PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mysql tavsiyeleri

r10ceylan
23-05-2008, 10:47:49
arkadaşlar; access hapishanesinden yeni çıkmış biri olarak sizlerden birkaç husus hakkında tecrübelerinizi istirham edeceğim:

1- Sitede haberden tutun, firma rehberine kadar 20' e yakın konu başlığı mevcut. mysql veritabanı oluştururken tereddüt ettim. bütün konuları tek bir db de mi toplasam iyi olur, yoksa her bir konu için ayrı ayrı db mi oluşturayım?

2- yeni yeni öğrendiğim mysql için ikinci bir tereddüdüm ise; ziyaretci veriyi okurken veya db' ye bir kayıt eklerken, aynı username i kullanmam sanırım yetki anlamında sıkınıtı oluştursa gerek. Yani bu noktada veri okunurken başka username, veri kaydederken başka username, kendim panelden birtakım değişikler yaptığımda başka username kullanmam sanırım daha güvenli ve profesyonel olsa gerek. Bu konudaki önerileriniz nelerdir. tek bir username ile yapmanın mahsurları neler olabilir.

İlginize şimdiden teşekkürler...

Virtuozzo
23-05-2008, 11:05:57
1. Tek bir veritabanında fakat akıllı tablo yapısı ve ilişkisi içinde çalışın.
Tabloların içeriklerini abartıp bir tabloya herşeyi tıkıştırmak yerine mümkün olduğunca küçük yapıda tablolar oluşturun.

2. Ne demek istediğinizi tam anlamamış olsam da ifade ettiğiniz gibi bir sorun olacağını sanmıyorum.
Tek bir yönetici hesabı ile istediğiniz işlemleri yapmanız sorun teşkil etmez.
Dikkat etmeniz gereken konu tablo yapılarında MyISAM veya InnoDB tercihi olmalıdır.
Her iki yapının da hem avantajları hem de dezavantajları var.
Bunları araştırıp durumunuza uygun olanı tercih edin.
Küçük çaplı projelerde bu seçimin çok da gözle görülür farklılık oluşturacağına ihtimal vermiyorum.