• 11-02-2024, 17:54:17
  #1
  Merhaba,

  Uzun zamandır değinmek istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım bir konu üzerine yazacağım. Yapay zeka birçok alanda elimizi rahatlattı evet ama özellikle projelerde ne derecede kullanmak gerekiyor? Tamamıyla yapay zeka ile mi ilerlemek yoksa eski stil insan elinden çıkan içeriklerle mi devam etmek?

  Google Yapay Zeka İçeriğine Nasıl Bakıyor?

  Google, içerik politikasında yapay zeka ile ilgili verdiği cevap aslında çok açık: " Yapay zeka veya otomasyonun doğru kullanımı yönergelerimize aykırı değildir. Bu bağlamda, esas amacın spam politikalarımıza aykırı olacak şekilde arama sıralamalarını etkilemek için içerik oluşturmak olmaması gerekir. " Yine yapay zeka ile üretilen bir içerik için klavuzda verdiği cevap: " Yapay zeka kullanmak, içeriğe özel bir kazanç sağlamaz. Bu da nihayetinde bir içeriktir. Faydalı, yararlı, özgünse ve D-U-Y-G'nin niteliklerini karşılıyorsa Arama'da iyi performans gösterebilir. Bunlara sahip değilse iyi performans göstermeyebilir. "

  D-U-Y-G Nedir?

  Google'ın burada kast ettiği şey aslında deneyim, uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik. İnsan elinden ya da yapay zeka tarafından üretilen içeriklerde, D-U-Y-G niteliklerine sahip olunduğunda iyi bir sonuç alabiliriz.

  Peki Yapay Zeka D-U-Y-G Niteliklerini Karşılıyor mu?

  %100 olarak evet bu nitelikler karşılıyor diyemeyiz. Anlam bütünlüğü, düşük bilgi, dilbilgisi kuralları, anlam karmaşası ve tutarsız bilgileri göz önüne aldığımızda yapay zeka içerikleri tam olarak istenilen nitelikleri karşılamıyor.

  Gelenekçi mi Yoksa Yenilikçi mi Olmalıyız?

  Bu konuda şu an için net cevabı vermek zor. Birçok kişi deneme yanılma yollarıyla projelerini başlatıyor ve sonlandırıyor. Şu an için hiçbir projenin tamamen yapay zeka içeriklerine teslim edilmemesini düşünüyorum. Yapay zeka araçlarını, içeriğin oluşumunda destek olarak kullanmak en doğrusu. Destek kastımız nedir? Kaynak araştırması yaparken zamandan tasarruf etmek, başlık önerileri alarak alternatifleri çoğaltmak, içeriğe eklemeyi unuttuğunuz alanların bulabilmek için destek almak gibi konularda kullanılması en doğrusudur.

  Özgün içeriği maliyeti az yada tamamen maliyetsiz bir şekilde desteklemek için yapay zeka araçlarını kullanmak en mantıklı senaryo. Nedir bu destekler? Hazırlattığınız özgün içeriği kullanarak konuyla alakalı videolar hazırlatmak, maliyetten kısmak için SSS kısmını kendiniz üretmek, özgün görseller oluşturarak avantaj sağlamak gibi konularda destek alınabilir.

  Google'ın Bu Konuda Gerçekten Ne Düşündüğünü Anlamak: Düz Mantık

  Google yapısı gereği özgün içerik isteyen bir arama motoru. Reklam veren dengesini sağlamak ve artırmak için rekabeti kontrol etmek zorunda. Kullanıcıların doğru bilgiye ulaşması temel amaçken, etrafın yapay zeka içerikleriyle kaynamasını isteyeceğini düşünmüyorum. Olaya düz mantık bakmak gerekiyor. Bir yapay zeka aracı ile 1 saat içerisinde 1000 adet içerik hazırlandığı senaryoda günde kolaylıkla 10 site açılabilir ve aslında arama motoru sonuçları çöplüğe çevrilebilir.

  Zaten forumdaki yapay zeka ile denemeler konularının hemen hemen hepsinde ya index problemi ya da index almasına rağmen hit problemi yaşanıyor. Bu da aslında deneme yanılma yapan kişilerden konuyu özetliyor. Özellikle yapay zeka içeriklerin, özgün içeriklere nazaran daha uzun sürelerde index alıyor olması da önemli bir detay.

  Forumda ya da forum dışı pazarlanan birçok içerik botunu denedim ve inceledim. Çok dikkatli bir şekilde hazırlanmış sistemlerde dahi sorun var.

  Biraz da Kendimizi Pazarlayalım: Kaliteli ve Özgün İçeriğe Ulaşmak

  8 yıldır içerik pazarlaması ile ilgileniyorum. Bu süreçte bizimle uzun süre çalışan içerik yazarlarına birçok şey kattığımızı düşünüyorum. Bunun sebebi ise içeriği oluştururken, aslında birçok kişi ya da firmaların dikkat etmediği hususlara dikkat ediyor oluşumuz, üretim esnasında yaşanacak kopya gibi durumların önüne geçmek için geliştirdiğimiz yazılımlarımız, üretim öncesi detaylı kelime ve sektör araştırması yapıyor olmamız gibi birçok etken yazarlarımızın da gelişiminde katkı sağladı. Yine bu alanda hiç deneyimi olmayan kişilerle de birebir eğitim vererek, istediğimiz standarta falan pek çok arkadaşımız var.

  Bireysel olarak ek gelir elde etmek isteyen bir kişi değil 60+ içerik yazarı, 3 deneyimli editör, 1 seo uzmanı kadroya sahip bir kurumsal içerik ajansıyız. Adsense odaklı web sitelerinin yanı sıra kurumsal klasmanda zorluğu çok yüksek sektörlerde içerikler hazırlıyoruz.

  Bizimle Çalışan Kişi ya da Markaların Elde Ettiği Avantajlar Nelerdir?
  • Türkçe içeriklerde yapay zeka intihali yapmak oldukça zordur. Farklı dillerde araçlar tarafından bu durum tespit ediliyor olsa da Türkçe için %100 doğru çalışan bir sistem bulunmuyor. Gözlemlerimiz sonrası belirlediğimiz kriterler sonunda çok kolay ve hızlı bir şekilde yapay zeka içeriklerini tespit edebiliyoruz. Tarafımızdan tek bir yazı dahi yapay zeka ile size gelmez.
  • Çalıştığımız yazarların çok büyük bölümüyle 3+ yıldır çalışmaktayız. Haliyle ekip arkadaşlarımız bizim düzenimize, biz de üreticilerimizin düzenine hakimiz. Sipariş gecikmesi, aksaması ya da klasik sorunları yaşamıyorsunuz.
  • Babanne vefatı, trafik kazası, elektrik gitmesi, internet bağlantısı sorunu gibi bahanelerle karşılaşmıyorsunuz. Karşınızda kurumsal bir marka bulunuyor.
  • Yine kendi yazılımlarımız ile aynı konu üzerine üretilen içeriklerin arasındaki benzerliği çok kısa sürede tespit edebiliyoruz. Örneğin bir Nakliyat firmasısınız ve İstanbul'un tüm ilçelerine lokasyon içeriği istiyorsunuz. Yalnızca bireyselde değil belki de en büyük içerik ajansında bile yazılar arası benzerlik sorununu yaşayacakken, bizimle çalıştığınızda böyle bir probleminiz olmuyor. Aynı tür içeriklerde teslimat sırasında yazılar arası intihal raporunu detaylı bir şekilde iletiyoruz.
  • Google geliştirmelerini takip eden, başarılı ve farklı teknikler denemeyi seven SEO uzmanımız tarafından istenildiğinde içerik stratejiniz bizim tarafımızdan belirleniyor. Sizin tarafınızdan bir talep olmasa bile içeriğe dahil edilmesi gerektiğini düşündüğümüz noktaları sizlerle paylaşıyoruz.
  • Bir otomasyon ile değil kişi ile muhatapsınız. Sizin için atanan kişiyle açık iletişim halinde oluyorsunuz.
  • Eğer istenilen içeriğe oldukça hakim, uzmanlık alanı olan yazarımız varsa direkt o kişi tarafından içerik üretimi yapılır.
  • Okurken kullanıcıyı sıkan uzun cümlelere denk gelmezsiniz. Okurken, oldukça akıcı ve bilgi verici içeriklerle karşılaşırsınız.

  Peki Özgünlük Konusunda Bu Kadar Hassas Olmamızın Sebebi Nedir?

  Biraz da dürüst olmak gerekiyor. Yaklaşık 3 yıl önce forumda bizden hizmet alan 2 müşterimiz konusunda acı bir tecrübe yaşadık. Kendilerine yaşattığımız acı tecrübeyi gerçekten tecrübe edindik ve özgün içerik konusunda alabileceğimiz tüm önlemleri aldık. Hatta birçok insanın aklına gelmeyecek şekilde kriterler belirledik ve geliştirmeler yaptık.

  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  • Blog İçeriği: Web sitenizin trafiğini ve otoritesini artırmak için en önemli kısım. Hedef kitleniz ile bağınızı kuvvetlendirmek için blog içerikleri ile sitenizi desteklemelisiniz. Yeni müşteriler/ziyaretçiler kazanmanızı, sitenizi aktif tutmanızı, güven oluşturmanızı ve kaliteli backlinkler elde etmenizi sağlayabilirsiniz.
  • Ürün Açıklaması İçeriği: Ürününüze özel üretilen ürün açıklaması sıralamanızı yükselterek, trafiğinizi ve satışlarınızı artıracaktır. Ürün açıklamaları ile aklında soru olan müşterilerinizin ürünü daha iyi anlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Kategori Açıklaması İçeriği: Özellikle e-ticaret siteleri için hayatli bir öneme sahip olan kategori içerikleri ile yine sıralama yükselmesi alabilir ve trafiğinizi artırabilirsiniz. Marka bilinirliğine etkisi, kategorideki ürünlerde etkileşimi artırması ve satışlarınızın artmak için kategori içerikleri hazırlatmalısınız.
  • Web Sayfası İçeriği: Ziyaretçilerinize net bilgi vermek ve markanıza olan güveni artırmak adına web sayfa içerikleri üretiyoruz. Web sayfası içerikleri kitlenizin markanız ile etkileşime girmesi ve sayfalar arası deneyimi artırmak için oldukça önemlidir.
  • Meta İçeriği: Görüntülenmeleriniz yüksek ama tıkmalarınzı düşük mü? SEO uyumlu ve dikkat çekici meta içerikleri ile tıklama oranınızı artırabilirsiniz.
  Bizimle Nasıl İletişime Geçebilirsiniz?

  Forumda aktif bir hizmet konumuz bulunmamaktadır. Çalışmak isteyen kişiler proje detayları ile özel mesaj yoluyla bana ulaşabilir.

  Biraz da Beyin Fırtınası Yapalım

  Siz yapay zeka içerikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
  İçerik pazarlaması için neler yapıyorsunuz?
  Sektörde gördüğünüz eksikler nelerdir?
 • 11-02-2024, 18:15:10
  #2
  Üzerinde kısmen değişiklik yaptığım ya da hiç yapmadığım yapay zeka makaleleriyle dolu iki Web sitem var. İki bin makale var hit 10-12 tekil alıyor günlük. Birçok farklı şablonda de denedim malesef olmuyor. İçerisinde videosu resimi iç linkleri vs her şeyi tastamam ama Hit yok. Yazdıklarınıza katılıyorum, Google sevmiyor. Amatörce yaz ama kendin yaz.
 • 11-02-2024, 21:12:59
  #3
  gkhn5858 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Üzerinde kısmen değişiklik yaptığım ya da hiç yapmadığım yapay zeka makaleleriyle dolu iki Web sitem var. İki bin makale var hit 10-12 tekil alıyor günlük. Birçok farklı şablonda de denedim malesef olmuyor. İçerisinde videosu resimi iç linkleri vs her şeyi tastamam ama Hit yok. Yazdıklarınıza katılıyorum, Google sevmiyor. Amatörce yaz ama kendin yaz.
  Maalesef bu durumu yaşayan insan sayısı çok fazla. Boşa kürek çekmek gibi bir şey diyebiliriz bu durum.
 • 11-02-2024, 21:18:45
  #4
  Emek olmadan yemek olmaz. Yapay zeka kullanıcı niyetini okuyamaz, belli kalıplarda çıktı vermek dışında bi marifeti yok (şimdilik)
 • 18-02-2024, 16:52:02
  #5
  Bahsetmek istediğim şey de buydu. Sağ kol olarak görev alabilir.