PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Online Alışverişlerde İndirim Almanın Altın Kuralları


yoldabulsam
27-12-2015, 23:05:16
Teknolojinin hızla ilerlemesine paralel olarak, online alışveriş siteleri, topladıkları verilerle ve teknolojinin onlara sunduğu bir çok imkan ile hem satışlarını yükseltmek, hem de maksimum kazanç elde etmeyi hedefliyorlar. Yazımızda onları nasıl kendi silahlarıyla vurabileceğimizden bahsedeceğiz.

1 – Dinamik Fiyat Tuzaklarından Kaçının

Dinamik fiyatlandırma; online alışveriş sitelerinin, talep, piyasa faktörleri, her kullanıcının tarama ve harcama alışkanlıklarına dayanan, aynı ürünü farklı müşterilere farklı fiyatlarla sunmak için kullandıkları ve her geçen gün geliştirdikleri bir satış stratejisidir. Bu teknik, tarayıcılarınızın internet geçmişinizi ve davranışlarınızı kaydetmesi sebebiyle daha karmaşık bir hale gelmiştir. Satıcılar ise, bu bilgileri sizin fiyat eşiğinizi belirlemek için kullanıyorlar. Örnek vermek gerekirse, x sitesinden y marka bir led televizyon satın almak istiyorsunuz. Siteye girdiğinizde, yukarıda bahsettiğimiz veriler sayesinde tamamen size özel bir fiyat karşınıza çıkıyor. Fakat, sizden farklı bir alışveriş alışkanlığına sahip olan kapı komşunuz, aynı gün, aynı siteden, aynı ürünü daha uygun bir fiyata satın alabiliyor.
Bu tuzaktan kurtulmanın yolu ise; tarayıcı çerezlerini temizlemek, hesabınızdan çıkış yapmak ve artık çoğu tarayıcıda bulunan özel ve ya gizli pencere aracılığıyla alışveriş yapmaktan geçiyor.

2 – Alacağınız Ürünleri Alışveriş Sepetinizde Bekletin

Alışveriş yapacağınız sitedeki hesabınıza giriş yapın ve almak istediğiniz ürünleri alışveriş sepetinizde bırakın. Yani son adım olan alışverişi tamamla seçeneğinde siteden çıkış yapın. Alışveriş sitelerinin yönetim kısmında hangi kullanıcının sepetinde hangi ürünlerin kayıtlı olduğu ve işlemin hangi aşamada durdurulduğu gayet açık bir şekilde görülmektedir. Bu durum karşısında satış yapmak isteyen firma, size indirim kuponu ve ya hediye çeki gibi seçeneklerle ürünlerini satmaya çalışacaktır. Her sitede işe yaramasa da, yaptığımız araştırmaya neticesinde Türkiye’de 16 e-ticaret sitesi e-posta yoluyla indirim kuponu gönderdi.

3 – Kupon Araştırması Yapın

Webmaster forumları ve ya kupon siteleri üzerinden, alışveriş yapmak istediğiniz siteye ait hediye çekleri ve ya indirim kuponları bulma ihtimaliniz oldukça yüksek.

4 – Sosyal Medya Üzerinden Bağlantı Kurun

Alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesini Twitter, Facebook, Google+ gibi sosyal medya bağlantılarından takip edin. Neden mi? Çünkü bir çok e-ticaret sitesi, en son kampanyalarını, sınırlı stok ürünlerini ve özel indirimlerini sosyal medya aracılığıyla gerçekleştiriyor.

5 – E-Posta Haber Listesine Üye Olun

Evet, yanlış duymadınız. Alışveriş sitelerinin kampanyalarından yararlanmanın en etkili yollarından biri de haber listelerine üye olmaktan geçiyor. Bu yöntemin posta kutunuzda karmaşa yaratacağını düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız da. Fakat bu karmaşanın önüne, posta hesabınızda tanıtım tarzında bir klasör oluşturarak ve gelecek postalar için filtre uygulayarak geçebilirsiniz. Zaten birçok e-posta servis sağlayıcısı hali hazırda filtre ve klasör sistemine sahip durumda.

6 – Müşteri Hizmetleri ve ya Çağrı Merkezini Arayın

Bazı durumlarda bir şeye ihtiyacınız olmuyor ve size gelmiş olan kuponu kullanamıyorsunuz. Alışveriş yapacağınız zaman baktığınızda kuponun süresi geçmiş, kullanılamaz halde. Bu gibi durumlarda müşteri hizmetleri ve ya çağrı merkeziyle iletişime geçtiğiniz takdirde, insiyatif kullanarak o kuponu size özel tekrar açabiliyorlar ya da yeni kupon verebiliyorlar.

7 – Dükkanlardaki Fiyatlarla Sitedeki Fiyatları Karşılaştırın

Bildiğimiz gibi, dükkanlardaki fiyatlarla sitelerdeki fiyatlar hiçbir zaman örtüşmezler. Günümüzde hemen hemen her bireyin akıllı telefonlarla silahlandığını düşünürsek, dükkanlardaki fiyatların alışveriş sitelerindeki fiyatlarla olan farkını bulmamız hiç de zor olmayacaktır. Ayrıca online alışveriş yaparken, bayileri aramamız da gayet kolay bir seçenek.

8 – Alışveriş Sitelerinin Fiyatlarını Karşılaştırın

Evet. Alışveriş severlerin en çok kullandığı seçenek bu olsa gerek. Ürünlerin hangi sitede ne kadara satıldığını merak edenler için tasarlanmış bu tip siteler mevcut. Bunlardan en yaygınları Cimri, Akakçe ve Bilio. Fakat unutmamak gerekir ki, bu siteler CPC yani tıklama başına komisyon ücreti mantığıyla çalıştığı için, belirli bir bakiye yüklemeyen firmaların ürünleri buralarda yer almıyor. Daha uygun fiyata bulabileceğiniz siteler de olacaktır haliyle. Ama bu da güzel bir seçenek.

9 – Birden Fazla Kupon Stratejisi Kullanın

Eğer bir site çoklu kupon kullanımına izin veriyorsa % li kuponu önce kullanmak daha mantıklıdır. Mesela önce %25 indirim uygulayın, ardından 25 TL indirimi uygulayın. Böylece 6,25 TL daha fazla indirim uygulamış olursunuz.

10 – Fiyat Farkı İadesini Takip ve Talep Edin

Bir siteden alışveriş yaptınız ve birkaç gün içerisinde almış olduğunuz ürünün fiyatının düştüğünü fark ettiniz. Bu tip durumlarda, ürünü almış olduğunuz siteye kısa süre içerisinde yapacağınız talepler doğrultusunda aradaki farkın iadesi ve ya bir sonraki alışverişinizde kullanılmak üzere ekstra bir hediye çekini almanız söz konusu. Gerek müşteri memnuniyeti, gerekse tüketici hakları açısından sahip olduğunuz bu hakkı kullanmanız ayrıca faydalı olacaktır.

marqha
27-12-2015, 23:27:18
2. maddeyi tuttum. yararlı bilgiler teşekkürler.

BurakB
28-12-2015, 10:33:54
2. Maddeyi daha öncesinden tecrübe etmişliğim var. Gerçekten işe yarar. Teşekkürler

yoldabulsam
28-12-2015, 22:22:42
2. maddeyi tuttum. yararlı bilgiler teşekkürler.

2. Maddeyi daha öncesinden tecrübe etmişliğim var. Gerçekten işe yarar. Teşekkürler

Ben teşekkür ederim. Eğer faydalı olduysa ne mutlu bana...

Brontozor
15-01-2016, 01:38:35
İkinci maddeyi 20 gün önce Godaddy'de test ettim çalıştı. Başka hangi sitelerde geçiyor, şunun bir listesi olsa tadından yenmez :)

Netpazarim
22-01-2016, 23:13:13
Dünya sanayi devriminden sonra içinde bulunduğumuz yıllarda yeni bir devrim yaşıyor. Bu devrim teknoloji devrimidir. Sanayi devriminde olduğu gibi teknoloji devriminde de erken pozisyon alan ileri görüşlü kişiler fırsatları kullanarak geleceğin sermayedarları arasında yer alma şansını yakalayacaklardır. Dünyada bu fırsatları kullanan daha çocuk yaştaki kişilerin kurmuş olduğu internet tabanlı şirketler google, facebook ve benzerleri çok kısa sürelerde yılların dev şirketlerine nispet yaparcasına milyarlarca dolarlık değerlere ulaşmışlardır. Ülkemizde de bunları taklit eden herkesin bildiği siteler mevcuttur. Bunlara örnek olarak gittigidiyor, hepsiburada (http://www.netpazarim.net), n11 (http://www.netpazarim.net), sahibinden (http://www.netpazarim.net), gösterilebilir.
İnternetin gücü sayesinde saniyeler içerisinde dünyanın bir ucundaki bir bilgi dünyanın diğer ucuna ulaşabilmektedir. Bu bağlamda insanların değişen diğer alışkanlıkları gibi alışveriş alışkanlıklarında değişmeye başlamış, Çocukluğumuzun bakkal amcaları yerini marketlere, marketler süpermarketlere, süpermarketler de yerini avmlere bırakmış, teknolojiyi çılgınlar gibi kullanan gençliğin yakın gelecekte gelir elde etmesiyle birlikte avmlerde yerini e-ticarete bırakmaya başlayacaktır.
Sizlerde şayet geleceğin dünyasında riske girmeden , kolayca yerinizi almak istiyorsanız mesaj atabilirsiniz.