Aspire
Koineks
 • 12-07-2010, 18:08:40
  #1
  1/2
  merhaba arkadaşlar Cotonti Türkiye destek site aktif duruma geçmiştir.
  Peki nedir bu Cotonti?

  Cotonti'nin amaçları nelerdir ?

  Cotonti, Seditio'nun, yani bir framework'ün alınıp yükseltilmesini amaçlar. Örneğin, Seditio'yu bir kernel olarak kabul edersek buna monolithic kernel diyebiliriz, bu durumda Cotonti'nin amacı modüler bir kernel olmaktır. Monolithic kernel, yapı olarak daha hızlı, ancak bir parçayı değiştirmek istediğinizde tüm sistemi değiştirmeniz gerekiyor anlamına gelir, yani yazarken hızlı, ama amaçlarına göre kullanışsızdır. Modüler kernelle ise, sistemle istediğiniz gibi oynayabilirsiniz, bizim amacımız da bu.

  Burada şuna değinmek istiyorum: Cotonti bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) değildir, Cotonti kuruluşundan bu yana bir CMF (İçerik Yönetim Framework'ü) olmayı hedefler. Bu yüzden Seditio sistemini kullanır, herkes Seditio'nun "basit" olduğunu söyler, ama Cotonti'nin amacı Seditio'yu basitliğinin (kod yazarı açısından) yanında sistemli hâle getirmek.

  Nedir bu sistem ?

  Efendim, bildiğiniz gibi Seditio'da "eklenti" (plug-in) adı verilen çok faydalı araçlar var. Ama bizim amacımız sistemin ana bileşenleriyle, yan bileşenlerini (örn. forum, yorumlar, sayfalar) ayırmak.

  Açıkçası anlatması biraz zor. Ancak Drupal gibi sistemlere aşina olanlarımız ne dediğimi çoktan anladı.

  Bunun yanında, şu anda kısa vadeli amaçlarımız da var. Örneğin, yönetim panelini tamamen tasarım dosyalarına (TPL'lere) aktarmak gibi. Bu şu ana kadar bildiğimiz gelişmiş hiçbir sistemde yok, sitem etmek oluyor ama, eğer Olivier C. zamanında bu fikre evet deseydi, şu anda çok daha ileride olabilirdi. Neyse, dediğim gibi bu işler için de Türk kullanıcılara da çok ihtiyacımız var, kod yazmayı bilen herkesin yardımına ihtiyacımız var.

  Son olarak, Drupal'den bahsettiğim için şunu da söyleme gereği duyuyorum. Madem yapmaya çalıştığımız şeyler farklı sistemlerde mevcut, neden boşuna böyle bir çaba sarfediyoruz ? Bu sistemler, görünüşte harika olsalar da, kod yapılarına bakınca, örneğin Wordpress'in bir template sınıfının olmadığını görürsünüz, herşey "hardcoded" hâldedir, yani mevcut olan çok iyi, ama değiştirmeye kalkarsanız yandınız.

  Kodlar çok karmaşık, o kadar değişim yapılmış ki, sistemi tamamen öğrenmeden, ekleme ve değişim yapılamaz hâlde. Amacımız bu bağlamda dünyanın en rahat okunabilir sistemini yaratmak.

  Geliştirici ekibimize katılın!
  kaynak:http://www.cotonti.com/forums.php?m=posts&q=1847  Cotonti İle
  1-Portal
  2-Video Sitesi
  3-Haber Sitesi
  4-Blog Sitesi
  5-Forum Sitesi
  gibi siteler kurabilirsiniz. Esnek bir yapıya sahip olan cotontiyi istediğiniz şekile sokabilirsiniz. Kolay kullanımlı ve işlevsel bir admin paneline sahiptir.
  Seditiodan farklı olarak admin panelde .tpl dosyalarına taşındı.
  Admin panelden yönetilebilir seo özelliği cotontiyi daha bir çekici kılmaktadır.

  Cotonti Kurulum Makalesi: http://www.cotonti-tr.com/cotonti-ku...lanimi-6s.html

  Türkiye Destek Sitemiz : http://www.cotonti-tr.com
  Asker Tezkere Forması-Kadın-Moda-Dekorasyon
 • Sponsor Reklam
 • 12-07-2010, 21:13:28
  #2
  1/2
  ldu seditio derken cotonti..

  hayırlı olsun ..

  zahriyan

 • 12-07-2010, 21:14:53
  #3
  1/2
  seditio tutmadı pek Tr'de..
  http://www.r10.net/image.php?type=si...ine=1428513015
 • 13-07-2010, 00:20:45
  #4
  1/2
  ZahRiyaN adlı üyeden alıntı
  ldu seditio derken cotonti..

  hayırlı olsun ..
  cotonti ldu ve seditiodan daha güzel ve işlevsel. kullanmanızı tavsiye ederim

  Hagiwhat adlı üyeden alıntı
  seditio tutmadı pek Tr'de..
  aslında tutmadı demek doğru olmaz. seditioyu hack siteleri kullanınca prestiji düştü diyelim. ama şunuda belirtmek isterim cotonti birçok içerik yönetim sisteminden daha iyi. kullanmanızı tavsiye ederim. kullanınca bana hak vereceksiniz.
  Asker Tezkere Forması-Kadın-Moda-Dekorasyon