PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Apple macOS High Sierra Güvenlik Riskini Tamir Etti


SEOmor
30-11-2017, 07:57:10
Apple macOS High Sierra güvenlik riskini tamir etti!

Apple elini oldukça çabuk tutarak macOS High Sierra işletim sisteminde yer alan önemli bir güvenlik riskini yayınladığı güncelleme ile ortadan kaldırmış durumda. Kötü niyetli kişilerin şifre olmadan Mac sisteminizde tam yönetici erişimi elde etmesini sağlayan açık paniğe sebep olmuştu.

Korkutan macOS High Sierra güvenlik açığı kapatıldı!
Şirket tarafından, tam sistem ya da root erişiminin önüne geçmek amacıyla Mac App Store üzerinden Security Update 2017-001 güncellemesi dağıtılmaya başlandı. Böylece 28 Kasım’da haberleri ortaya çıkan açık ertesi gün yamalandı.

Bu güvenlik açığı sayesinde, fiziksel erişim elde eden kişinin kullanıcı adı kısmına root yazması ve şifre olmadan Enter tuşuna birkaç kez basması sisteme sızmak için yeterli oluyordu. Bu sebeple güncellemeyi hemen yüklemenizi şiddetle öneriyoruz. Kısacası bilgisayarınızı başı boş bıraktığınızda başınıza kötü şeylerin gelmesi olası bir hal alıyordu.

Müşterilerinin daha iyisini hak ettiğinin altını çizen Apple, bir özür açıklaması da yapmayı ihmal etmedi. Ek olarak, bugün itibarıyla macOS 10.13.1 ve sonrası çalıştıran tüm sistemlere güncellemenin otomatik olarak yükleneceğinin altı çiziliyor.

Kaynak (https://shiftdelete.net/apple-macos-high-sierra-guvenlik-riski)