Aspire
Koineks
 • 20-04-2017, 21:58:00
  #19
  1/2
  Hala konuyu tam anlatamadığımı düşünüyorum. İlanlarında tamamen php uzmanı üzerinde ancak işe aldığı zaman "Sen nasıl psdden html yapamıyorsun, php yazılımcısı değil misin? bu standart. Bunu ilanda belirtmeye bile gerek yok" olayı oluyor. Tamam belki bunu biliyorsun ancak bu senin yapman gereken zorunlu iş algısı oluşmuş veya ajanslar bunu yazılımcılara itelemiş, biz yeni görüyoruz

  Aslında durum şöyle; öyle bir hale gelmiş ki yakında "Grafik tasarımı da sen yapmalısın saçmalama, ilanda yazmaya gerek yok, bize gelen her yazılımcı önce psd çizer sonra onu html çevirip tüm css ajax işlerini bitirir üzerinde kodunu yazar panele bağlar müşteriye teslim eder. Genelde de 1-2 güne tamamı biter" durumu oluşacak gibi görünüyor.

  Ancak şuanda anladığım ve daha önce kurumsal firmaları gördüğümden dolayı bu tür sorunlar sadece ajanslarda oluyor sanırım. Kurumsal firmalarda şuana kadar hiç bu tarz şeyler görmedim. Olması gereken iş yolu neyse o yol izleniyor. Şirket ne paradan kaçıyor ne iş kalitesi ne de "az insan gücüyle çok iş prensibi" var

  Küçük ajanslar genelde 1 kişi çalıştırıp 10 iş yaptırma peşinde. Bu ne kadar iş ahlakına, kul hakkına ve hangi vicdana sığıyorsa.

  Allah insanları ajansların gazabından korusun diyelim.
  bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir
 • Sponsor Reklam
 • 20-04-2017, 22:27:37
  #20
  1/2
  Php yazılımcısının işi psd çizmek,html+css dökmek değildir. Öyle olsaydı front end'e ne gerek kalırdı veya grafikere ne gerek kalırdı? Herkes uzman olduğu işi yapmalıdır. Malesef memleketimiz bu konularda çok geriden geldiği için yazılımcı denınce her işi yapar olarak algılanıyor bilgisayar tamirinden bile çok iyi anlaması lazım gibi bir yaklaşım var.

  Arkadaşınızla aranızdaki sohbete değinecek olursak, Psdyide gönderiyordur php yazılımcısı psd yi frond-end bir arkaşına döktürüyordur front-endcinin ücretinide yansıtıyordur haliye iş tek kişiden çıkmış gibi görünüyor.

 • 21-04-2017, 18:30:24
  #21
  1/2
  Tasarımcı ile Yazılımcı arasındaki farkı bilmeyen biri daha! Geçmiş olsun hocam
  Android Uygulamanıza Ücretsiz Yorum ve 5 Yıldız Veriyorum!
 • 22-04-2017, 19:29:47
  #22
  1/2
  PHP yazilimcisina dokum yaptirmak en basta isi teslim alacak musteriye ayip. Adi ustunde front-end (on taraf) , back-end (arka taraf) bence tartisilacak bir konu degil. Herkes uzmani oldugu alanda calismali. Ben her isi yaparim diyen adam her isi vasat yapar. Ulkedeki issizlik rakamlari ortada. Belli ki bu patronun altinda calisan yazilimcilar isten cikmamak icin adama sove sove is yapmislar.
 • 22-04-2017, 22:27:32
  #23
  1/2
  Gecen denemelik bir is yerinde calistim, backend developer olarak kendimi tanitmistim.

  Adam bana front end isi verdi, backend yazilimci oldugumu bildigi halde.

  Büyük Sirketler bile kendi cikarini düsünüyor, olan iscilere oluyor.

  Bence bir yazilimci tüm bölümlerde calisamaz arkadas, nasil olucak öyle sey ?

  Her neyse 1 gün calistim, sabah aradim gelemiyorum diye.