Teknoloji ve Bilim Bloğu

Makine mühendisliği maaşları, devlet kurumlarında veya özel sektörde görev almalarına göre farklı kademelerde olabilmektedir. Tüm zamanların prestijli mesleği Makine Mühendisliği, günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte popülaritesini iyiden iyiye yükseltmiştir.

Kamu Kurumlarında çalışan bir makine mühendisinin 2016 yılı için belirlenen aylık kazancı 2000 – 3500 TL arasında değişebilen oranlardadır.

Maaşlardaki bu inişli çıkışlı farklılıklar makine mühendisinin kendi özelliklerine bağlı olabileceği gibi çalıştığı kurum ya da firmanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; makine mühendisinin aldığı eğitim, yabancı dil bilgisi, yabancı dil bilgisinin seviyesi, bildiği yabancı dil sayısı, iş deneyimi, kaç yıllık mühendis olması, yeni mezun – şef – müdür olması, kendisini iyi bir şekilde geliştirmiş olması, beşeri ilişkileri, yüksek lisans veya doktora eğitim alıp almamış olmasına, evli – bekar – çocuklu – çocuksuz olması durumuna göre bile farklılıklar gösterebildiği gibi, çalışılan kurum ya da şirketin sektörde teşkil ettiği öneme, prestije, yurtdışı ilişkilerine, ithalat – ihracat durumuna, şantiye veya ofiste çalışıyor olma durumuna, yapılan üretim ve / veya yatırımlara göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Kaynak : https://teknikbilimler.net/makine-mu...lari-ne-kadar/