Aspire
Koineks
 • 10-08-2010, 20:05:19
  #1
  1/2
  Freelancer'lar için olmazsa olmaz 10 Prensip

  Alıntı

  Serbest tasarımcılık bitmek bilmeyen bir öğrenme sürecidir. Bu yazıda da birçok freelancer için rehber olacak ilkeleri bulabilirsiniz…  1-Müşteriyi mutlu etmek daha fazla müşteri kazandıracaktır.
  Bir iş için en iyi tanıtımlardan biri de ağızdan ağıza yapılan reklamcılıktır. Müşterilerinizin gönlünde saygınlık kazandıkça, bu durum size maddi olarak da katkı sağlayacaktır. Müşterilerinize güvenle ve saygıyla yaklaşırsanız, geniş bir müşteri kitlesine sahip olmak işten bile değildir. dolayısıyla sadece iş kalitesi önemli değildir, müşterilerinizle kurduğunuz diyaloglar da olmazsa olmazdır.
  2-Rekabete dayalı fiyatlar uzun vadeli bir strateji değildir!
  Serbest tasarımcılık her zaman rekabeti gerektirir. Biraz zaman harcayarak kendinize yetecek kadar müşteri bulabilirsiniz ama freelancer’lar arasından iyi bir bilinirlik oluşturmak istiyorsanız bazı özelliklerle diğerlerinden sıyrılmalısınız.
  Düşük fiyata iş yapmayı elbette tasarımcı istemez ama büyük fiyatları da müşteriler istemez. Bu nedenle denge noktasında fiyat belirleyerek strateji izlemek daha doğru olacaktır.


  3-Etkili bir iletişim hayat boyu kazandırır.
  Müşterilerle etkileşime geçebilmek, serbest çalışanlar için büyük bir yetenektir. yaratıcılık ve yetenek tasarımcılar için olmazsa olmaz olsa da, iletişim becerisi olmadan diğer tekniksel tecrübeler fazla işe yaramayacaktır. çünkü yapacağınız çalışmalarda iki taraflı iletişim olacaktır.
  4-Proje başlangıcına ayırdığınız zaman yatırımı daha sonra başınızı ağrıtabilir
  Müşterinin isteklerini tam anlamadan tekniksel olarak çalışmaya atlamak, ileriki zamanlarda baş ağrıtabilir. Daha sonradan müşterinin gereklilikleri hakkında tartışmak, çalışmanız konusunda olumsuzluk yaşamak istemiyorsanız proje başlangıcında müşterinizle tüm detayları konuşmanız büyük avantaj taşır. bu sayede geriye dönerek boşu boşuna enerji harcamamış olursunuz.

  müşterilerinizle iyi diyalog kurmak çok önemlidir

  5-Kişisel Gelişim ve Kaliteyi artırmak için gelir geliştirin
  Para kazanmak, freelancer’ların giderlerini karşılamak için elbette gereklidir. ancak zaman zaman kaliteyi artırmak için para harcamak, karlılık için engel değildir. Kazancınızı maksimize edebilmek için muhakkak yatırım yapmanız gerekecektir. Yatırımlarınızın gelirlerinize etkisini görmek biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olmakta fayda var.
  6-Uzun vadeli müşteriler son derece değerlidir
  Varolan müşteriyi uzun zaman boyunca sizle çalışıyor hale getirmek büyük avantajdır. böylece hem uzun vadede kazanç elde etmiş olur hem de portfoyunuzu zenginleştirirsiniz.
  7-Her şeyde en iyisi olamazsınız.
  Farklı farklı alanlarda en iyisi olmak yerine sadece belli başlı alanlara odaklanın. Belki Wordpress teması hazırlamakta, logo tasarlamakta, e-ticaret işlerinde iyisinizdir. Ama kendinize başlıca bir alan seçerek o konuda ilerlemek size büyük bir müşteri potansiyeli kazandıracaktır.
  8- Freelancer'lık saygıyla büyütülmelidir.
  Yaptığınız işi ciddiye almanız ve bu işe kendinizi tam anlamıyla vermeniz çok önemli. Sizin çalışma zamanınızı engelleyecek her şeyden kaçınmalısınız ve işinize yatırım yapmayı ihmal etmemelisiniz.
  9-sosyal network'leri kullanmanın etkisi büyüktür
  İsminizi duyurmak, markalaşmak, reklamınızı yapmak, yardım ve destek almak gibi benzeri amaçlar için kendi sosyal ağlarınızı oluşturmalısınız.
  Mesela kendi portfoyunuzu tanıtmak için LinkedIN, meslektaşlarınızla iletişime geçmek için Twitter idealdir. Ayrıca çeşitli forumlarda aktif olarak da reklamınızı yapabilirsiniz.
  10-Zamanı etkili kullanmak fayda sağlar


  zamanı etkili kullanmak fayda sağlar

  3.maddede verdiğimiz etkili iletişimin yanına “zamanı etkili kullanma” yı da eklesek yanlış olmaz. Zamanınızı etkili kullanarak verimliliğinizi artırabilir, buna bağlı olarak da cebiniz şenlenebilir. kaynakça çeviride zaman zaman eklemeler olmuştur.
  17/10/2017 Tarihine kadar online olamayabilirim.
 • Sponsor Reklam
 • 27-09-2010, 11:48:20
  #2
  1/2
  + sizi arayanları o esnada meşgulseniz, görüşemiyorsanız sonra mutlaka arayınız.