Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), Event Horizon Telescope projesi ile birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda Samanyolu galaksimize dair çok önemli bir bilgi edindiklerini ve bu bilgiyi önümüzdeki Perşembe günü dünya çapında düzenlenecek bir etkinlikte tanıtacaklarını duyurdu. Bu bol gizemli etkinliğe günler kaldı! Gelin detaylara birlikte bakalım.
28 Nisan Perşembe günü yapılan bir duyuruda Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) ve Event Horizon Telescope projesinden gökbilimciler, Samanyolu galaksisine dair çığır açıcı yeni bir olayı açıklayacaklarını söylemişlerdi. Açıklayacakları tarih geldi çattı zira ESO, o çok önemli bilgiyi açıklayacağı etkinliğin iki gün sonra, 12 Mayıs Perşembe günü gerçekleşeceğini duyurdu.

‘Nedir bu tam olarak?’ diye soracak olursanız ESO, üyelerini bir düzineden fazla devletin oluşturduğu uluslararası bir organizasyondur. Event Horizon Telescope projesi ise karadelikleri, uzak galaksi Messier 87'nin merkezindeki süper kütleli karadelikleri ve Samanyolu galaksimizi incelemek için ESO’nun birlikte çalıştığı küresel bir radyo teleskopları ağıdır.

https://www.webtekno.com/samanyolu-g...i-h123601.html