PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hız ve güvenlik bakımından en uygun veritabanı (Mysql & NoSQL vb.)

BR9
14-09-2017, 05:20:33
Merhaba arkadaşlar,

Milyonlarca belki milyarlarca verinin bir tablo içerisinde tutulacağı bir sistemden bahsediyorum. Ödeme ve bankacılık işlemleri ile ilgili. Böylesine verilerin kalkınmasını sağlayabilmek için ne kullanılmalıdır ne yapılmalıdır?

Şu zamana dek MySQL kullanıldı. (Tabi ki veritabanında işlem yaparken gereksiz kullanımdan kaçınmak ilişkisel yapıyı düzgün kullanabilmek) hız bakımından çok önemli durumlar.

MySQL dışında kullanabileceğim araştırmalarıma göre NoSQL olan MongoDB var. Fakat mongodb kullanımında internette şöyle bir yazı buldum ***(Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta NoSQL, Fire and Forget prensibi ile çalıştığı için bankacılık vb. kritik uygulamalarda kullanılmamalıdır. Aksine verinin 100% önemli olmadığı durumlarda kullanılabilir.)***

Bahsettiğim milyonlarca belki milyarlarca veri karşılığında oracle bakmamı önerenler oluyor fakat o kadar yoğun çalışacak bir sistem değil ilk aşamada.

Belkide ben MYSQL'i hafife alıyorum bilemedim bazı durumlarda birazcık geç sonuç verdiği için.

Ne yapmalıyım? ne önerirsiniz nasıl bir veritabanı yapısı kullanmalıyım Mysql,mongodb dışında neler mevcuttur hem güvenlik hem hız bakımından.

KarcanOzbal
15-09-2017, 16:43:30
Merhaba arkadaşlar,

Milyonlarca belki milyarlarca verinin bir tablo içerisinde tutulacağı bir sistemden bahsediyorum. Ödeme ve bankacılık işlemleri ile ilgili. Böylesine verilerin kalkınmasını sağlayabilmek için ne kullanılmalıdır ne yapılmalıdır?

Şu zamana dek MySQL kullanıldı. (Tabi ki veritabanında işlem yaparken gereksiz kullanımdan kaçınmak ilişkisel yapıyı düzgün kullanabilmek) hız bakımından çok önemli durumlar.

MySQL dışında kullanabileceğim araştırmalarıma göre NoSQL olan MongoDB var. Fakat mongodb kullanımında internette şöyle bir yazı buldum ***(Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta NoSQL, Fire and Forget prensibi ile çalıştığı için bankacılık vb. kritik uygulamalarda kullanılmamalıdır. Aksine verinin 100% önemli olmadığı durumlarda kullanılabilir.)***

Bahsettiğim milyonlarca belki milyarlarca veri karşılığında oracle bakmamı önerenler oluyor fakat o kadar yoğun çalışacak bir sistem değil ilk aşamada.

Belkide ben MYSQL'i hafife alıyorum bilemedim bazı durumlarda birazcık geç sonuç verdiği için.

Ne yapmalıyım? ne önerirsiniz nasıl bir veritabanı yapısı kullanmalıyım Mysql,mongodb dışında neler mevcuttur hem güvenlik hem hız bakımından.

Yaklaşık 10 yıldır, basit işlemler az veriler veya yoğun işlemler çok fazla veriler ile MsSQL kullandım.

Belki de MsSQL ile başlayıp devam ettiğim için memnunum ancak şu ana kadar yapamadığım hiç bir şey olmadı. Yeri geliyor en ufak aracı yazılım dili kullanmadan her işlemimi MsSQL üzerinden halledebiliyorum.

Gerek trigger, gerek prosedür, gerek fonksiyon, gerek mssql üzerinden dosya ile mail gönderimi.

Kvasir
22-09-2017, 12:02:40
MySQL ve MongoDB'nin dışında 5000 farklı veritabanı çözümü dahi bulabilirsiniz. Sadece sık kullanılan ve popüler NoSQL çözümler sanırım 100-150 civarında insanların belleğinde.

Tamamen kuracağınız sistemle ve veriniz bu sistemdeki yeri, yönü, gidişatıyla alakalı araştırma konusu bir durum.

Milyarca veri hususunda bizatihi Unity Ads MongoDB kullanırken tıkandıklarını ve Couch'a geçtiklerini söylemişti, bence entegrasyonu titizlikle yapmamışlardır.

Hız ve güvenlik hangi alanlarda ne kadar aranıyor (aynı wordpress SEO plugininizde hangi sayfanın indexleneceğine puan verdiğiniz gibi) hususuna dayanarak bütüncül fakat sonuna kadar ölçeklenebilir bir çözüm oluşturulur.

MSSQL dışında pek çok kurumsal çözüm mevcuttur, insanlar genellikle ORACLE ürünlerini tercih etselerde (ki pluggabledb gerçekten hoşuma giden bir çözüm) pek çok kurumsal çözüm mevcuttur, avrupalı bankaların kullandığı NoSQL çözümlerde an itibariyle çalışmaktadır.