• 01-07-2019, 13:23:19
  #1
  1. Domain satmanız için gereken şablon aşağıdaki gibidir. (Şablon harici açılacak başlıklar kilitlenecektir.)

  .TR örnek: (GEN.TR gibi) Uzantılı domain satışları yasaktır.

  XYZ (müstehcen) içerikli alan adı satışı yasaktır.

  ÖRNEK ŞABLON
  • Domain Adı : Satış konusunda domain adının konuya yazılması zorunludur.
  • Kayıt Tarihi : Yeni bir domaini eski olarak satmak isteyen kişileri engelleyecektir.
  • Bitiş Tarihi : Domain + renew (tekrar kayıt, uzatma) ücreti ödememeniz içindir.
  • Kayıt Firması : Domainin kayıtlı bulunduğu firma (godaddy, enom, turkticaret vb..)
  • Transfer Ücreti : Domainin yeni kullanıcıya aktarılma şekli ve ücreti
  • Minimum Fiyat : Verilmesi Zorunludur.
  • Başlangıç Fiyat : Bunu sadece açık artırmalarda kullanabilirsiniz.
  • Satış Süresi Bitiş Tarihi : Son teklif + 48 saat (maksimum süre) Belirtilmesi zorunludur.
  • Minimum Artış : Buda 7.01 $ , 7.02 $ şeklinde artırmaya engel koymak içindir.
  • Özel Notlar : Burada gereken detaylar olumlu, olumsuz yazılacaktır.

  ( Açık artırma süresi son teklif + min. 12 saat Maks. 48 saat olacaktır )

  Yukardaki şablona uymanız sizin lehinize olacaktır.

  AÇIK ARTIRMA ve DOMAİN SATIŞ KURALLARI  2- Eğer açık artırma sizde sonlandı ise almak zorundasınız Açık artırım sonlandıktan sonra ödeme bilgileri en geç 24 saat sonra alıcıya bildirilmelidir. Alıcı da bu bilgileri aldıktan en geç 48 saat sonra ödeme yapması gerekmektedir. Ödeme hafta sonuna denk gelmiş ise ilk mesai günü ödeme yapılması zorunludur. Ödeme süresinin uzatılma talebi olur ise, satıcının inisiyatifindedir.

  3- Teklif verdikten sonra teklifi geri çekmek yasaklanmıştır. Satıcıya sıkıntınızı iletip satıcıyı ikna edebilir iseniz teklifinizi ihale devam ederken geri çekebilirsiniz. Aksi takdirde teklif verirken 2 kere düşünün. Teklifleri geri çekmek ban sebebidir. Satıcı isterse negatif ticaret puanı verme hakkına sahiptir.

  4- Eğer açık artırmaya son teklifi veren almadıysa (kişi hakkında -itrader kullanma hakkınız ve kişinin forumdan uzaklaştırma(BAN) cezası vardır.) bir önceki teklifin sahibinin domaini alıp almaması, satıcının domaini satıp satmaması mutabakata bağlıdır. Açık arttırmayı kazanıp ödeme yapmayan kullanıcıdan alım hakkı elde eden alt teklif sahibinin ödeme yapacağı bedel; kazanıp ödeme yapmayan kullanıcı ile arttırma yarışına girdiği ilk bedeldir.

  5- Satış başlıkları altında teklifin dışında yapılan tüm yorumlar yasaktır. (Süper fiyat, param olsa alırdım, beş para etmez, hayırlı satışlar, tarzında yorumlar yazılamaz, cezası ban olacaktır.)

  6- Satış başlıklarını yukarıda tutmak adına atılacak postlar silinecektir. Satıcı uyarılacaktır. Uyarıları dikkate almayan satıcıların cezası ban olacaktır.

  7- Bir domain açık artırması başlatıyorsanız ; - 1$'dan domain diye başlık açıp "minimum istenen fiyat" kısmına 50$ yazmamalısınız. Bu durumda 50$dan aşağı satmayacak olmanıza rağmen 50 tane gereksiz teklif / post kalabalığı oluşacaktır. Bu durumu hoş karşılamadığımızdan konunuz kilitlenecektir. Minimum satış fiyatınız ne ise açık artırmayı o fiyattan başlatmanız gerekmektedir. Israrla aynı tavrı sergilerseniz "uzaklaştırma" cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

  8- Teklif usulü satışlarda; “x.xxx den aşağı teklif vermeyiniz” ibaresi kesinlikle olmalıdır. (İlgili bölümdeki konularda)

  9- Satış konusunda belirtilmediği durumlarda, ilk olarak domaini satın alan kişi ödeme yapmalıdır. Konuda teklif verirken öncelik olarak domaini almak istediğinizi belirtip, satıcıdan onay aldıktan sonra bu şekilde işlem yapılabilir. İhtilaf durumunda 3.bir yol aranabilir. İyi niyet çerçevesinde olay çözüme kavuşturulabilir.

  10- Jenerik Kategorisi satış başlıklarında uzantı belirtilmesi zorunludur. Uzantı belirtilmeyen konular modların inisiyatifine göre konu başlığına eklenebileceği gibi, o konu kilitlenebilir de.(Mükemmel Jenerik Domain - TK gibi) İlerleyen zamanlarda alt kategorize sistemi uygulanabilir.

  11- Multi konu - çoklu satış konuları yasaktır. Forumda açık arttırma yapıyorsanız dışarıda satamazsınız.

  12- Konulara etik açısından baktığımız için, aksi durumlar yaşandığında "uzaklaştırma" cezası ile üyeler karşı karşıya kalacaklardır.

  -
  13- Görüntü kirliğini önlemek amacıyla aynı kategoriye defalarca konu açmak yerine, tek başlık altında tüm konular birleştirilecektir. AKTİF OLARAK 1 Konu açılabilir - Satış gerçekleşmeden (ihale tamamlandıysa kilitleme talebi gönderilmesi gerekiyor.) yeni konu açılamaz. Aksi durumlar yaşandığında "uzaklaştırma" cezası ile üyeler karşı karşıya kalacaklardır. (ilk uyarı olarak açılan konu silinip bilgilendirilecektir)
  -

  14- İhale başladıktan sonra domain satışından vazgeçmek yasaktır. (Kimse teklif vermediyse ihale iptal edilebilir)

  15- Alan adı yaşının konuya eklenmesi mecburidir. Buradan kontrol ettikten sonra, kayıt tarihine göre satış yapılmalıdır. Alan adının arşiv kayıtlarının olması, onun yaşlı olacağı anlamına gelmiyor. Alan adının kayıt tarihi 2014 yılıysa ve sadece arşiv kaydı var diye " 10 yaşında alan adı, yaşlı alan adı " gibi başlıklarla konu açanlara, 3 günden başlamak üzere uzaklaştırma cezası verilecektir.

  16- Açık arttırma devam ederken alan adı; r10, skpe, msn, telefonla yada diğer forumlarda hemen al ile satılamaz. Aksi halde moderatörün insiyatifi dahilinde uzaklaştırma cezası verilecektir. Ayrıca ihaleyi kazanan kişi, satıcıya negatif ticaret puanı verme hakkına da sahip olacaktır.


  Güncelleme : 21.07.2019 <- Denetim başlangıç
 • 21-07-2019, 16:37:09
  #2
  Hemen al ve min/maks ihale süresi kuralları güncellenmiştir. Kuralları okumadan konu açmayınız. Bilginize..