• 16-05-2009, 13:28:24
  #1
  Misafir
  Web sitemiz var, içeriği T.C. Kanunlarına uymuyor. Biz ne yapıyoruz, korkumuzdan whois bilgilerini gizliyoruz veya sallıyoruz. Bu şekilde olunca Telekomünikasyon iletişim başkanlığı bizi uyaracak, ulaşacak bir yol bulamadığından, sitenin kapatılma talebini mahkemeye iletiyor. Mahkeme deliller'e göre; kapatılma kararı verirse TTnet'e yazı gönderiyor ve siteniz sansürleniyor.

  Şuradaki konuma bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

  Telekomünikasyon iletişim başkanlığı ile emailleşme sonucumda, site içeriğindeki resim ve videoları silmem halinde hiçbirsorun olmayacağını belittiler ve gerçekden ilgilendiler. Evet bende sansür'e karşıyım ancak kanunlar böyle.

  Eğer sitenizin kapatılmamasını istiyorsanız; içeriğiniz her ne olursa olsun whois bilgilerinde enazından sizinle iletişime geçilebilecek bir email adresi bulundurun. Eğer uyarı emaili göndermezlerse, ozaman karşı dava açabiliyorsunuz.

  Zaten kanun şunu söylüyor; "Kapatılacak siteye daha öncesinde uyarı yazısı gönderilir. Eğer site sahibi ile iletişime geçilemiyorsa, uyarı maili göndermilmiş, site sahibi uyarıyı dikkate almamış olarak kabul edilmektedir".

  İyi çalışmalar.
 • Sponsor Reklam
 • 16-05-2009, 13:33:27
  #2
  Benim bir forum sitem kapatıldı whois bilgileri sallamaydı ama email adresi doğruydu bir yazı falan gelmedi ama 5-10k site için kim mahkemelerde uğraşacakki ?
 • 16-05-2009, 14:04:50
  #3
  Misafir
  Ardas adlı üyeden alıntı
  Benim bir forum sitem kapatıldı whois bilgileri sallamaydı ama email adresi doğruydu bir yazı falan gelmedi ama 5-10k site için kim mahkemelerde uğraşacakki ?
  Kendileriyle uzun görüşmem sonucu aldığım bilgileri yazdım. Kişisel bilgilerin yanlış olmasından dolayı, email adresininde yalan olabileceğini düşünüp geri dönmemiş olabilirlerde. Ama kesinlikle 'uyarı emaili' göndermek zorunda olduklarını biliyorum. Kanun'en bu böyle. Eğer ulaşabilecek hiçbir bilgi yoksa, size uyarı gönderilmiş, sizde site içeriğini silmemişsiniz gibi, kapatma işlemi için yetkili mahkemeye gidilir.

  Bunun dışında kapatılan siteniz ile ilgili 7 gün içerisinde en yakın sulh ceza mahkemesine dilekçe vererek, sitenizin tekrar aktif edilmesini, içeriğin temizleneceğini teyit etmeniz durumunda, savcı tarafından dosya tekrar incelenir ve duruşma yapılmadan karar verilir.