PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MaestroPanel DNS Centralization (Merkezi DNS Sistemi)


c1982
25-12-2012, 19:51:05
DNS Centralization (Merkezi DNS Sistemi)
Değiştirme vakti 25/12/2012 07:23 Kullanıcı: Oğuzhan — Kategorisi: Bilgi

Sisteminizde birden fazla DNS sunucunuz varsa MaestroPanel bu DNS sunucularınızı cluster olarak çalıştırıp (master-master) tek bir sunucu gibi davranmasını sağlayabilir. MaestroPanel'in DSN Centralization özelliği sayesinde, birden fazla DNS sunucunuzu tek bir dns sunucusu gibi kullanmanız mümkün.

Avantajı Nedir?DNS Centralization özelliğini kullandığınız taktirde Cluster yapısına dahil olan DNS sunucularının biri hizmet veremez duruma geldiğinde sisteminiz diğer DNS sunucularla ayakta kalabilir. Böylece her zaman stabil bir hizmet vermiş olursunuz.

Not: DNS Centralization özelliği 4 veya daha fazla DNS sunucusunu kendi içinde gruplayıp farklı farklı çalışmasınıda sağlayabilmektedir.

Nasıl Kullanırım? Öncelikle DNS centralization özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. Bu işlem için aşağıda belirttiğim yere gitmelisiniz.

Sunucular > Sunucu_Ismi > Servisler > Microsoft DNS

Buradan "Enable Dns Centralization" kutucuğunu işaretlemeniz gerekir ki DNS Centralization özelliği aktif hale gelsin.

http://wiki.maestropanel.com/GetFile.aspx?Page=DNS-Centralization-Merkezi-DNS-Sistemi&File=dns.PNG

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra seçtiğimiz DNS leri merkezi hale getirebiliriz. Bu işlem için Araçlar > DNS altına gitmelisiniz. Burada MaestroPanel'e ekli olan DNS sunucularını göreceksiniz. Merkezi çalışmasını istediğiniz DNS sunucularının sol yanlarındaki CheckBox'ları işaretledikten sonra "Centralize" butonuna basmanız yeterli. Artık merkezi çalışmasını istediğiniz DNS'ler senkron şekilde çalışacaktır.

http://wiki.maestropanel.com/GetFile.aspx?Page=DNS-Centralization-Merkezi-DNS-Sistemi&File=dns2.PNG