PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : excel verilerini mysql veritabanına aktarma

pob
02-06-2008, 13:35:20
arkadaşlar elimde mysql 'e aktarılması gereken veriler var. teker teker uğraşsam 10.000 kayıt ediyor. kullandığım sistem joomla..

xls2mysql scriptini denedim, ücretli olduğu için çevirmedi. nasıl bir yol izlemem gerekiyor? verileri çevirdim diyelim, peki verilerin linklerini manuel girilmiş gibi seolu hale getirebilir miyim?

bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. hatta zamanı olan arkadaşlardan ücretli olarak ders almak istiyorum.

dombalak
02-06-2008, 13:38:59
bunu çeveriebilen bir sistemi bende öğrenmek isterim

hsendogan
05-06-2008, 13:56:06
excel dosyanı csv olarak kayıt edip sqlyog gibi programlarda içeriye import edebilirsin

arifkaraduman
23-02-2010, 17:04:51
bunun için ben bir program yazdım :) hem de flash ile sadece girilen verileri sorgu türüne çeviriyor, daha sonra bu sorguyu phpmyadminden girersiniz.

excel dosyasını tüm gereksiz verilerden (sütun başlıkları, birleşmiş hücreler vd.) arındırdıktan sonra, farklı kaydet deyip sekme ile ayrılmış metin belgesi formatında kaydedin.

Kaydettiğiniz dosyayı wordpad ile açtıktan sonra sayfa sayfa kopyalayarak oluşturduğumuz flash içerisinde yapıştıracağız.

---------------------------------------

Flash programını açın, Action Script 2.0'yi seçerek yeni bir belge oluşturun. (daha AS 3.0'e geçemedim :D )

bir input text oluşturup, instance name'ini verigir diye adlandırın.
Altına dynamic text oluşturun, onun istance name'ine de bilgi deyin.
Sonra bir button oluşturup onun instance name'ine de dugme deyin.

Daha sonra action paneline aşağıdaki kodları yapıştırın;

verigir.text = "";
bilgi.text = "";
dizi = new Array();
sorgu = new Array();
diziUzunlugu = 17; // excel dosyasındaki sütun sayısını buraya yazın.
tabloAdi = "tablo"; // buraya veritabanındaki tablo adını yazınız.
dugme.onRelease = function() {
trace("fonksiyon");
dizi = _root.verigir.text.split(" ");
for (i=0; i<dizi.length; i++) {
bilgi.text = "insert into "+tabloAdi+" values(";
for (a=0; a<diziUzunlugu; a++) {
mod = dizi.length%diziUzunlugu;
if (mod == 2) {
bilgi.text += "'"+dizi[0]+"'";
dizi.splice(0,1);
} else {
bilgi.text += "'"+dizi[0]+"',";
dizi.splice(0,1);
}
}
bilgi.text += ");";
sorgu.push(bilgi.text);
}
trace(sorgu);
};

flash'ı ctrl+enter ile çalıştırdığınızda sekme ile ayrılmış (excel ile oluşturduğumuz) dosyadan yazılarımızı kopyalayıp, verigir instance name'ini atadığımız input text'e yapıştırıp; oluşturduğumuz buttona basınca, trace bölümünde sql sorgumuz dökülecektir.

daha sonra onu kopyalayıp phpmyadminden sisteme girebilirsiniz.

yaresa
25-03-2010, 13:15:12
Navicat for MySQL diye bir program var kopyala yapıştırla işini görürsün çok pratiktir tavsiye ederim

Meksikalı
26-03-2010, 00:23:26
navicat te direk excel import ta var.

FarkindaBiz
01-03-2018, 21:46:29
update-mysql-database-php.xls (http://www.alokatalog.com/Eklentiler/update-mysql-database-php.xls)dosyasını indirirmisiniz. ve exel belgesindeki verileri mysql bağlantı kurarak nasıl kaydedileceğini bilmemekle birlikte bu belgeyi ile mysql databaseyi güncelleyebiliriz. bunu başarabileceğiğimiz arkadaşlarla lütfen geliştireme noktasında çalışalım. bir dönem kesinlikle yardımcı listemizde olacaktır.

hsendogan
07-03-2018, 23:04:25
update-mysql-database-php.xls (http://www.alokatalog.com/Eklentiler/update-mysql-database-php.xls)dosyasını indirirmisiniz. ve exel belgesindeki verileri mysql bağlantı kurarak nasıl kaydedileceğini bilmemekle birlikte bu belgeyi ile mysql databaseyi güncelleyebiliriz. bunu başarabileceğiğimiz arkadaşlarla lütfen geliştireme noktasında çalışalım. bir dönem kesinlikle yardımcı listemizde olacaktır.

Hocam 8 sene sonra konuyu Up yapmışsınız :)