Sonuç ?

Bugün 7 yıldır kullandığım ve ilk 5 yıl sadece şirket içi görüşmeye açık olan şirket hattıma onlarca reklam sms'i geldi. Sms gönderen firmaların, dernekleri, hastanelerin hiç birini tanımıyorum, hiç ilgim olmadı. Kanun çıkardılar ama tamamen göstermelik. Bursa'da bir ticaret odası sms atıyor, ne hangi aracı firmadan attığı belli ne de sms almamak için alternatif var. Bu arada bursa'ya 1-2 kere gezmeye gittim, 7 yıldır maaşlı çalıyorum ticaret odasıyla alakam yok. Sektörel açıdan bile alakası yok.

Geçen sene bir hastanede kulak burun boğaz doktoruna muayene oldum, ilaç veya reçete yazılmadı. O günden beri hiç alakam olmayan hastanelerden özellikle muayene olduğum konu ile ilgili kendi hattıma sms alıyorum. Otoyolda seyahat ederken 3 bin kişilik ilçe sınırından geçince ilçe belediye başkanı adıyla ilçemize hoşgeldiniz diye sms geliyor. İyice suyu çıktı bu işin, ne denetleyen var ne hesap soran var.

Çalıştığım şirketteki pozisyonumdan dolayı kişisel verilerin korunması mevzuatı hakkında bilgim var. Normal şekilde denetim olsa o firmaları öttürürler, vergi kaçırmanın cezası daha hafif ama kimse ne denetliyor ne de umursuyor.

Bunları yakalamışlar ama bilgileri sattıkları adamlar çatır çatır o bilgileri kullanmaya başkalarına satmaya devam ediyor. bilgileri aldıkları adamlar aynı şekilde başkasına da satabilir.