vizesi ile gitmeniz gerekir. Bu vize için göstermeniz gereken rakam 1 yıllık kazancınız üzerinden hesaplanmalıdır. Gitmeden önce banka hesap hareketliliğinizin olması avatajınızadır. Ancak, ne yazık ki, dropshipping çokta kabul göreceğiniz bir konu değil. İnternet girişimi şeklinde gösterirseniz, şansınız var. Eğer fiziki bir dükkan açmak zorunda kalmayacağınız bir iş yapıyorsanız, 1 yıllık giderinizi yerel biri gibi hesaplayıp, bankada göstermelisiniz. Bu rakam $35.000 civarındadır. Eğer fiziki bir dükkan gerekiyor ise, bu rakamı üzerine eklemeniz gerekir.

  En çok bilinen yanlışlar, malesef Türkçe bilgi içeren internet sitelerinde yer alıyor. Sizlere 500.000 ya da 1 milyon dolar gibi rakamlar olması gerektiğini söyleyen, yerel çalışanınız olması gerektiğini söyleyen yerler bile var. E sınıfı vizenin kendi içinde çeşitleri var. E1, E2 şeklinde çeşitli isimleri. Rakam yukarı çıktıkça, beklenti de yukarı çıkar. Türk bir iş insanı için, E2 şablonunda yukarıdaki bilgi yeterlidir. Ortalama 6 yıllık başarılı bir iş hayatını takiben, kalıcı oturma şansınız olabilir. Eğer Türkiye'de hali hazırda son 1 yılda şirket yöneticisi pozisyonundaysanız ve bu şirketin bir şubesi olarak ABD şirketi açtıysanız ve oraya bu şirkette çalışmak üzere gidiyorsanız, farklı vize tiplerinden yararlanıp, 6 yıl sonra Greencard almaya daha nitelikli ve ayrıcalıklı olarak hak kazanabilirsiniz.

  ABD alternatifi olarak, İngiltere'yi Ankara anlaşması ile deneyebilirsiniz. Hala imkanınız var iken. İngiltere yaparsanız yukarıdaki rakamlar home ofis bir çalışan için £7000-8000 göstermeye kadar iner. Yıllık tüm giderleriniz ve şirket açılım giderleriniz ise 1000-1500 pound civarlarında kalır. İngiltere'de vergi çok yüksektir ama £150000 kazanca kadar çok fazla hissetmezsiniz, çünkü hem dividends hem de maaş olarak 2 ayrı para alma hakkınız olacak ve bunların "vergilendirilmeyen" kısımları var. Ancak, £1M kazanan birinin cebinde £611.000 kalır. Kazanç yükselince durum değişir. İngiltere'de 1 yıl + 3 yıl + kalıcı oturum + (1 yıl sonra) vatandaşlık şeklinde ilerler süreç. Vatandaş olmak için tüm bu süre zarfında her yıl en az 6 ay İngiltere'de bulunmanız gerekir.

  Her iki ülkede de muhasebeciniz olmazsa, rakamlarınız inebilir, ya da iş niteliğine göre rakamlarınız yukarıya doğru çıkabilir. Genelde ABD şirketi için $4000-8000 arası masraf yapanlar oluyor. Örneğin, Delaware $225-$400 olarak eyalet vergisi sorarken, California'da bu rakam $800.

  Tüm bu konularda, canınızı en çok sıkacak şey ise Türkçe internet sitelerinden bilgi almaktır. Devletin resmi sitesi dışında hiçbir internet sitesinden bilgi almanızı önermiyoruz. Bizim yaptığımız gibi avukatla çalışırsanız, avukatın maliyeti, HBS gibi hukuk şirketi olmayan bir yerin maliyetine göre yukarıdadır. Ancak yasal olarak sıkıntıya girmenize engel olur. HBS ya da diğer tüm şirket açma hizmetleri sunan şirketler (hemen hemen hepsi, genel nitelikle) hukuk şirketi değildir ve avukat personel barındırmazlar. Ancak, avukat gibi giyinip tüm gün poz verirler. Resmi sitelerinde de "hukuk şirketi olmadığı ve bir hukuki tavsiye sunamadıklarını" dile getirirler.

  ABD daima sizin paranızı hesaplamak isteyen bir ülke niteliğindedir. Ne kadar çok paranız varsa, o kadar sevilirsiniz. İngiltere ise sırf Türklere özel bir vize tipi ve davet tipi ile karşınıza gelir. Çok daha güzel alternatif ülkelerde bulunuyor.

  Umarım açıklayıcı olmuştur.
  Teşekkürler
  Almanya, Amerika, Estonya, Gürcistan, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, Lüksemburg, Rusya, Ukrayna gibi
  Dünyanın birçok yerinde göç, şirket kurulum, banka ve ödeme sağlayıcısı, muhasebe ve vergi hizmetleri sağlıyoruz

  .NET Core ortamında modüler alt yapılı, 100% özelleştirilebilen ERP, CRM, E-ticaret, Pazaryeri, CMS çözümleri sunuyoruz.
  Tüm ülkeler için yerelleşme, pazarlama, reklam, SEO ve her türlü stratejik danışmanlık hizmeti sunuyoruz.
 • 02-12-2019, 02:54:16
  #8
  @nescafe3in1; ben sosyal medya vasıtası ile her türlü satış yaparım, reklama ihtiyacım yok, amacım stripe sanal pos sistemi için amerikada kurulacak şirket için sosyal güvenlik numarası olarak geçen EIN almak ve bununla stripe hesabı açıp stipe'den payoneere ödeme almak
 • 02-12-2019, 03:01:56
  #9
  apo1221 adlı üyeden alıntı
  @nescafe3in1; ben sosyal medya vasıtası ile her türlü satış yaparım, reklama ihtiyacım yok, amacım stripe sanal pos sistemi için amerikada kurulacak şirket için sosyal güvenlik numarası olarak geçen EIN almak ve bununla stripe hesabı açıp stipe'den payoneere ödeme almak
  Çok güzel bir plan, fakat size önerim her şeyden önce bir Türk vatandaşı olan, dropshipping iş modeli yapıp sadece EIN ile Stripe kullanan, aldığı ödemeleri payoneer'a aktardığında ve chargeback geldiğinde hiç bir sorun yaşamadan devam edebilen, vergisini de ödeyen ve bu düzenle işini büyüten var mı bi yoklayın derim. Varsa devam edin, yoksa bence o riske girmeyin. Başarılar.