PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?


BBTR
05-10-2017, 18:53:50
E-Ticaret siteleri her geçen gün büyümekte ve yeni E-Ticaret siteleri açılmaktadır. Bu satış sektörüne girenlerin çoğu yanlış hamle, yanlış site hazırlama, yanlış hedef seçme, yanlış bayilik sistemi seçmeleri, kendi kitlesini oluşturamamak ... vb gibi sebeblerden dolayı bu satış sektöründen çekilmek zorunda kalıyorlar. E-Ticaret sitesinin nasıl olması gerektiğini bu yazımızda sizlere anlatacağız.
1. Kullanıcı odaklı bir site hazırlamak.
Bir çok E-Ticaret sitesi, alışveriş yapmak için kayıt olma şartı koymaktadır. Kayıt olmadan nasıl alışveriş sistemi hazırlayabileceğiniz yöntem şudur:
http://bybrawe.com/wp-content/uploads/2017/10/Screenshot-1-243x300.pngSiteye giren kullanıcıların ürün ödemesi yapacağı sırada üye olmadan devam et seçeneği ekleyerek, üye olacak kişinin yandaki resimde görüldüğü gibi adres, telefon, Email bilgileri alınarak ödeme yöntemine geçilip, ürünü satın almasını sağladıktan sonra cache(önbellek) yöntemini kullanarak siteye geçici üyelik sistemi ekleyebilirsiniz. Bir sorun olursa müşterinize hazırladığınız formdaki bilgileri kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu sayede cache(önbellek) sistemi sayesinde müşterileniz tarayıcıdan web siteye tekrardan girdiğinde oturumu otomatik açılmış olacaktır. Bu sayede müşteri zaman kaybetmeden ürünü alıp, Kargonun durumuna ulaşabileceklerdir.
Örn site: Modanisa (https://www.modanisa.com)

2. Kullanıcının istediği ürünü rahatlıkla bulabilmesi
Bir çok E-Ticaret sitesi karmaşıktır. Bu yüzden müşterilerin bir çoğu alışveriş yapmaktan vazgeçiyorlar. Tavsiyemiz:


Siteye giren kişinin istediği ürüne rahatlıkla ulaşabilecek script kullanmanız.
Kullanıcının istediği ürüne tekrar ulaşabilmesi için ürüne özel bir numara belirlemeniz.
Sektöre göre tema seçimi.
3. İndirim ve Kuponlar
İndirim ve Kupon oluşturarak, ürünün fiyatını düşürüp; satışınızı arttırabilirsiniz. İndirim ve Kuponların kullanımı şu şekilde olmalıdır:


Yapacağınız indirimlerde kar payınızı azaltarak, satışınızı arttırmanız. örn 100 TL'lik ürünü 80 tlye satmak. Bu bir pazarlama taktiğidir. Bir çok E-Ticaret sitesi fiyatları yavaşça yükseltip, İndirim yaptığı zaman ürünü eski fiyatına çekip satışlarını arttırmaktadır. Kısaca ürünün fiyatı arttırıp, ürünün eski fiyatına indirim yapmak.
İndirim ve Kuponlarınızı Google Adwords veya sosyal medyada reklam vererek dağıtmak.
Size özel indirim, sitemize üye olursanız yüzde 20 indirim kazanın tarzında yöntem uygulayarak, kullanıcıların kendilerini özel hissettirmesini sağladığınızda kullanıcıların çoğu o ürünü alacaktır.
İndirim ve kupon bağımlığını kullanmak, Siteye giren müşterinin indirim ve kuponları kullanarak sizin sitenizden alışveriş yapmasını bağımlı hale getirebilirsiniz.
4. Sosyal Medyanın kullanımı
Sosyal medyanın kullanımınız da ki amaç ürün satmak değilde paylaşımlarınızı ilgi çekici yapacaklar materyaller kullanmanız gerekmektedir. Bir ürünü tanıtım videosu ekleyerek o ürünün videosunu izleyenlerin ilgisini çekerse geri dönüşüm sağlanacaktır. Bu konu hakkında özel bir yazımız olacaktır.
5. E-Ticaret sitenize blog eklemek
E-Ticaret Sitesine Neden Blog Kurmalıyız ve Yönetimi nasıl olmalı? (http://E-Ticaret Sitesine Neden Blog Kurmalıyız ve Yönetimi nasıl olmalı?) adlı yazımıza buradan (http://E-Ticaret Sitesine Neden Blog Kurmalıyız ve Yönetimi nasıl olmalı?)ulaşabilirsiniz
6. İç Seo ve Dış Seo ayarları
E-Ticaret siteniz Seo ayarlarını yaptırmanız gerekmektedir. Bu sayede sitenize arama motorlarından hit gelecektir.
Devamını okumak için tıklayın (http://bybrawe.com/e-ticaret-sitesi-nasil-olmali/)
kaynak : http://bybrawe.com/e-ticaret-sitesi-nasil-olmali/

BBTR
07-10-2017, 10:48:20
Güncel

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

CouRaege
07-10-2017, 20:49:52
Bilgilenidirme için teşekkürler.

BBTR
31-10-2017, 17:22:12
Güncel