PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SEO Hosting Nedir Ne Değildir?

atalha
05-10-2014, 17:17:46
Öncelikle ilk konum kuralları okudum ve yanlış yerde ise özür dilerim. En mantıklı yer burası gibi.

SEO hosting hakkında bildiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Bilgi paylaştıkta çoğalır çünkü. İnternette de SEO hosting ile ilgili tonlarca bilgi var. Benim verdiğim bilgi samanlıkta iğne gibi bir yerde de kalsa yazmak istiyorum. SEO yani Search Engine Optimization kelimesinin kısaltmasıdır. Bu kelimenin Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonuna denk gelmektedir. Günümüzde sadece SEO’nun yetersiz kalındığı bilinmektedir. Bu yüzden backlink,sosyal ağ gibi hususlara da önem verilmelidir. Bu konuda bir diğer önemli nokta ise SEO Hosting veya Farklı IP Adresi satın alınmasıdır.

http://atalha.com/wp-content/uploads/2014/10/SEOHosting_fullimage.png

Normal Hosting paketleri paylaşımlı yani shared hosting(sunucu) da barınmaktadır. Bu da demek oluyor ki aynı ip de yüzlerce site barınabilir demektir. SEO Hostingin önemi burada belli oluyor işte. Siz siteniz için backlink veriyorsunuz ama bir de baktınız ki backlink veren site aynı ip adresinde barınıyor. Bu işte sıkıntıdır. Neden diyecek olursanız farklı bir ip den alınan backlink aynı ip den alınan backlinkten çok daha kaliteli,çok daha etkili bir sonuç gösterecektir.

Bu olayı bir benzetme yaparak açıklamak isterim. Siz rahat trafikte toplu taşımaya biniyorsunuz. Araç dolu ve sizi varacağınız yere geç ulaştırıyor. Bir de arkadaşınızın arabası var yada motoru diyelim. Atlıyorsunuz rahat trafikte toplu taşımadan 10 dk daha önce varıyorsunuz. Bu işteki mantıkta SEO Hosting de olan mantık benzer hatta neredeyse aynıdır. Farklı ip de bulunan bir siteye verdiğiniz link sizi daha çabuk üst sıraya yada varacağınız yere ulaştırır.

Bu yüzden SEO Hosting veya farklı ip de bulunmak önemlidir.

http://atalha.com/wp-content/uploads/2014/10/seo11.png

Peki nasıl sahip olabiliriz bu özel adreslere:

1. Yöntem: Hosting almadan önce firmadan özel ip de hosting veya SEO Hosting paketi var mı sorun. Varsa onu alın.

2. Yöntem: Paketinize ek ip adresi isteyin. Bu durumda şirket sizden 3 veya 6 TL civarı ek bir fiyat isteyecektir. Bu fiyatı verirseniz siteniz farklı bir ip adresine alınacaktır ve baştan beri belirttiğimiz olayı başarmış olacaksınız.

Bazı firmalarda ise bu hosting paketi olarak satılır. Temel mantık aynıdır. Siteniz diğer sitelerden farklı bir ip adresine taşınır ve paketin adı size SEO Hosting Paketi denir. Fiyatları ise diğerlerinden az buçuk farklıdır.

Ama diğer SEO ve SEO çalışmalarını yaparsanız SEO Hosting yararını fazlasıyla gösterecektir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir yorum bırakırsanız güzel olur.

Orijinal veKaynak:
http://wp.me/p58weC-2G
Yeni açtım blogumu bir yorum bırakmanız şu bayram günü beni çok mutlu edecektir.
Kolay gelsin iyi günler.

windofelm
07-10-2014, 00:52:47
Merhabalar hocam,

Yazınızı okudum ancak verdiğiniz örnek konusunda düzeltme yapmak istedim; anlattığınıza göre seo hosting mantığı genel olarak link alışverişi yapılacak sitelerin IP'lerinin farklı olmasıdır. Yani burada ön plana çıkan olay paravan site olayıdır ki, bu tür siteler bizim bir tek veya birkaç siteyi beslemek için kullandığımız yan sitelerdir diyebiliriz.
Vermiş olduğunuz örneğe gelince ; "Araç dolu ve sizi varacağınız yere geç ulaştırıyor." demişsiniz. Bu açıklamadan hareketle arkadaşın sitesi de yoğunsa yine aynı ip'den çıkmış gibi olur ve fayda sağlamaz mantığına gider. Burada önemli olan konu yoğunluktan ziyade link alışverişi yapılan sitelerin kasıtlı olarak yani google'ın gözüne soka soka bak benim iki tane sitem var bunları kendim besliyorum değil de, bu durumu hissettirmeden sanki farklı kaynaklardan referans oluyormuşcasına link çıkışı sağlamaktır. Backlink olayında link aldığınız sitenin pr si, sitenizle alakası nekadar önemliyse farklı kaynaklardan gelmesi de o denli önemlidir. Ne kadar farklı kaynaktan, ip'den referans (backlink) alırsanız bu link çıkışıo kadar değerli olacaktır kanaatindeyim.

inceleco
24-11-2014, 22:50:37
Konuya biraz da olsun farklı ve güncel bir açıdan bakmak istedim. Bu nedenle yakın zaman önce çıkan SSL desteği alan sitelerin yükselme durumu ve Matt Cutts'ın bazı konuşmalarını örnek göstererek bir SEO hosting makalesi yazdım. Umarım beğenirsiniz.

http://www.incele.co/en-iyi-seo-hosting-firmalari-tavsiye/

Bu arada detaylar için teşekkür ederim.

_erTqrL_
18-02-2015, 19:14:02
arkadaşlar kusura bakmayın konuda bulunan yazıları okudum fakat benim aklımda takılan bazı sorular var ?

1 : Türkiye Lokasyonlu siteler seo açısından daha iyidir diye söylentiler var bunlar hangi teknik bilgilere dayanarak yazılmıştır hiç kimse kaynak belirtmiyor ?

Seo hosting adı altında yazılan makalelerde ip adresinin türkiye olmasının seo açısından faydalı olduğu söylenmektedir. Benim görüşüm ise bu avantaj sadece google aramalarında detaylı arama yaparken ülke konumunu sadece türkiyeden olan sayfaları göster dediğiniz zaman bir artı avantajı olduğu görüşündeyim, ve google'nin yayınlamış olduğu 36 sayfalık seo dökümanlarında bu seo hosting ile ilgili hiç bir makale ve resmi bilgi bulunmadığı gibi lokasyon kelimesi bile geçmemektedir.

2: türkiyenin en büyük seo hizmeti veren firmalardan biriyle yapmış olduğum telefon görüşmelerinde kendilerininde farklı ip adresinde site yayınlamanın seo'ya etkisinin %5 olduğunu iddaa etmiştir fakat görüştüğümüz firma hiç bir resmi belgeye veya teknik bilgiye dayanarak konuşmamıştır sadece düşüncelerinin bu yana olduğunu belirtmişlerdir ki yani bana göre bu bir teori oluyor.

3: bu konuya açıklık getirmek istediğim için ( kendi sitelerimde bulunuyor eğer bu seo hosting o kadar yararlı birşey ise bende geçerim diye google ile yapmış olduğum telefon görüşmelerinde direk google tarafından tarafıma verilen bilgiye dayanarak söylüyorum türkiye lokasyonlu sunucu ile yurt dışı lokasyonlu bir hosting firmasının seo bakımından hiç bir artı veya eksi avantajı bulunmuyor.....

bence fark örnek vermek gerekirse TR lokasyonlu bir siteye girişte ping süresi ortalama 20 milisaniye ise yurt dışında olan sitelerin ping süresi 60 ila 70 milisaniye , saniye ve milisaniye arasındaki fark ise 1 saniye =1000 milisaniye olduğuna göre ping süreleride sitenin vermiş olduğu yani bunun google ve seo ile hiç bir etkisi bulunmamaktadır çünkü milisaniye 1 saniyenin binde biri olarak bilinmektedir. ve site hızının seo ya etkisi ne derecedir o tartışılır bir mevzu

Resmi Döküman :
Ping : Ping programı, 1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Bu basit program, birçok işe yarayabilir. Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar artmaktadır. Örneğin Türkiye'deki sunuculara 40ms ile bağlanırsınız. Ama Almanya'daki bir sunucuya bağlanmak istediğinizde mesafe arttığı için bu süre 90ms gibi seviyelere çıkar. Ping konusunda en iyi performansı fiberoptik bağlantı sunmaktadır. Fiberoptik bağlantıda, veriler gerçek anlamda ışık hızına yakın bir hızda taşındığı için ping değerleri inanılmaz derecede düşük olmaktadır. Örneğin ADSL'de 50ms ile bağlanılan sunucuya fiberoptik ile 10ms gecikme ile bağlanmak mümkündür.

Google Her saniye dünyanın dört bir yanındaki internet sayfalarını indexlemeye ve veritabanına kaydetmeye devam eden Google Botları, sitenizi ziyaret ederek gördüğü tüm içeriği Google’a bildirir. Kullanıcı sitenizde var olan içeriklerden herhangi bir kelimeyi aradığı zaman, sitenizin tavsiye edilme oranı ve anahtar kelimenin yazı içinde dağılımı gibi birbirinden farklı yüzlerce kriter hesaplanır; kullanıcının karşısına sıralama sonuçlar sunulur. Saniyeler içerisinde gerçekleşen bu işlemlerin hızlı olması Google’ı Google yapan değerlerin başını çeker. Ancak kullanıcıların aklını kurcalayan bir diğer soru ise, Google’ın dünyanın her köşesinden internet sitelerinden nasıl haberdar olduğu ve yeni sayfaları nasıl fark ettiğidir. Bu sorunun cevabı ise çoğu kullanıcı tarafından da bilindiği üzere, Ping atmaktır. Ping, herhangi bir sitenin sizin sitenizden haberdar olması demektir. Yani sizler Google’a ping attığınız zaman Google’a “Hey, ben bu adresteyim ve sana Ping atıyorum. Sen de botlarını benim bu sayfaya gönder ve beni arama motoruna müdahil et.” Google’da bu mesajı Ping sayesinde alır, botlarını sitenize yönlendirir. Temelde basit gibi görünse de, çoğu zaman işlem bu kadar basit değildir.

Matt Cutts ( Google spam ekibinin en üst düzey yöneticisidir, mühendistir.)

soru-cevap videosunda özetle belirttiği gibi:

“Eğer siteniz binlerce spam sitesi bulunduran bir IP adresinde bulunuyorsa, bu sizin için bir sıkıntı olabilir. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse, bu adresler bir sorun teşkil etmez”

http://youtu.be/AsSwqo16C8s

4 : Son Olarak Seo Hosting Benim Düşünceme Göre : Türkiye Lokasyonlu Firmaların Çıkarmış oldukları satış stratejilerinden biridir

kesinlikle katılıyorum :D +1111

CreativeTRB
24-02-2015, 03:11:10
seo hosting hakkında farklı bir bilgi isterseniz resmi kaynak , belge ve bilgilere dayalı konu görüşlerinizi bildiriniz.

http://www.r10.net/hosting-sirketleri/1407758-seo-hosting-hakkinda.html