PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir metinde aynı anda birden fazla bul ve değiştir işlemi nasıl yapabilirim?

SkyGhostAir
13-06-2018, 17:53:03
Merhabalar,

Bir metin içerisinde aynı anda birden fazla düzenleme işlemi yapmak istiyorum. Normalde tek bir toplu düzenleme için Notepad++'ın Replace özelliğini kullanıyorum. Belkide Notepad++'da aradığım özellik de vardır ben bilmiyorumdur. Örnek vermek gerekir ise metindeki 60'lar 70 olsun, 62'ler 72 olsun, "Kahraman Maraş" yazan yerler "K.Maraş" olsun şeklinde bir belirtme yapıp bunu tek seferde metinde kullanmak istiyorum. Uzun vadede hızlı çalışmamı sağlayacağı için bu bilgi benim için oldukça önemli. :)

Bu işlemi pratik olarak hangi programda/ortamda ve nasıl yapabilirim.

Holokost
13-06-2018, 17:56:28
excel ile yapmak mümkün şöyle (https://www.extendoffice.com/documents/excel/1873-excel-find-and-replace-multiple-values-at-once.html) bir anlatım var bakmak istersen.

tugberk61
13-06-2018, 17:59:27
Ms Wordde ctrl + h ye basın. üst tarafa kelimeyi alt tarafa da değişmesini istediğiniz kelimeyi yazıp tümünü değiştire tıklayın.

chedmade
13-06-2018, 19:09:56
Editplus

SkyGhostAir
13-06-2018, 20:44:22
Ms Wordde ctrl + h ye basın. üst tarafa kelimeyi alt tarafa da değişmesini istediğiniz kelimeyi yazıp tümünü değiştire tıklayın.

Hocam anlatamadım galiba, birden fazla kelimeyi aynı anda değiştirmekten kastediyorum. Tek kelimeyi her yerde değil, Bir çok kelimeyi her yerde.

VBuMaSTeR
13-06-2018, 21:02:51
Excelde makro başlatın sadece birkere değiştr yapın makroyu kaydedin. Makrodaki kodu kopyalayın her değişim için düzenleyin. Sonra 1 kere basın hepsi değişsin.

leo7
13-06-2018, 21:10:57
notepad++ da yapabilirsin, tumunu bul ve tümünü değiştir secenekleriyle, bulamazsaniz pm atarsaniz yardimci olurum.

csharpcoder
13-06-2018, 22:11:25
uzun süreli kullanim için lazımsa tek seferde sınırsız kelimeyi değiştirebileceğiniz bi uygulama yapabilirim isterseniz.

zembla
14-06-2018, 23:38:57
https://repl.it/@xbogac/GratefulDryAngle
Python kodu. Klasördeki tüm txt dosyalarında çokluk değiştirme yapıyor. Kurulu değilse Python kur, .txt dosyaların .py dosyası ile aynı klasörde olsun. .py dosyasına çift tıklayınca istediğin değişiklikleri yapmalı. Her ihtimale karşı dosyaların orijinallerini yedekle. Tek bir dosyada değil tüm dosyalarda yapacak değişiklikleri dikkatli ol. Tek dosyada yapacaksan değişiklik .py dosyası dışında sadece o dosya olsun klasörde.

kuzeyerdem
18-06-2018, 06:18:34
Word dünyası için Ctrl + F yaparsın ve çıkan butona istediğin kelimeyi yazar aratırsın

Arattığın kelimeler sarı halde önüne çıkar ve ayrıca sağ tıklar değiştir dersin

Değiştirmek isterdiğin tarzı yazar ve tümüne uygula dediğinde kaç adet kelime var ise istediğin tarzda değişir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla :)