Farklı Kategorilerde İngilizce Bloglar İle AdSense Hikayesi | Hedef: Günde €50 - R10.net
 • 07-04-2020, 21:18:14
  #1
  Merhaba;

  Uzun zamandır denemek istediğim, 2 aydan fazladır altyapısını oluşturduğum projemi dün gece itibariyle hayata geçirdim.

  Bu süre boyunca tbm'si, aranma hacmi ve SEO zorluğu kafama yatan kelimelerin kategorilerinde makaleler yazdım. Almanya lokasyon, pinli, ödeme almış, telif veya politika ihlali bulunmayan AdSense edindim. Parayı TR IBAN'ıma değil de Payoneer ile çekmek için Almanya lokasyonlu aldım. 6 tane .com uzantılı kendimce güzel domainleri regleyip AdSense hesabımda onaylattım, çeşitli domainleri onaya yollamaya devam ediyorum.

  Altı site seyahatle, yeme içme ile, moda & giyim ile, finansla vs. ilgilenenen farklı siteler oldu, yeni onay aldıkça yeni siteler oluşturmaya devam edeceğim. Kategorilerin hiçbiri niş değil.
  Makalelerin hepsini kendim yazdım ve yazmaya devam ediyorum. Uzunlukları minimum 600 kelime, 3.000 kelimeyi geçik makaleler de var. İlgilenen olursa: SEO Uyumlu, Özgün, Akıcı Yabancı Dil İçerik Hizmeti

  Domainlerimi Natro'dan alıyorum, sunucum ise HostLAB'in Almanya lokasyon HDD VDS'lerinden.
  Tüm sitelerimde aynı temayı farklı renklerle kullandım. Kullandığım tema premium değil, ücretsiz. Sahifa, Publisher vs. gibi bilindik temaları değil gözüme hoş gelen farklı ve responsive bir tema kullandım.
  Tüm sitelere Google Search Console ve Google Analytics ekledim. Hitleri, organik tıklamaları, index sayılarını vs. onlardan takip ediyorum.
  Cache ve hız eklentilerim BJ Lazy Load ve PageSpeed Ninja. Sunucum hdd olduğu için ve litespeed, nginx gibi şeyler kurulu olmadığı için şişme / yavaşlık olabiliyor, her gün bir kez restart atıyorum.

  Sitelerin hepsinde Privacy Policy, Terms and Conditions, Contact sayfaları ve cookie notice var; bu özellikle AdSense almak için önemli bir detay.
  Permalinklerim category/postname şeklinde.

  Sitelerde asıl amacım organik hit alarak reklam tıklaması ve gelir elde etmek çünkü AdSense hesabının reklam kısıtlaması almasını istemiyorum. Ama yine de postlarımın içinden random seçerek ara sıra Pinterest, Mix ve Flipboard'da paylaşım yapacağım.
  Sitelerin ortalama GTmetrix ve PageSpeed Insights hızları 40-50 arasında ancak siteler açılırken yavaşlık söz konusu değil, çok hızlı olduklarını da söyleyemem.


  Şu anda (7 Nisan 2020) 6 tane site ile uğraşıyorum. Onay aldıkça sitelerin sayılarını arttıracağım ve her siteye yeni makaleler yazarak hepsini güncel tutacağım. Verileri 6 farklı site için değil de toplamda bir site için yazıyormuşum gibi yazacağım.
  Şu anda her sitede 25-60 arası içerik var. Toplamda 250 içerik var diyebilirim. Makalelerin kiminde 1 görsel kiminde 10 görsel var. İçeriklerin hepsi bir günde basılmış gibi görünmesin diye post date randomizer eklentisini kullanarak tarihlerini son 1 sene içinde rastgele günlere atadım. Bundan sonra yapmayacağım çünkü dediğim gibi zaten güncel tutacağım.
  Sitelerin hepsine pin it button ve site reviews eklentilerini de ekledim. Biri içerikleri pinlemek diğeri de Google arama sonuçlarında içeriklerin yıldızla puanlanmış şekilde görünmesi için.

  Tüm sitelerin sitemap xml'lerini Google Search Console'a yolladım.


  Bu konuyu kafama estikçe güncelleyeceğim. Şu anda 3 günde bir güncelleyecek kadar gazım var ama ilerleyen süreç ne gösterir bilmiyorum. Umarım başarılı olurum da 3-4 günde güncelleyerek uzun süre devam edebilirim. Hedefim günde €50 kazanmak. 07.04.2020 kuru ile 369,50 TL yapıyor. Önce kazanç oldukça sonra da arttıkça şevkimin de artacağını düşünüyorum.


  GÜNCELLEMELER

  07.04.2020
  Sitelerdeki içerik sayıları 25-60 arasında. Toplam 200 içerik var diye sallayacağım, tek tek girip bakmaya üşendim. Bir kısım içeriği farklı ve eski hesaplarla Pinterest'e, Mix'e ve Flipboard'a pinledim. İrlanda ve ABD'den hit almışım ama reklam gösterimi olmamış. Sitelerde sadece otomatik reklam kodları ekli, normal reklam yerleşimi yapmadım. Hit gelmeye devam eder de reklam gösterimi olmazsa kör topal bir reklam yerleşimi yapmaya çalışacağım.
  5 tane Pinterest hesabını aynı bilgisayarda aynı tarayıcıda hatta birinden çıkış yapmadan diğerine girerek kullanıyorum. Hesapların hepsi eski hesaplar, içinde 6-7 yıllık hesap bile var. Hiçbiri eklentilerde vs. kullanılmadı.
  Mix'ten hit gelecek mi bilmiyorum ama merak ediyorum. Hiç gelmese bile backlink olmuş olur.
  Flipboard'dan da aynı şekilde hit gelip gelmeyeceğini merak ediyorum. Tek bir board oluşturdum ve oraya özensizce pinleme yapıyorum.

  Google index sayısı: 457
  Hit: 15 falan
  TBM: 0 € (0 TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 TL
  Toplam gelir: 0 TL


  08.04.2020
  ABD ve İrlanda'dan hit alıyorum ancak reklam gösterimi olmuyor diye sitedeki otomatik reklam koduna ek olarak 5 farklı bölgeye çat pat bilgimle kod ekledim. Sanırım şimdi problem çözülür. Çözülmezse profesyonel yardım almam gerekecek.
  Bugün bir site daha açtım bu arada, ona 28 içerik ekledim. Kelime sayıları yine minimum 600, maksimum 3.500 falan. Toplam 7 site olmuş oldu. Son açtığıma 28, diğer 6 tanesine de 19 içerik, bugün toplam 47 içerik eklemiş oldum.
  Pinterest'e, Mix'e ve Flipboard'a ara sıra içerik pinlemeye devam ediyorum.
  Toplamda 7 site olduğu için search console'dan tek tek bakmaya üşeniyorum ama Google aramalarında 162 arama sonucu çıkıyor. Dün 457 çıkıyordu. Bilmiyorum.

  Google index sayısı: 162
  Hit: 27
  TBM: 0 € (0 TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 0 €


  10.04.2020
  Bugün bir site daha açtım ve site açmaya birkaç reklam tıklaması gelene kadar ara verdim. Toplam 8 site oldu. Açtığım siteye eklediğim 32 içerikle birlikte bugün sitelere toplam 43 içerik ekledim.

  AdSense'te Türk kullanıcılara reklam görünürken yabancılara, özellikle Britanya'da bulunanlara görünmüyordu. Reklam engellemelerinde AB izinleri bölümünde bir şeyleri ayarladım ve sitelerde cookie notice'i değiştirdim, reklamlar herkese görünür oldu. EG görüntülenebilir yerlerde sürünüyordu, sitelerdeki reklamlara bakayım dedim, ne göreyim, ad inserter'da between posts olarak seçip koyduğum başlık yukarıda feed reklamları ana sayfada, kategori sayfalarında, tag sayfalarında ve arama sonuçlarında bütün postların arasında görünüyor, yani bir sayfada 10-15 reklam vardı. Onları iptal ettim EG görüntülenebilir de normal seviyeye %55'lere geldi. Aynı sosyal medyalarda paylaşımlara devam ediyorum.

  İrlanda ve Almanya'dan hit aldık. Reklam tıklaması ve gelir hala yok maalesef.

  Google index sayısı: 215
  Toplam içerik sayısı: 331
  Hit: 43
  TBM: 0 € (0 TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 0 €  11.04.2020
  Reklamlar İrlandalı kullanıcılara hala görünmüyor, önümüzdeki günlerde bu sorunu bir profesyonele danışarak çözmeyi düşünüyorum. Sitelere 16 içerik daha ekledim, yine her biri minimum 600 kelime. İrlanda'dan ve ABD'den ziyaretçilerimiz var. Tıklama? Tıklama yok.
  Bu arada aynı tarayıcıda 5 farklı Pinterest hesabı açık, günlerdir hiçbiri shadow ban almadı. Hepsi eski tarihli ve ara sıra kullanılan hesaplardı, hiçbiri eklentilerde vs. de kullanılmadı.

  Google index sayısı: 486 🤔
  Toplam içerik sayısı: 347
  Hit: 18
  TBM: 0 € (o TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 0 €  12.04.2020
  Bugün 14 içerik daha girildi. Sosyal medya paylaşımlarım devam ediyor. Farklı iplerden farklı sitelere link çıkaran spam yorumlar geliyor, bunu iyiye yoruyorum zira demek ki arama motorlarında bulunabiliyoruz. İrlanda, Kanada, Birleşik Krallık, Avustralya ve ABD'den ziyaretçilerimiz var, ziyaretçi istediğim yerler için bir liste çıkarsaydım böyle liste çıkarırdım. Hala reklam tıklaması yok.
  Index sayısının neden bu kadar yüksek olduğunu merak edenler olabilir, her makale için daha önceden girdiğim birkaç tane kategori seçiyorum, girmediğim de birkaç kategori ekliyorum. Bir nevi tag gibi kullanıyorum. Kategorilere de noindex girmedim. O yüzden.


  Google index sayısı: 625
  Toplam içerik sayısı: 361
  Hit: 33
  TBM: 0 € (0 TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 0 €

  13.04.2020
  Bugün sitelere 59 yeni içerik ekledim. Aklınızda bir günde nasıl bu kadar çok sayıda bu kadar uzun makaleler yazabiliyor sorusu olmasın, ara sıra yazıp kendi sitelerimde yayınlamak için kenara attığım makalelerin girişini yapıyorum. Günde birkaç tane de yazıyorum ama.
  Bu arada sitelerin hepsi kendini Wordpress toolkit'te karantinaya almış. Virüs taramasında problem yok. Daha önce de yaşayıp host firmasıyla görüşmüştüm, plesk panelin cronu çalıştığında düzeliyorlar.
  Sitelerden 3 tanesi Google'da birçok anahtar kelimede sıralamaya yerleşmişler. Bir tanesi tık da almış.
  Reklam tıklaması henüz yok.
  Bugünden sonra konuyu güncelleme sıklığını 3-4 gün yapayım, reklam tıklaması almadan kategoriyi meşgul etmeyeyim.


  Google index sayısı: 621
  Toplam içerik sayısı: 420
  Hit: 31 (24'ü google örümcekleri )
  TBM: 0 € (0 TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 0 €
  20.04.2020
  7 gün sonra konuyu güncelleyeyim istedim. Sitelere içerik girişlerini ve paylaşımları sürdürüyorum. Sitelere hit genellikle Bing ve Yahoo'dan geliyor. Reklam gösterimleri de çoğunlukla ABD'den.
  Kategori ve tag sayfalarını noindex işaretledim, aramalarda spam gibi görünüyorlar. İçerik çeşitliliğini de arttırdım.
  Aklımda yeni site açmak için 6 tane iyi kategori var ama birkaç reklam tıklaması gelene kadar yeni site açmak istemiyorum. Bir haftada 275 içerik daha girmişim.  Google index sayısı: 785
  Toplam içerik sayısı: 695
  Hit: 18
  TBM: 0 € (0 TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 0 €  24.09.2020
  Sosyal medyadan biraz hit gelmeye başlayınca üçüncü kez reklam kısıtlaması geldiği için bir daha AdSense ile çalışmama kararı aldım. Dörtte biri kadar bile kazandırsa başka alternatiflere yöneleceğim.

  Bu arada;

  Google index sayısı: 7.220
  Günlük ortalama hit: 28
  TBM: 0,26 € (2,33 TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 1,84 €  06.10.2020

  Reklam kısıtlaması kalkmadı ama 2 gündür gösterimler başladı diye AdSense denen illete son bir şans veriyorum. Bir daha ban veya kısıtlama olması durumunda Adsterra veya Umuly (başka öneri de alabilirim) ikilisinden birini kullanacağım. İçerikleri farklı bir yöntem deneyerek Pinterest'e pinledim; 20 gün kadar hit durumunu izleyeceğim. Memnun kalırsam aynı şekilde devam edeceğim. Sitelere farklı sitelerden genellikle nofollow backlinkler geldiğini görüyorum, genelde kupon sitelerinden.

  Google index sayısı: 8.320
  Günlük ortalama hit: 47
  TBM: 0,26 €
  🔥SEO Uyumlu & Özgün & Akıcı Yabancı Dil Makale -Hazır Makale -Editörlük -Taban Fiyat🔥
 • 07-04-2020, 21:25:25
  #2
  umarım hedefine ulaşırsın takipteyim bol kazançlar
  The more i get to know people, the more i realize why Noah let only animals on boat.
 • 08-04-2020, 22:15:57
  #4
  Takip edenlere teşekkürler.

  ABD ve İrlanda'dan hit alıyorum ancak reklam gösterimi olmuyor diye sitedeki otomatik reklam koduna ek olarak 5 farklı bölgeye çat pat bilgimle kod ekledim. Sanırım şimdi problem çözülür. Çözülmezse profesyonel yardım almam gerekecek.
  Bugün bir site daha açtım bu arada, ona 28 içerik ekledim. Kelime sayıları yine minimum 600, maksimum 3.500 falan. Toplam 7 site olmuş oldu. Son açtığıma 28, diğer 6 tanesine de 19 içerik, bugün toplam 47 içerik eklemiş oldum.
  Pinterest'e, Mix'e ve Flipboard'a ara sıra içerik pinlemeye devam ediyorum.
  Toplamda 7 site olduğu için search console'dan tek tek bakmaya üşeniyorum ama Google aramalarında 162 arama sonucu çıkıyor. Dün 457 çıkıyordu. Bilmiyorum.

  Google index sayısı: 162
  Hit: 27
  TBM: 0 € (0 TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 0 €
  🔥SEO Uyumlu & Özgün & Akıcı Yabancı Dil Makale -Hazır Makale -Editörlük -Taban Fiyat🔥
 • 10-04-2020, 00:40:12
  #6
  Takip edenlere tekrar teşekkürler.

  Bugün bir site daha açtım ve site açmaya birkaç reklam tıklaması gelene kadar ara verdim. Toplam 8 site oldu. Açtığım siteye eklediğim 32 içerikle birlikte bugün sitelere toplam 43 içerik ekledim.

  AdSense'te Türk kullanıcılara reklam görünürken yabancılara, özellikle Britanya'da bulunanlara görünmüyordu. Reklam engellemelerinde AB izinleri bölümünde bir şeyleri ayarladım ve sitelerde cookie notice'i değiştirdim, reklamlar herkese görünür oldu. EG görüntülenebilir yerlerde sürünüyordu, sitelerdeki reklamlara bakayım dedim, ne göreyim, ad inserter'da between posts olarak seçip koyduğum başlık yukarıda feed reklamları ana sayfada, kategori sayfalarında, tag sayfalarında ve arama sonuçlarında bütün postların arasında görünüyor, yani bir sayfada 10-15 reklam vardı. Onları iptal ettim EG görüntülenebilir de normal seviyeye %55'lere geldi. Aynı sosyal medyalarda paylaşımlara devam ediyorum.

  İrlanda ve Almanya'dan hit aldık. Reklam tıklaması ve gelir hala yok maalesef.

  Google index sayısı: 215
  Toplam içerik sayısı: 331
  Hit: 43
  TBM: 0 € (0 TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 0 €
  🔥SEO Uyumlu & Özgün & Akıcı Yabancı Dil Makale -Hazır Makale -Editörlük -Taban Fiyat🔥
 • 11-04-2020, 13:29:41
  #7
  Reklamlar İrlandalı kullanıcılara hala görünmüyor, önümüzdeki günlerde bu sorunu bir profesyonele danışarak çözmeyi düşünüyorum. Sitelere 16 içerik daha ekledim, yine her biri minimum 600 kelime. İrlanda'dan ve ABD'den ziyaretçilerimiz var. Tıklama? Tıklama yok.
  Bu arada aynı tarayıcıda 5 farklı Pinterest hesabı açık, günlerdir hiçbiri shadow ban almadı. Hepsi eski tarihli ve ara sıra kullanılan hesaplardı, hiçbiri eklentilerde vs. de kullanılmadı.

  Google index sayısı: 486 🤔
  Toplam içerik sayısı: 347
  Hit: 18
  TBM: 0 € (o TL)
  Son bir ayda günlük ortalama gelir: 0 €
  Toplam gelir: 0 €
  🔥SEO Uyumlu & Özgün & Akıcı Yabancı Dil Makale -Hazır Makale -Editörlük -Taban Fiyat🔥
 • 11-04-2020, 13:40:06
  #8
  Hocam öncelikle paylaşımı için emeğine sağlık. Zamanında ( 5-6 sene önce ) Benzer bir şekilde ben de senin gibi 2 site ile genel içerikli ing site çalışma denemelerim olmuştu. O zamanlar ads 'de hem tıklar iyiyidi hem de tbm. şimdi politikalar nedeni ile gösterimleri kısıtladıkları gibi tıklamalar da eskisi gibi yok. Kaldı ki google yeni site politikalarını çok fazla değiştirdi. Eskiden yani 4-5 sene önce 2-3 ayda çok güzel hitler geliyordu yeni siteye filitre yoktu şimdi bu süre en az 6 ay ortalama 1 seneye çıktı. Şevkini kırmak istemem ama yaptığın iş bir nevi spam. İçerikler ne kadar uzun olursa olsun çok değeri olmuyor yaptım denedim.. Yormakla kalabilirsin kendini..
  Benim tavsiyem madem ing. var sağlam tek bir site ile ilerle.. Kategorisi olsun. öyle spam kategorilerden seçme.
  İkinci olarak paylaşmayı seven yapın nedeni ile teşekkürler yazdığın yazılar faydalı ve yararlı. İrlanda gösterim olayına sanıyorum vpn'den baktın. Tüm sayfalara baktın mı. Çünkü sayfalar yeni ise 1-2 gün reklam çıkmayabiliyor. Otomatik gösterimleri kaldırmasan bile güvenme ads'de çünkü hitsiz sitelerde otomatik yerleşimler adam akıllı olmuyor. sabit reklam yerleşimlerini dene. Şimdilik bu kadar. Kolaylıklar diliyorum.
 • 11-04-2020, 13:49:41
  #9
  les adlı üyeden alıntı
  Hocam öncelikle paylaşımı için emeğine sağlık. Zamanında ( 5-6 sene önce ) Benzer bir şekilde ben de senin gibi 2 site ile genel içerikli ing site çalışma denemelerim olmuştu. O zamanlar ads 'de hem tıklar iyiyidi hem de tbm. şimdi politikalar nedeni ile gösterimleri kısıtladıkları gibi tıklamalar da eskisi gibi yok. Kaldı ki google yeni site politikalarını çok fazla değiştirdi. Eskiden yani 4-5 sene önce 2-3 ayda çok güzel hitler geliyordu yeni siteye filitre yoktu şimdi bu süre en az 6 ay ortalama 1 seneye çıktı. Şevkini kırmak istemem ama yaptığın iş bir nevi spam. İçerikler ne kadar uzun olursa olsun çok değeri olmuyor yaptım denedim.. Yormakla kalabilirsin kendini..
  Benim tavsiyem madem ing. var sağlam tek bir site ile ilerle.. Kategorisi olsun. öyle spam kategorilerden seçme.
  İkinci olarak paylaşmayı seven yapın nedeni ile teşekkürler yazdığın yazılar faydalı ve yararlı. İrlanda gösterim olayına sanıyorum vpn'den baktın. Tüm sayfalara baktın mı. Çünkü sayfalar yeni ise 1-2 gün reklam çıkmayabiliyor. Otomatik gösterimleri kaldırmasan bile güvenme ads'de çünkü hitsiz sitelerde otomatik yerleşimler adam akıllı olmuyor. sabit reklam yerleşimlerini dene. Şimdilik bu kadar. Kolaylıklar diliyorum.
  İlginiz için teşekkür ediyorum hocam. Keşke ben de 5-6 sene önce girseymişim. Halihazırda uzun zamandır yabancı dil içerik üretimiyle uğraştığım için hangi kategorilerden hangi başlıklarla yazarsam hit ve yüksek TBM alabileceğimi az çok biliyorum. Tabii her sitenin bir çember içinde kategorisi var ama her bir site ne "fashion design" bol spamli ve çok üstten bi kategoride ne de "green dotted blouse" gibi niş bir kategoride. Ortada kalmaya çalıştım.

  Gösterimlere VPN'den değil de AdSense ile Analytics raporlarından bakıyorum. İrlanda hitleri Google'ın örümcekleri de olabileceği için pek takmıyorum. Sayfaları reklamları ilk koyduğumda kontrol etmiştim son içeriklerde bile reklamlar çoğunlukla çıkıyor ama dediğiniz gibi çıkmayan içerikler de olabilir. Zaten daha 2. veya 3. gün kendi reklam yerleşimime geçtim. Otomatik reklamın faydası mobilde altta veya üstte stick reklamlar çıkarması.

  Ben de size projelerinizde kolaylıklar dileyeyim. İyi çalışmalar.
  🔥SEO Uyumlu & Özgün & Akıcı Yabancı Dil Makale -Hazır Makale -Editörlük -Taban Fiyat🔥