• 10-04-2014, 17:44:54
  #1
  Merhaba Arkadaşlar;
  Webmaster forumlarında artık güncel ve popüler olan konu artık ticaret ve birçok arkadaşımız Anadolu ‘da esnaflık yapan kişilerden daha fazla gelir elde ediyor bu forumlarda yaptıkları işler sayesinde. Bu bahsettiğimiz gelirler hiçbir şekilde vergilendirilmiyor. Amacım asla eleştirmek değil sonuçta Anadolu’da bulunan esnafın da Türkiye’nin en büyük şirketleri listesinden bulunan firmalarının da vergi kaçırdığı bir gerçek. Bu kişilerin çoğu ticari hayatta çok aktif olduklarından ya da çok göz önünde olduklarından vergi veriyorlar. Yoksa meslek hayatımda vergi olarak 1 TL ödemeyi bile enayilik olarak gören insanlarla tanıştım.
  Bu yazıda sadece profesyonel olarak bu işi meslek edinmiş ve vergi mükellefi olmak isteyen ya da zorunda olan kişiler için kısa bilgiler bulunacak.

  Neden Vergi Mükellefi Olmalıyım?
  Çok vatansever ve iyi bir insan olduğunuzu düşünerek vergi mükellefi olmanız için ilk sebebin ödenen vergilerin yaşadığınızı ülkenin geleceği olması. Bu sebep sizin için yeterli değilse artık ciddi anlamda para kazanmaya başladıysanız ve vergi ödemiyorsanız ileride başınız devletle belaya girecek olması zannedersem sizin için yeterlidir.
  Ticari hayat açısından vergi mükellefi olmanız size iş yaptıracak firmaların sizi daha ciddiye almaları anlamına gelir. Çünkü çoğu firma yaptığınız iş için ödedikleri ücreti vergilerinden düşmek isteyecek ya da yapılan iş için ileride yaşanacak bir problemi hukuksal boyuta taşıyabilmek için ellerinde resmi bir belge bulundurmak ister.

  Vergi Mükellefi Olmazsam Ne Olur?
  Yakalanma ihtimaliniz ya da yakalanmama ihtimaliniz konusunda bir şey diyemem. Ama yakalanırsanız başınız büyük belada olacak ve o güne kadar ödemekten kaçtığını vergilerin kat ve kat fazlasını ödemeniz gerekecektir. 2018 sonu ve 2019 başından online satış yapan, AIRBNB üzerinden yıllar önce satış yapmış birçok kişi inceleme alındı ve kazançlarını birkaç katı ceza yedileri.

  Vergi Mükellefi Olmanın Maliyeti Nedir?
  Vergi mükellefiyeti için sizin için uygun iki seçenek vardır şahıs işletmesi kurmaya ya da sermaye şirketi kurmak. Bu iki seçeneğin artı ve eksilerini yapacağınız işi ve planlarınızı bir mali müşavirle konuşarak karar verebilirsiniz. Kısaca maliyet vermek gerekirse 2019 yılı için şahıs işletmesi 500 TL, limited şirket 2.200 TL ve anonim şirket 2.700 TL gibi bir maliyetle kurulur. Bu tutarlarda yapacağınız işe göre artı ve eksi maliyetler olabilir yani ortalama bir rakam söyledim.

  Aylık gider kalemleri ve detaylarını görmek için tıklayınız


  Diğer Konular Hakkında Bilgiler;


  Sitemde Ücret Karşılığı Reklam Yayınlıyorum Vergisini Nasıl Ödeyeceğim?
  Eğer vergi mükellefi değilseniz reklam verenin sizin adınıza gider pusulası düzenlemesi ve size ödediği tutar üzerinden gelir vergisi kesintisi yapması gerekmektedir. Eğer vergi mükellefiyseniz bunun için fatura kesmeniz gerekmektedir.

  Ara Sıra Ücret Karşılığı Tasarım İşleri Yapıyorum Ne Yapmalıyım?
  Eğer vergi mükellefi değilseniz tasarım işini verenin sizin adınıza gider pusulası düzenlemesi ve size ödediği tutar üzerinden gelir vergisi kesintisi yapması gerekmektedir. Eğer vergi mükellefiyseniz bunun için fatura kesmeniz gerekmektedir.

  Google Adsense ve Vergi
  Bu tür kazançlar vergiye tabidir ve but tür bir geliriniz varsa vergi mükellefiyeti açtırmanız gerekiyor. Sonuçta bir para kazanıyorsunuz ve kanunlarımızda yer alan bazı istisnalar dışında elde edilen gelirler vergiye tabi.
  Eğer vergi mükellefiyseniz Google şirketine fatura keseceksiniz. Eğer değilseniz bir işyeri açılışı yaptıracaksınız. Ben kanunsal açıdan uyarıyorum siz bunu yaparsınız yapmazsınız bu konu size kalmış.
  Gelelim KDV olayına. Adsense gelirlerinin vergilendirilmesinde esas konu KDV olup olmayacağı. Maliye'ye sorulan sorularda bu konu için verdikleri cevap KDV hesaplanması gerektiğidir.
  Fatura keserken; Google’den 1.000 TL geldi size; (1.000 /118)*18 = KDV Tutarı şeklinde hesaplarsınız.


  Gider Pusulası İle Çalışıyorum Bir Sorun Olur Mu?
  Gider pusulası ile çalıştığınız firmalar size ödedikleri ücretler üzerinden gelir vergisi hesaplayarak sizin adınıza vergi dairesine sizin TC kimlik numaranız ile ödeme yapıyorlar. TC kimlik numaranızla ödenen gelir vergisi arttığı zaman vergi dairesi sizi otomatik olarak vergi mükellefi yapacaktır.
  Son olarak kendi düşüncelerimi de ekleyerek konuyu bağlayayım. Ülkemizde teknolojiyi en aktif kullanan kurumlardan birisi Maliye Bakanlığı bir şekilde hepimiz banka hesapları, kredi kartları ve yaptığımız ödemelerle fişleniyoruz. Ve Maliye Bakanlığı sürekli olarak yeni elemanlar alıyor. Çünkü onlarda biliyor toplanan vergi toplanması gereken verginin sadece %20’si. Herhangi bir şikayet durumunda banka hesaplarınız incelendiğinde hesabınıza gelen logo tasarım ücreti açıklamalı EFT ya da havalelerin bir açıklaması istenecektir. Kredi kartı ile yaptığınız harcamaların kaynağı sorgulanacaktır. Bunlar belki şimdi uzak ihtimaller gibi gelebilir ama emin olun devlet sizin hakkınızda karınızdan ya da sevgilinizden daha çok şey biliyor ya da öğrenmek isterse öğrenebilir.


  E Ticaret Hakkında Soru ve Cevaplar

  Birden fazla e ticaret sitesine sahip olmak
  Birden fazla e ticaret sitesine sahip olan arkadaşlar vardır. Devlet sizin kaç tane siteniz olduğuna bakmaz. Bu sebeple her biri için ayrı bir mükellefiyet açmanız gerekmiyor. Bütün sitelerinize ait yasal işlemleri tek bir mükellefiyet adı altında yapabilirsiniz.

  Yazar kasa alacak mıyım almayacak mıyım?
  Yazar kasa alacak mıyım almayacak mıyım? konusuna gelirsek. Sadece e ticaret işiyle uğraşıyorsanız yani satış yaptığınız ayrıca bir işyeriniz yoksa yazar kasa / ödeme kaydedici cihaz almak zorunda değilsiniz.
  Resmi bir dille açıklamak gerekirse ”Satışlarını internet üzerinden gerçekleştiren, bürosunu sadece müşteri ile irtibat için kullanan, bunun dışında herhangi bir emtia satışı yapmayan, satış bedelini bürosunda tahsil etmeyen (banka aracılığıyla veya elektronik yolla alan) mükelleflerin Vergi Usul Kanunu’nda geçen fatura veya perakende satış fişlerini düzenlemeleri şartıyla ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetleri bulunmamaktadır. ”

  Fatura mı? İrsaliyeli Fatura mı?
  Bu konu tamamen sizin çalışma şeklinizle alakalı bir durum. Eğer malın sevkıyatını siz yapıyorsanız size tavsiye edeceğim yol irsaliyeli fatura ile satış yapmanız bu siz hem kırtasiye masrafından kurtaracak hem zaman açısından tasarruf sağlayacak.

  E-Ticaret sitesine sahipseniz ya da e ticaret sitelerinden birinde satış yapıyorsanız bu yaptığınız satışlar için bazı belgeler düzenlemeniz gerekiyor. Bu belgeler genel olarak sevk irsaliyesi ve faturadır. Sevk irsaliyesini malı müşteriye gönderirken, faturayı ister malı gönderirken isterseniz 7 gün içinde düzenlemeniz gerekiyor. Devletimiz isteyen işletmeleri bu dertten kurtarmak için bir çözüm yolu daha bulmuş irsaliyeli fatura. İrsaliyeli faturada irsaliye ve faturayı ayrı ayrı düzenlemek ve göndermek yerine tek bir belge olarak gönderebiliyorsunuz.
  Bunun bazı şartları var öncelikle hali hazırda irsaliye ve faturayı ayrı ayır düzenleyen bir işletmeyseniz bu yazıyı okuyup yarın hemen irsaliyeli faturaya geçelim diyemiyorsunuz. Mali yıl sonlarında geçiş yapmanız mümkün. İşe yeni başlayacak arkadaşlar bu seçeneği mali yıl sonunu beklemeden kullanabilirler.

  Satış İşleminde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
  xxxx.com isimli bir e ticaret siteniz var ve burada ayakkabı satışı yapıyorsunuz. Site kullanıcılarından birisi satışa çıkarttığınız bir ayakkabı için sipariş verdi ve ödemeyi yaptı.

  Fatura Kullanıyorum
  Eğer fatura sistemiyle çalışıyorsanız ürünü müşteriye göndermek için ayrıca irsaliye düzenlenmesi gerekmektedir. Ürün sizin tarafınızdan müşteriye gönderilecekse irsaliyeyi siz, tedarikçi firma tarafından gönderilecekse tedarikçi firma düzenleyecek. Bu işlemleri nasıl yapacağınız tedarikçi firma ile aranızda yaptığınız anlaşmaya göre değişebilir. İrsaliye aşamasını geçtikten sonra diğer belge faturadır.
  Faturayı gönderdiğiniz ürünle beraber gönderme zorunluluğunuz yok daha sonra da müşteriye gönderebilirsiniz. Bu konuda önemli nokta faturanın irsaliyeden en fazla 7 gün içinde düzenlenmiş olmasıdır.
  İrsaliyeli Fatura Kullanıyorum
  İrsaliye fatura kullanımında hazırlanan bu belgenin müşteriye ürünle beraber gönderilmesi gerekiyor.

  E Ticaret Tedarik Türlerine Göre İrsaliye ve Fatura Düzeni
  Kendi sitesi ya da bayilik hizmeti veren siteler üzerinden e ticaret faaliyetlerinde bulunan arkadaşlar için bazı temel bilgileri paylaşacağım.
  Öncelikle kısa bir hatırlatma; E – Ticaret faaliyetlerinin hepsinde vergi mükellefi olma zorunluluğu vardır.
  Stoklu Doğrudan Satış;
  Uygulama açısından en basit olanıdır. Elinizde uygun fiyata tedarikçiden satın aldığınız ürünler vardır ve bunları satarsınız olay kapanır. Alırken fatura ve irsaliye almanız gerekir ve satarken yine aynı şekilde irsaliye ve faturayı siz düzenlersiniz.
  Örnek Uygulama;
  Alış İşlemi: Örnek sitemiz giyim ürünleri satışı yapıyor. Uygun fiyata 100 adet kazak satın aldınız birim fiyatı 10 TL’den. Satın aldığınız firma size irsaliye ve fatura düzenleyecek.
  Fatura açıklaması 100 Adet kazak - birim fiyat 10 TL – Tutar 1.000 TL – KDV ( %8) 80 TL ve Genel Toplam 1.080 TL olacak şekilde. İrsaliyenin ya da faturanın elinize ulaşması ile birlikte kanunlara göre elinizde faturada belirtilen adette kazak stoku mevcuttur. Artık bu stok üzerinden satış yapabilirsiniz.
  Stoklu satışlarda önemli nokta elinizde olmayana bir ürün için fatura kesmemeniz gerektiğidir. Elinizde 100 için alış faturası varken pantolon faturası kesemezsiniz. Keserseniz elimde faturasız mal var diye ilan etmiş olursunuz.
  Satış İşlemi; Siteniz üzerinden tanesi 15 TL’den 10 adet kazak için bir kişi sipariş verdi, kazakları paket yaptınız ve kargoya vereceksiniz. Kazakların yanında mutlaka irsaliye bulunması gerekmektedir. İrsaliyede kazaların kimse gideceği adresi varsa vergi no ve vergi dairesi yoksa tc kimlik no bulunmalı ve açıklama bölümünde kaç adet ürün olduğu ve ürünlerin ne olduğu yazılmalı. Faturayı hemen kesmeniz gerekmiyor 7 günlük bir süreniz var bu süre içirişinde kesip müşteriye gönderebilirsiniz.
  Fatura açıklaması 10 adet kazak – Birim fiyat 15 TL – Tutar 150 TL – KDV (%8) 12 TL ve Genel Toplam 162 TL olacak.
  Bu seçenekte ürünleri stok yapmak için toptan satın alabileceğiniz gibi satış yaptıkça da satın alabilirsiniz. Önemli olan kısım faturayı kesmeden önce tedarikçinin irsaliyeyi düzenlemiş olması.
  Sipariş aldıkça ürün satın alınması durumunda kargo ücretlerinden kurtulmak ve işlemleri hızlandırmak için sattığınız ürünleri direk olarak tedarikçi müşteriye gönderip irsaliye kesebilir ama faturayı sizin adınıza kesecektir.

  Komisyonlu Satış
  İş yükü anlamında basit olan seçenektir. Stok takibi yapmıyorsunuz birkaç tedarikçi ile anlaştınız ürünleri sitenize koydunuz ve sipariş geldikçe tedarikçi firmaya haber veriyorsunuz ürünü, irsaliye ve faturayı tedarikçi hallediyor.
  Çalışma şekli; bir tedarikçi ile anlaşırsınız ve anlaştığınız ürünleri sitenize eklersiniz, siteniz üzerinden satış yapıp ücreti tahsil edersiniz, tedarikçi firmaya satılan ürün hakkında bilgi verirsiniz, tedarikçi firma malı müşteriye yollar, siz müşteriden aldığınız tutarı içinden komisyon tutarınızı tahsil edip geri kalan parayı tedarikçi firmaya gönderiyorsunuz ve kesinti yaptığınız tutar için fatura kesiyorsunuz.

  Örnek Uygulama;
  Bu uygulama seçeneğinde mal alımı yoktur.
  Örneklemeyi satış üzerinden yapıyorum. Siteniz üzerinden x tedarikçisine ait tanesi 18 TL’den 10 kazak sattınız. Tedarikçi ile anlaştığınız fiyat 9 TL ya da anlaştığınız oran %50 diyelim.
  X Tedarikçi firmanın müşteriye keseceği fatura tutarı 180 TL – KDV’si 14,4 TL ve Genel Toplamı 194,4 olacak. Bu tutar aynı zamanda sizin müşterinizden tahsil ettiğiniz tutarla aynı olmalı. Siz komisyon tutarınız olan 90 TL + ( %8 KDV ) yani 90 TL + 7,20 TL X tedarikçi firmasına komisyon faturası keseceksiniz.

  21.000 TL’nin Altında Vergi Verilmez Yanlışı (08.09.2014)
  Bu konu hakkında çok fazla yanlış bilgi dolanıyor ortada ve birkaç arkadaş bu konu hakkında soru sorduğu için açıklamak istiyorum.
  21.000 TL’nin kanunlarda ki karşılığı Arızi Kazanç’tır. Arızi kelimesinin sözlük anlamı geçici’dir. Burada anlatılmak istenen ticari bir işlem değil istisnai bir harekettir.
  Örnekle açıklamak gerekirse;
  Arızi Kazanç; Evinizde kullanmadığınız bir TV ve Buzdolabı var. Bunları sahinden.com sitesinde satışa çıkarttınız ve sattınız 5.000 TL aldınız. Bu kazancınız için vergi vermeniz gerekmiyor.
  Ticari Kazanç; Kitap satıyorsunuz ve ayda 250 TL kazanıyorsunuz bir yılda 3.000 TL kazandınız bu kazanç ticari kazanç oluyor. Bu konuda 21.000 TL’nin altında para kazanmanız önemli değil.
  İki kazanç arasında en büyük fark; Yapılan işin sürekli olup olmamasıdır.

  Genç Girişimci ve Teşvikler
  29 yaşını aşmamış ve ilk defe ticari faaliyette bulunacak kişiler için yıllık 75.000 TL ye kadar olan kısmı gelir vergisinden muaf olacak. Aynı zaman ilk yıl Bağ-Kur primi ödemeyeceksiniz.

  Sanal Ofis Şirket Kuruluşu
  Sanal ofislerde şirket kuruluşu yapmanızın önünde yasal bir engel bulunmuyor.


  Sorularını varsa yardımcı olmaya çalışırım.
 • 10-04-2014, 19:14:57
  #2
  buddhaben adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Merhaba Arkadaşlar;
  Webmaster forumlarında artık güncel ve popüler olan konu artık ticaret ve birçok arkadaşımız Anadolu ‘da esnaflık yapan kişilerden daha fazla gelir elde ediyor bu forumlarda yaptıkları işler sayesinde. Bu bahsettiğimiz gelirler hiçbir şekilde vergilendirilmiyor. Amacım asla eleştirmek değil sonuçta Anadolu’da bulunan esnafın da, Türkiye’nin en büyük şirketleri listesinden bulunan firmalarının da vergi kaçırdığı bir gerçek. Bu kişilerin çoğu ticari hayatta çok aktif olduklarından ya da çok göz önünde olduklarından vergi veriyorlar. Yoksa meslek hayattım vergi olarak 1 TL ödemeyi bile enayilik olarak gören insanlarla tanıştım.
  Bu yazıda sadece profesyonel olarak bu işi meslek edinmiş ve vergi mükellefi olmak isteyen ya da zorunda olan kişiler için kısa bilgiler bulunacak.

  Neden Vergi Mükellefi Olmalıyım?
  Çok vatansever ve iyi bir insan olduğunuzu düşünerek vergi mükellefi olmanız için ilk sebebin ödenen vergilerin yaşadığınızı ülkenin geleceği olması. Bu sebep sizin için yeterli değilse artık ciddi anlamda para kazanmaya başladıysanız ve vergi ödemiyorsanız ileride başınız devletle belaya girecek olması zannedersem sizin için yeterlidir.
  Ticari hayat açısından vergi mükellefi olmanız size iş yaptıracak firmaların sizi daha ciddiye almaları anlamına gelir. Çünkü çoğu firma yaptığınız iş için ödedikleri ücreti vergilerinden düşmek isteyecek ya da yapılan iş için ileride yaşanacak bir problemi hukuksal boyuta taşıyabilmek için ellerinde resmi bir belge bulundurmak ister.

  Vergi Mükellefi Olmazsam Ne Olur?
  Yakalanma ihtimaliniz ya da yakalanmama ihtimaliniz konusunda bir şey diyemem. Ama yakalanırsanız başınız büyük belada olacak ve o güne kadar ödemekten kaçtığını vergilerin kat ve kat fazlasını ödemeniz gerekecektir.

  Vergi Mükellefi Olmanın Maliyeti Nedir?
  Vergi mükellefiyeti için sizin için uygun iki seçenek vardır şahıs işletmesi kurmaya ya da sermaye şirketi kurmak. Bu iki seçeneğin artı ve eksilerini yapacağınız işi ve planlarınızı bir mali müşavirle konuşarak karar verebilirsiniz. Kısaca maliyet vermek gerekirse 2014 yılı için şahıs işletmesi 150 TL, sermaye şirketi ( LTD ŞTİ.) 1.800 TL gibi bir maliyetle kurulur. Bu tutarlarda yapacağınız işe göre artı ve eksi maliyetler olabilir yani ortalama bir rakam söyledim. Bu bahsettiğim tutar sadece kuruluş aşaması için artık vergi mükellefi olduğunuz için düzenli olarak aylık maliyetleriniz olacaktır. KDV, Muhtasar, Geçici Vergi, Yıllık Kurumlar ya da Gelir Vergisi isimleri altında bir yıl boyunca ödemeniz gereken vergiler olacak ve yıl içinde hiçbir iş yapmasanız dahi bu vergiler için damga vergisi ödeyeceksiniz. Yıllık olarak vereceğiniz beyanname sayısı 21 olarak hesaplarsak ortalama bir yılda hiçbir iş yapmasanız bile 600 TL vergi ödemeniz olacak.
  Vergiler haricinde artık vergi mükellefi olduğunuz için otomatik olarak bağ-kur’lu olacaksınız ve aylık sigorta primi ödemeniz gerekecek. Alt limit 2014 için 370 TL yani yıllık 4.440 TL. ( Eğer başka bir şirkette sigortalı olarak çalışıyorsanız BAĞ-KUR ödemeyeceksiniz)
  Bunlar dışında aylık muhasebe ücreti 125 TL ortalama diyelim. ( Yapacağınız işe, mükellefiyet şeklinize ve mali müşavirinizin kalitesine göre değişir) Yıllık 1.500 TL
  Yani toplam en iyi ihtimal ödeyeceğiniz ücret yıllık 6.540 TL olacak. ( Yapacağınız iş, mükellefiyet şekliniz bu fiyatı değiştirecektir. )

  Vergiler Hakkında Kısa Bilgiler

  KDV Nedir?
  Çok fazla teknik bilgiye girmeyeceğimiz uygulamanın ve düşünülenin aksine KDV sizin kendi adınıza ödediğiniz bir vergi değildir. Şöyle söyleyeyim siz bir web tasarım yaptınız bunun bedeli 1.000 TL + %18 KDV siz müşterinizden bu bedeli devlete ödemek için alıyorsunuz. Her ay devlete gidip devletçim ben senin için bu ay 2.000 TL KDV adı altında vergi topladım bu topladığım paraların içinde 500 TL başka firmalara KDV ödedim elimde 1.500 TL vergi parası kaldı diyorsunuz ve bunu ödüyorsunuz. Kısaca devlet size vergi toplam yetkisi veriyor bu tarz vergiler daha sonra da karşınıza çıkacak.
  Bu vergiye ait bildirim aylık olarak verilir.

  Muhtasar Vergi Nedir?
  KDV gibi devletin yine size vergi toplama yetkisi verdiği bir durum. Burada devlet size diyor ki ey mükellef ben işim çok herkesten vergi toplamakla uğraşmayayım ben sana güveniyorum bazı durumlarda sen benim yerime topla bana ver. Örnek olarak mali müşavir ücreti, avukat ücreti, kira ödemeleri, işçi ücret ödemeleri, gider makbuzu ile yapılan ödemeler.
  Aylık ve 3 aylık olarak bildirim verilir. İstisnalar dışında siz 3 aylık vereceksiniz.

  Geçici Vergi Nedir?
  3 aylık periyotlarla içinde yapılan bildirimlerle yaptığınız kar için ödemeniz gereken vergi.

  Gelir / Kurumlar Vergisi Nedir?
  Bir yıllık periyot içerisinde yaptığınız kar için ödemeniz gereken vergi. ( Geçici vergi için ödediğiniz vergiler bu vergiden düşülür.)

  Diğer Konular Hakkında Bilgiler;


  Sitemde Ücret Karşılığı Reklam Yayınlıyorum Vergisini Nasıl Ödeyeceğim?
  Eğer vergi mükellefi değilseniz reklam verenin sizin adınıza gider pusulası düzenlemesi ve size ödediği tutar üzerinden gelir vergisi kesintisi yapması gerekmektedir. Eğer vergi mükellefiyseniz bunun için fatura kesmeniz gerekmektedir.

  Ara Sıra Ücret Karşılığı Tasarım İşleri Yapıyorum Ne Yapmalıyım?
  Eğer vergi mükellefi değilseniz tasarım işini verenin sizin adınıza gider pusulası düzenlemesi ve size ödediği tutar üzerinden gelir vergisi kesintisi yapması gerekmektedir. Eğer vergi mükellefiyseniz bunun için fatura kesmeniz gerekmektedir.

  Gider Pusulası İle Çalışıyorum Bir Sorun Olur Mu?
  Gider pusulası ile çalıştığınız firmalar size ödedikleri ücretler üzerinden gelir vergisi hesaplayarak sizin adınıza vergi dairesine sizin TC kimlik numaranız ile ödeme yapıyorlar. TC kimlik numaranızla ödenen gelir vergisi arttığı zaman vergi dairesi sizi otomatik olarak vergi mükellefi yapacaktır.

  Son olarak kendi düşüncelerimi de ekleyerek konuyu bağlayayım. Ülkemizde teknolojiyi en aktif kullanan kurumlardan birisi Maliye Bakanlığı bir şekilde hepimiz banka hesapları, kredi kartları ve yaptığımız ödemelerle fişleniyoruz. Ve Maliye Bakanlığı sürekli olarak yeni elemanlar alıyor. Çünkü onlarda biliyor toplanan vergi toplanması gereken verginin sadece %20’si. Herhangi bir şikayet durumunda banka hesaplarınız incelendiğinde hesabınıza gelen logo tasarım ücreti açıklamalı EFT ya da havalelerin bir açıklaması istenecektir. Kredi kartı ile yaptığınız harcamaların kaynağı sorgulanacaktır. Bunlar belki şimdi uzak ihtimaller gibi gelebilir ama emin olun devlet sizin hakkınızda karınızdan ya da sevgilinizden daha çok şey biliyor ya da öğrenmek isterse öğrenebilir.

  Sorularını varsa yardımcı olmaya çalışırım. Kısa bir süre sonra e-ticaret ve hukuksal boyutu konusuyla karşınızda olacağım.
  Elinize sağlık, açıklayıcı bir yazı olmuş. Fakat Türkiye'de ki şirketlerin yaklaşık %40~50 arasında ki firmalar malesef 'Naylon Fatura' keserek vergi kaçırıyor. Bunun için de bir sistem geliştirilmesi lazım.
 • 10-04-2014, 22:47:06
  #3
  irony adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Elinize sağlık, açıklayıcı bir yazı olmuş. Fakat Türkiye'de ki şirketlerin yaklaşık %40~50 arasında ki firmalar malesef 'Naylon Fatura' keserek vergi kaçırıyor. Bunun için de bir sistem geliştirilmesi lazım.
  Bu oran daha fazla ama bildiğiniz gibi devlet büyük balıklar yerine küçük balıklarla uğraşmayı daha çok sever.
  Yakın zamanda bu vergi kaçırma olayları en aza indirilecek bunun için devlet bankalar yardımıyla ve yeni uygulamalar getirerek önlem almaya çalışıyor.
 • 14-04-2014, 11:33:59
  #4
  Vergi vermek için aylık ve yıllık kazancımızın ne kadar olması gerekiyor acaba ?
 • 14-04-2014, 12:32:24
  #5
  cepoyunz adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Vergi vermek için aylık ve yıllık kazancımızın ne kadar olması gerekiyor acaba ?
  Böyle bir alt limitimiz yok. Burada dikkat edilmesi gereken yapılan işin süreklilik arz etmesidir. Vergi ödemeyi sadece işyeri açmak olarak düşünmeyin örneğin bir logo tasarımı işi yapıyorsunuz ve bunun için para alıyorsunuz. Bu aldığınız para için birisinin vergi ödemesi gerekiyor.
  İşyeri açarsınız vergiyi siz ödersiniz, İş yeriniz yoktur size işi veren kişi sizin ödemeniz gereken vergiyi sizden alır ( gider pusulası) sizin adınıza devlete öder ya da kısa süreli bir iş sözleşmesi yaparsınız işi veren sizi sigortalı olarak çalıştırır ve sizin adınıza vergi ve sigorta primi öder.
 • 14-04-2014, 12:43:11
  #6
  buddhaben adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Böyle bir alt limitimiz yok. Burada dikkat edilmesi gereken yapılan işin süreklilik arz etmesidir. Vergi ödemeyi sadece işyeri açmak olarak düşünmeyin örneğin bir logo tasarımı işi yapıyorsunuz ve bunun için para alıyorsunuz. Bu aldığınız para için birisinin vergi ödemesi gerekiyor.
  İşyeri açarsınız vergiyi siz ödersiniz, İş yeriniz yoktur size işi veren kişi sizin ödemeniz gereken vergiyi sizden alır ( gider pusulası) sizin adınıza devlete öder ya da kısa süreli bir iş sözleşmesi yaparsınız işi veren sizi sigortalı olarak çalıştırır ve sizin adınıza vergi ve sigorta primi öder.
  radmin bir konuda , " yıllık 21 milyar üstü gelir yoksa vergi verilmez " diyordu ama
 • 14-04-2014, 12:45:15
  #7
  her ay ödediğimiz bu damga vergisi nedir?
  ayrıca muhasebe ücreti hariç aylık ve 3 aylık ödememiz gereken ücretler nelerdir? bir sağlama yapalım sizin bilgilerinizle.

  şimdiden teşekkürler .
 • 14-04-2014, 17:22:22
  #8
  cepoyunz adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  radmin bir konuda , " yıllık 21 milyar üstü gelir yoksa vergi verilmez " diyordu ama
  radmin arkadaş arızi kazanç olaydan bahsetmiş. Durumu şöyle açıklayayım siz normalde araba satışı yapmıyorsunuz. İnternet sitesi üzerinden bir araba sattınız ve bunun geliri 21.000 TL'nin altında. O zaman bunun için vergi vermeyeceksiniz. Siz internet üzerinden 10 araba sattınız ve 5.000 TL gelir elde ettiniz. 21.000 limitini geçmeseniz bile yaptığınız iş devamlılık arz ettiği için ticari kazançtır bunun için vergi vermeniz gerekir. Burada mantık sürekliliktir. Süreklilikte anlatılmak istenen sürekli para kazanmak değil sürekli bu işi yaptığınızı ilan etmenizdir. karvizit bastırmak , ilanlar vermek, tabela asmak gibi.
 • 14-04-2014, 17:33:56
  #9
  Benim aklıma takılan sorular sunlar;
  1- ben kendi işyerimde kendimi ssk lı gösterebilir miyim ? ssk da oldukca fazla primim yattı devam etsin istiyorum o sebeble.
  2- şahıs işletmesinde banka hesap numaraları nasıl olmalı ? benim şuan 3 hesabım var yeni hesap açmam gerekir mi ? dentleme vs olursa hesaplarım incelemeye alınır mı ?
  3- son sorum da şu bağkur ile başladık diyelim ödemezsek ne olur ne gibi sıkıntılar yaşarız ?