Soru:Forum sürümümü yeni bir versiyona nasıl yükseltirim/güncellerim ?

Cevap: Öncelikle:

1) Downloads bölümünden yükseltme yapmak istediğiniz sürüme ait upgrade paketini indirin. Dikkat edin, update değil, upgrade. Mesela forum sürümünü 1.0.5'ten 1.1 RC1'e güncellemek istiyorsunuz. Örnek dosya adımız budur: smf_1-1-rc1_upgrade.zip
2) Daha sonra dil dosyaları bölümünden güncelleme yapmak istediğiniz sürüme ait Türkçe dil dosyalarını indirin. (Forumu Türkçe kullanıyorsanız tabi) Örneğimizdeki dosya adı: smf_1-1-rc1_turkish.zip
Şimdi elimizde iki adet paket var. Bunları dilersek bilgisayarımızda paketten çıkarabilir, dilersek de (cPanel'i olanlar için) sitemize yükleyip doğrudan sunucu üzerinde paketten çıkarabiliriz.
Şimdi en basiti olan birinicisini yapalım. Bu iki paketin içindekileri Winzip veya benzeri yardımıyla bilgisayarımıza çıkartıyoruz. Sonra aynen olduğu gibi sitemize yüklüyoruz. (FTP veya benzeri ile)
Eski dosyaları üzerine yazıyoruz.
3) Son olarak upgrade.php isimli dosyayı çalıştırıyoruz. Ör:
Kod:
http://www.site.com/forum/upgrade.php
Bunu açınca bir tane düğme çıkacak. Ona basın yeter
Yeni sürümünüz hayırlı olsun. upgrade.php dosyasını silmeyi unutmayın.


Notlar:

Güncelleme işlemi genellikle 1.0.x sürümlerinden 1.1RCx sürümlerine doğru olur. 1.1.x sürümlerinden 1.0.x sürümünlerine geri dönemezsiniz!
Bu işlemle kessinlikle forumununzdaki mesajlar, konular, bölümler, vs. silinmez, kaybolmaz.
Kurulu bazı modifikasyonlar çalışmayabilir, modifikasyonların konularını okumanızda ve güncelleme işlemi öncesinde bütün modifikasyonlarınızın çalışacağından emin olmakta fayda var.
Kurulu temaların da güncellenmesi gerekebilir

Önemli: SMF 1.1 RC3 sürümünde eklenen UTF-8 çevirimi işlemini uygularken dikkatli olun, veri kaybına yol açabilirsiniz!

Anlatım: alperuzi