Haber sitesi için herhangi bir resmi belge veya resmi bir kurumla yazışma gerekmiyor. Öte yandan haber sitesi açıp başka sitelerden alınan haberlere takla attırarak içerik girmenin herhangi bir site açıp içerik üretip Google üzerinden tık almaktan bir farkı da bulunmuyor. Yani diyeceğim o ki günde 2 haber gerçekten çok düşük bir rakam. Gündemi iyi takip etmek, anlık haber girişi sağlamak, büyük sitelerle boğuşmak gibi birçok şeyle uğraşacak bir ekip gerekiyor.

Ortalama bin lira ile ortalama bir yazılım ve hemen hemen 1 yıllık hosting parasını karşılayabilirsin. Google News'e sokarsan siteyi bir nebze rahat edebilirsin. Ancak yine de burada altın kelime özverili olarak çalışacak bir ekip gerektiği.

Merak ettiğin başlıklardan biri vergi vermekse haber sitesi açıp Google reklamlarından gelen gelirler çok yüksek olmadıkça vergiye tabii tutulmuyor bildiğim kadarıyla. Tabi burada hesaba fatura kesemeyeceğin için şahıs ve şirketlerden reklam alma konusunda yaşayacağın sıkıntıları da eklemen gerekiyor. Senin sorduğun kısımla alakalı olduğunu düşünmesem de örnek vermek gerekirse devlet kurumlarından reklam almak için ayrı, belediyelerden reklam alabilmek için ayrı niteliklere sahip olmak gerekiyor.

Hukuki boyutunda ise işler biraz değişiyor. Yanlış veya bazı kurumlara göre yanlış sayılabilecek haberler girildiğinde ilgili kurum veya avukatları yazı göndererek haberi kaldırmanızı veya tekzip yayınlamanızı talep edebiliyorlar. Bu da şansa kalmış bir durum, denk gelirlerse veya şikayet edilirsen gerçekleşir. Atıyorum falanca yerde sel oldu, haber içerisinde kısmi olarak yetkililerin tam olarak ilgilenilmediğine yorulabilecek bir ifade geçiyor ve denk geldiler, tekzip talebinde bulunabiliyorlar. Kısacası hakaret, küfür veya ağır bir söylem içermediği sürece direkt mahkeme açılması gibi bir durumu ne şimdiye kadar yaşadım ne de birinin başına geldiğine denk geldim.

Heves kırmak için söylemiyorum ama ola ki merak edersen fikrimi, bence hiç girme. Hem üniversitesini okumuş hem de meslekte 10 yılını doldurmuş bir yerel gazete sahibi olarak bu işin çok fazla efor sarf etmekle gerçekleşeceğini ve sarf ettiğin efora karşılık sürekli bir şeylerin yanlış gittiğini göreceksin.

Aklına takılan bir şey olursa yazarsan cevaplamaya çalışırım.

Not: Ajans aboneliği ile ilgili notunu geç gördüm. En azından şahıs şirketi gerekiyor abonelik için.