Bulindir adlı üyeden alıntı
alakasi olacagini sanmiyorum google cok seyi ücretsiz veriyor you tube gmail vs gibi yani bende 2 yildir ekli hic sikayetci diyilim kendi düsüncem google zaten webmaster araclarinda sitemap vs ekeliyoruz ordan biliyor birakin onu tolbardan yani google cok gelismis bi sistem.
Google gmail i ücretsiz veriyor ama senin maillerini okuyor. Yani mail ile ilgili reklamlar çıkarıyor sana gmail kullanırken. Demek ki sana gelen maillerin içeriğini okuyan bir sistemi var. Yani sana bedava sistem kullandırırken senin iletişim özgürlüğünü ve mahremiyetini ihlal ediyor.

Yani hayatta bedava hizmet yoktur. Camide bile namaz kılarken bedavaya kıldığını düşünebilirsin. Ama o caminin giderlerinin imamın maaşının lojmanının vergilerinden Diyanet İşlerine aktarıldığını düşünmezsin.

Eğer analytics gibi büyük bir gideri olan hizmeti bedava kullandırtıyorsa google elbette bunun bir karşılığı var. Google çok değerli olan istatistikleri topluyor. Hem senin siten, hem de tüm internetin gelişimini takip ediyor. Bunları da elbette algoritmasına ya da diğer hizmetlerine destek olarak kullanıyor.

Önemli olan soru şu. Sen google ın verdiği hizmete ihtiyaç duyuyor musun? Eğer ihtiyaç duyuyorsan aynı düzeyde hizmeti ücretsiz alacağaın başka yer var mı? Önemli olan google ın senden ne aldığı değil. Google ın sana verdiği aldığını karşılıyor mu? Google analytics sistemini satın alıp ücretsiz hale getirmeden önce ücreti neydi hiç hatırlayan var mı?

saygılar