• 11-04-2008, 00:11:24
  #1
  1/2
  Sıkıştırma hatası Google sıkıştırılmış Site Haritanızı açmaya çalışırken bir hatayla karşılaştı. Site Haritanızı yeniden sıkıştırın (gzip gibi bir araç kullanarak), sitenize yükleyin ve yeniden gönderin.

  Boş Site Haritası Google Site Haritanızı indirdi, ancak Site Haritanız hiç URL içermiyor. Site Haritanızı kontrol edin ve boş olmadığından emin olun. Site Haritanız Google Site Haritası protokolünü kullanıyorsa, URL'lerin doğru şekilde etiketlendiğinden emin olmak için Site Haritanızı doğrulayın. Ardından Site Haritanızı tekrar gönderin.

  Geçersiz öznitelik değeri Google Sitemaps tarafından desteklenen öznitelik değerleri içeren dosyalar sendikasyon yayınlarıdır. Örneğin, aşağıdaki Atom yayını pasajında href bir özniteliktir.

  <link rel="alternate" type="text/html"
  href="http://www.example.com/index.html"/>

  Örneğin href özniteliği aşağıdaki gibi ayarlansaydı bu hatayı görürdünüz:

  href="htp:/www.example.com/index.html"

  Bu değeri düzelttikten sonra Site Haritanızı tekrar gönderin.

  Geçersiz tarih Site Haritanızın bir ya da daha fazla geçersiz tarih içeriyor. Bunun nedeni yanlış biçimde bir tarih olabilir ya da tarihin kendisi geçersiz olabilir. Tarihlerde W3C Datetime kodlamasını kullanılmalıdır, ancak saat kısmını çıkarabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki her iki biçim de geçerlidir:

  2005-02-21
  2005-02-21T18:00:15+00:00
  Doğru biçimdeki tarihler, bir saat belirtiyor ancak saat dilimi belirtmiyorsa geçersiz olabilir. Saat belirtmeyen tarihler geçerlidir (saat varsayılan olarak 00:00:00Z'dir).

  Geçersiz etiket değeri
  Etiket, bir XML öğesidir. Örneğin aşağıdaki pasajda <loc> bir etikettir.


  <url>
  <loc>http://www.example.com/</loc>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority>
  </url>


  Etiketin değeri açılış etiketi ile kapanı etiketi arasında yer alandır. Bu örnekte, Example Web Page, açılış etiketi <loc> ile kapanış etiketi </loc> arasında yer almaktadır, bu nedenle <loc> etiketinin değeridir.

  Bu hatayı görüyorsanız Site Haritanız geçersiz değerli bir etiket içeriyordur. Hata, gerçekleştiği etiketi ve satır numarasını listeler. Site Haritası protokolündeki geçerli etiketlerin geçerli değerleri hakkında daha fazla bilgi için protokol dokümanına bakın. Bu değeri düzelttikten sonra Site Haritanızı tekrar gönderin.

  Geçersiz URL Listelenen URL geçerli değil. Site Haritasındaki URL'yi düzeltin ve tekrar gönderin.

  Site Haritanızda listelenen URL'lerin okunabilirlik için kodlandığından ve kaçış karakterlerinin doğru kullanıldığından emin olun. Ayrıca tarayıcının URL'yi anlayabildiğini ve sayfayı yüklediğini görmek için URL'yi bir tarayıcıya kopyalamayı deneyin.

  URL'nin fazladan karakter içermediğinden emin olun (örneğin, URL'nin başında ve sonunda tırnak olmadığından emin olun).

  Geçersiz URL: Listelediğiniz bir Site Haritasının tam URL'yi içermediğini tespit ettik. Site Haritası dizin dosyalarında Site Haritası listelenir. Site Haritalarını tam URL'lerini kullanarak listelemelisiniz (örneğin, http://www.example.com/sitemap.xml). Bir Site Haritasını yalnızca dosya adını kullanarak listelerseniz (örneğin, siteharitasi.xml), bu hatayla karşılaşırsınız.

  Site Haritasını, Site Haritası dizin dosyanızın bulunduğu dizinden almaya çalışırız. Örneğin, Site Haritanızın dizin dosyası http://www.example.com/folder1/sitemap_index.xml adresindeyse ve bir Site Haritasını sitemap.xml olarak listeliyorsa o Site Haritasını http://www.example.com/folder1/sitemap.xml adresinden almaya çalışırız. Site Haritasını orada bulamazsak bu deneme için bir hata görürsünüz.

  Geçersiz XML: çok fazla etiket Etiket, bir XML öğesidir. Örneğin aşağıdaki pasajda <loc> bir etikettir.

  <url>
  <loc>http://www.example.com/</loc>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority></url>


  Bu hatayı görürseniz, Site Haritanız yinelenen etiketler içeriyordur. Örneğin, aşağıdaki durum bu hataya neden olabilir (<loc> etiketi iki kez listelendiğinden):

  <url>
  <loc>http://www.example.com/</loc>
  <loc>http://www.example.com/page1.html</loc>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority></url>

  Hata, gerçekleştiği etiketi ve satır numarasını listeler. Bu yinelemeyi düzelttikten sonra Site Haritanızı yeniden gönderin.

  Eksik XML özniteliği Google Sitemaps tarafından desteklenen öznitelik değerleri içeren dosyalar sendikasyon yayınlarıdır. Örneğin aşağıdaki pasajda <href> bir etikettir.  <link rel="alternate" type="text/html"
  href="http://www.example.com/index.html"/>


  Örneğin href özniteliği eksik olsaydı bu hatayı görürdünüz. Özniteliği ekledikten ve ona geçerli bir değer verdikten sonra Site Haritanızı tekrar gönderin.

  Eksik XML etiketi Etiket, bir XML öğesidir. Örneğin aşağıdaki pasajda <loc> bir etikettir.  <url>
  <loc>http://www.example.com/</loc>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority></url>
  Site Haritası dosyanızda gerekli etiketlerden biri eksikse bu hatayı görebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki pasajda <loc> etiketi eksiktir ve bu hataya neden olabilir.

  <url>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority></url>
  Listelenen satır numarasını not edin ve gerekli etiketler hakkında bilgi için protokol dokümanına bakın. Site Haritanızı düzelttikten sonra tekrar gönderin.

  Katmanlı dizin oluşturma Site Haritası dizininiz kendi URL'sini başka bir Site Haritası dizininin URL'sini listeliyor. Bir Site Haritası dizini dosyası, Site Haritası dizin dosyalarını listeleyemez.

  Çözümleme hatası Google, Site Haritasında bir XML çözümleme hatası algıladı. XML doğrulamasına ilişkin daha fazla bilgi için Site Haritanızı Doğrulama bölümüne bakın.

  Geçici hata Sistemimizde geçici bir sorun yaşandı. Genellikle, bu hatayı aldığınızda Site Haritanızı tekrar göndermeniz gerekmez. Google Site Haritanızı almayı daha sonra tekrar deneyecek. Alma işleminin başarılı olup olmadığını görmek için daha sonra tekrar kontrol edin. Birkaç saat sonra bu hatayı hala görüyorsanız, Site Haritanızı tekrar gönderebilirsiniz.

  Çok fazla sayıda Site Haritası Site Haritası dizininizdeki Site Haritaları listesi izin verilen maksimum sayıyı aşıyor. Bir Site Haritası dizini en fazla 1.000 Site Haritası içerebilir. Site Haritası dizininizi birden fazla Site Haritası dizinine bölerek her birinin en fazla 1.000 Site Haritası içermesini sağlayın. Sonra, Site Haritası dizin dosyalarınızı tek tek yeniden gönderin.

  Çok sayıda URL Site Haritanızdaki URL listesi izin verilen maksimum sayıyı aşıyor. Bir Site Haritası en fazla 50.000 URL içerebilir. Site Haritanızı birden fazla Site Haritasına bölerek her birinin en fazla 50.000 URL içermesini sağlayın. Site Haritalarınızı yönetmek için bir Site Haritası dizini de kullanabilirsiniz. Ardından, Site Haritası dizininizi veya Site Haritası dosyalarınızı tek tek gönderin.

  Desteklenmeyen dosya biçimi Site Haritanız desteklenen bir biçimde değil. Lütfen Site Haritası yönergelerimize uygun olmasını sağlayın ve yeniden gönderin.

  Kontrol edebileceğiniz birkaç nokta şunlardır:

  Dosyanın doğru başlık kullandığını. Bir Site Haritası dosyasının başlığı şunun gibi olabilir:

  <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
  <urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
  Bir Site Haritası dizin dosyasının başlığı şunun gibi olabilir:

  <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
  <sitemapindex
  xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas<wbr>/sitemap/0.9">
  Başlıktaki ad alanının "http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9" olduğunu. Bunun 0.9 ile sonlanması gerektiğine dikkat edin. .9 olarak sonlanıyorsa bir hata görürsünüz.

  Her bir XML özniteliğinin tek (') ya da çift (") tırnak ile kapandığını ve bu tırnakların eğik değil düz olduğunu. Microsoft Word gibi bir kelime işlem programı kullanıyorsanız, programın eğik tırnaklar eklediğini görebilirsiniz.

  URL'ye izin verilmiyor Google, Site Haritası dosyasının konumundan daha üst bir düzeyde veya farklı bir etki alanında bulunan bazı URL'ler tespit etti. Bu hatayı alırsanız Site Haritası dosyanızı sitenizde daha üst bir konuma taşıyıp tekrar göndermeyi deneyin. Örneğin, Site Haritanız http://www.example.com/mysite/sitemap.xml altında listeleniyorsa, bu Site Haritası için aşağıdaki URL'ler geçerli değildir:

  Example Web Page - Site Haritası'ndan daha yüksek bir düzeydir
  http://www.example.com/yoursite/ - Site Haritası ile paralel bir dizindedir
  Ayrıca tüm url'lerin site Haritası konumunuzla aynı etki alanıyla başlayıp başlamadığını kontrol etmelisiniz. Örneğin, site haritanız http://www.example.com/sitemap.xml altında listeleniyorsa, bu Site Haritası için aşağıdaki URL'ler geçerli değildir:

  Google - bu URL, example.com.tr etki alanında değil, google.com.tr etki alanındadır
  Example Web Page - başta olması gereken www eksik
  www.example.com.tr/ - protokol ( http) eksik
  https://www.example.com/ - farklı bir protokol (http yerine https) kullanılmış
  Site Haritasında bulunan ve reddedilmeyen URL'ler normal bir şekilde işleme alınır.

  Yollar eşleşmiyor: Site Haritanızı, www önekini içermeyen bir URL yolu kullanarak gönderdiğinizi tespit ettik. Site Haritanızı, www önekini içermeyen bir URL yolu (örneğin, http://example.com/sitemap.xml) kullanarak gönderdiğinizi tespit ettik. Ancak, Site Haritanız içinde listelenen URL'lerde www öneki kullanılıyor (örneğin, http://www.example.com/myfile.htm).

  Bu sorunu gidermek için sitenizdeki URL'lerin dizine nasıl eklenmesini istediğinize karar vermelisiniz.

  Sitenizdeki URL'lerin www önekiyle dizine eklenmesini isterseniz, Site Haritasını Google Site Haritaları hesabınızdan silip www öneki olan yolu kullanarak (örneğin, http://www.example.com/sitemap.xml) yeniden göndermeniz gerekir. Bu seçenekten yararlanırsanız, Site Haritanızdaki URL'leri değiştirmeniz gerekmez.

  Sitenizdeki URL'lerin www öneki olmadan dizine eklenmesini isterseniz, Site Haritanızı değiştirmeniz ve burada listelenen URL'lerden www önekini kaldırarak Site Haritanızı yeniden göndermeniz gerekir.

  Yollar eşleşmiyor: Site Haritanızı, www önekini içeren bir URL yolu kullanarak gönderdiğinizi tespit ettik. Site Haritanızı, www önekini içeren bir URL yolu (örneğin, http://www.example.com/sitemap.xml) kullanarak gönderdiğinizi tespit ettik. Ancak, Site Haritanız içinde listelenen URL'lerde www öneki kullanılmıyor (örneğin, http://example.com/myfile.htm).

  Bu sorunu gidermek için sitenizdeki URL'lerin dizine nasıl eklenmesini istediğinize karar vermelisiniz.

  Sitenizdeki URL'lerin www önekiyle dizine eklenmesini isterseniz, Site Haritanızı değiştirmeniz ve burada listelenen URL'lere www ekleyerek Site Haritanızı yeniden göndermeniz gerekir.

  Sitenizdeki URL'lerin www öneki olmadan dizine eklenmesini isterseniz, Site Haritasını Google Site Haritaları hesabınızdan silip www öneki olmayan yolu kullanarak (örneğin, http://example.com/sitemap.xml) tekrar göndermeniz gerekir. Bu seçenekten yararlanırsanız, Site Haritanızdaki URL'leri değiştirmeniz gerekmez.

  Hatalı ad alanı Bu hatayla karşılaşırsanız bu, kök öğenizin varsayılan ad alanını belirlemediği anlamına gelir. Ad alanı, şu şekilde gösterilmelidir:

  xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"

  Bu hatayı görmenizin bazı nedenleri şunlar olabilir:
  ad alanı eksik olabilir
  ad alanı yanlış bildirilmiş olabilir (örneğin ad alanı, "0.9" yerine ".9" ile bitebilir).
  Bir Site Haritası dosyası şu şekilde başlamalıdır:

  <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
  Bir Site Haritası dizin dosyası şu şekilde başlamalıdır:

  <?xml version="1.0 " encoding="UTF-8"?><sitemapindex xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">  Baştaki boşluk Site Haritası dosyanızın bir boşlukla başladığını tespit ettik. Dosyayı kabul ettik, ancak dosyanın XML standardına uygun olması için bu boşluğu silmenizde yarar var.

  XML dosyaları, kullanılan XML sürümünü belirten XML bildirimiyle başlamalıdır. Bu hatayla karşılaşırsanız bu, Site Haritasının başında bir boşluk olduğunu tespit ettiğimiz anlamına gelir. Site Haritası'nı kabul ettik, ancak Site Haritanızda gerekli değişikliği yapabilmeniz (söz konusu boşluğu silmeniz) için hatayı görüntüleyin.

  Belirli bir HTTP hatası Site Haritanızı indirmeye çalışırken bir HTTP hatası ile karşılaşırsak, aldığımız durum kodunu (404 gibi) listeleriz. Belirttiğiniz Site Haritası URL'sinin doğru olduğundan ve Site Haritasının ilgili konumda olduğundan emin olun. Ardından Site Haritanızı tekrar gönderin.


  Uyarılar
  Hatalara ek olarak Site Haritanızla ilgili bulduğumuz uyarıları da listeleyebiliriz. Bu hatalar genellikle Site Haritanızın işleme konulmasını engellemez. Ancak, sitenizle ilgili olası sorunlara işaret edebilecekleri için Site Haritası dosyasını dikkatli bir şekilde inceleyip tespit ettiğiniz sorunları gidermenizi öneririz.


  Kaynak : Site Haritası hataları ve uyarıları hakkında


  İyi çalışmalar.
  Ahir zamanda pek az bulunan şey, güvenilecek kardeş ve helal yoldan kazanılan paradır. Hz. Muhammed (S.A.V)
 • Sponsor Reklam
 • 11-04-2008, 17:25:10
  #2
  1/2
  Güzel Bilgiler Teşekkürler.
 • 02-05-2008, 21:05:28
  #3
  1/2
  verdiğin bilgiler için teşekkürler en kısa sürede uygulayacağım
 • 01-03-2009, 11:21:33
  #4
  1/2
  Geçersiz XML: çok fazla etiket Etiket, bir XML öğesidir. bu hatanın acıklamasını anlamadım daha acıklayıcı olabilir misin
 • 13-03-2009, 11:11:02
  #5
  1/2
  googleda yayımlanan hata çözümleri, oyüzden sadece açıklayıcı nitelikte, çözüm olmuyor, vBulletin bölümünde çözüm istemeniz daha doğru olacaktır.
 • 06-09-2015, 16:16:51
  #6
  1/2
  myqatsel adlı üyeden alıntı
  Sıkıştırma hatası Google sıkıştırılmış Site Haritanızı açmaya çalışırken bir hatayla karşılaştı. Site Haritanızı yeniden sıkıştırın (gzip gibi bir araç kullanarak), sitenize yükleyin ve yeniden gönderin.

  Boş Site Haritası Google Site Haritanızı indirdi, ancak Site Haritanız hiç URL içermiyor. Site Haritanızı kontrol edin ve boş olmadığından emin olun. Site Haritanız Google Site Haritası protokolünü kullanıyorsa, URL'lerin doğru şekilde etiketlendiğinden emin olmak için Site Haritanızı doğrulayın. Ardından Site Haritanızı tekrar gönderin.

  Geçersiz öznitelik değeri Google Sitemaps tarafından desteklenen öznitelik değerleri içeren dosyalar sendikasyon yayınlarıdır. Örneğin, aşağıdaki Atom yayını pasajında href bir özniteliktir.

  <link rel="alternate" type="text/html"
  href="http://www.example.com/index.html"/>

  Örneğin href özniteliği aşağıdaki gibi ayarlansaydı bu hatayı görürdünüz:

  href="htp:/www.example.com/index.html"

  Bu değeri düzelttikten sonra Site Haritanızı tekrar gönderin.

  Geçersiz tarih Site Haritanızın bir ya da daha fazla geçersiz tarih içeriyor. Bunun nedeni yanlış biçimde bir tarih olabilir ya da tarihin kendisi geçersiz olabilir. Tarihlerde W3C Datetime kodlamasını kullanılmalıdır, ancak saat kısmını çıkarabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki her iki biçim de geçerlidir:

  2005-02-21
  2005-02-21T18:00:15+00:00
  Doğru biçimdeki tarihler, bir saat belirtiyor ancak saat dilimi belirtmiyorsa geçersiz olabilir. Saat belirtmeyen tarihler geçerlidir (saat varsayılan olarak 00:00:00Z'dir).

  Geçersiz etiket değeri
  Etiket, bir XML öğesidir. Örneğin aşağıdaki pasajda <loc> bir etikettir.


  <url>
  <loc>http://www.example.com/</loc>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority>
  </url>


  Etiketin değeri açılış etiketi ile kapanı etiketi arasında yer alandır. Bu örnekte, Example Web Page, açılış etiketi <loc> ile kapanış etiketi </loc> arasında yer almaktadır, bu nedenle <loc> etiketinin değeridir.

  Bu hatayı görüyorsanız Site Haritanız geçersiz değerli bir etiket içeriyordur. Hata, gerçekleştiği etiketi ve satır numarasını listeler. Site Haritası protokolündeki geçerli etiketlerin geçerli değerleri hakkında daha fazla bilgi için protokol dokümanına bakın. Bu değeri düzelttikten sonra Site Haritanızı tekrar gönderin.

  Geçersiz URL Listelenen URL geçerli değil. Site Haritasındaki URL'yi düzeltin ve tekrar gönderin.

  Site Haritanızda listelenen URL'lerin okunabilirlik için kodlandığından ve kaçış karakterlerinin doğru kullanıldığından emin olun. Ayrıca tarayıcının URL'yi anlayabildiğini ve sayfayı yüklediğini görmek için URL'yi bir tarayıcıya kopyalamayı deneyin.

  URL'nin fazladan karakter içermediğinden emin olun (örneğin, URL'nin başında ve sonunda tırnak olmadığından emin olun).

  Geçersiz URL: Listelediğiniz bir Site Haritasının tam URL'yi içermediğini tespit ettik. Site Haritası dizin dosyalarında Site Haritası listelenir. Site Haritalarını tam URL'lerini kullanarak listelemelisiniz (örneğin, http://www.example.com/sitemap.xml). Bir Site Haritasını yalnızca dosya adını kullanarak listelerseniz (örneğin, siteharitasi.xml), bu hatayla karşılaşırsınız.

  Site Haritasını, Site Haritası dizin dosyanızın bulunduğu dizinden almaya çalışırız. Örneğin, Site Haritanızın dizin dosyası http://www.example.com/folder1/sitemap_index.xml adresindeyse ve bir Site Haritasını sitemap.xml olarak listeliyorsa o Site Haritasını http://www.example.com/folder1/sitemap.xml adresinden almaya çalışırız. Site Haritasını orada bulamazsak bu deneme için bir hata görürsünüz.

  Geçersiz XML: çok fazla etiket Etiket, bir XML öğesidir. Örneğin aşağıdaki pasajda <loc> bir etikettir.

  <url>
  <loc>http://www.example.com/</loc>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority></url>


  Bu hatayı görürseniz, Site Haritanız yinelenen etiketler içeriyordur. Örneğin, aşağıdaki durum bu hataya neden olabilir (<loc> etiketi iki kez listelendiğinden):

  <url>
  <loc>http://www.example.com/</loc>
  <loc>http://www.example.com/page1.html</loc>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority></url>

  Hata, gerçekleştiği etiketi ve satır numarasını listeler. Bu yinelemeyi düzelttikten sonra Site Haritanızı yeniden gönderin.

  Eksik XML özniteliği Google Sitemaps tarafından desteklenen öznitelik değerleri içeren dosyalar sendikasyon yayınlarıdır. Örneğin aşağıdaki pasajda <href> bir etikettir.  <link rel="alternate" type="text/html"
  href="http://www.example.com/index.html"/>


  Örneğin href özniteliği eksik olsaydı bu hatayı görürdünüz. Özniteliği ekledikten ve ona geçerli bir değer verdikten sonra Site Haritanızı tekrar gönderin.

  Eksik XML etiketi Etiket, bir XML öğesidir. Örneğin aşağıdaki pasajda <loc> bir etikettir.  <url>
  <loc>http://www.example.com/</loc>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority></url>
  Site Haritası dosyanızda gerekli etiketlerden biri eksikse bu hatayı görebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki pasajda <loc> etiketi eksiktir ve bu hataya neden olabilir.

  <url>
  <lastmod>2005-01-01</lastmod>
  <changefreq>monthly</changefreq>
  <priority>0.8</priority></url>
  Listelenen satır numarasını not edin ve gerekli etiketler hakkında bilgi için protokol dokümanına bakın. Site Haritanızı düzelttikten sonra tekrar gönderin.

  Katmanlı dizin oluşturma Site Haritası dizininiz kendi URL'sini başka bir Site Haritası dizininin URL'sini listeliyor. Bir Site Haritası dizini dosyası, Site Haritası dizin dosyalarını listeleyemez.

  Çözümleme hatası Google, Site Haritasında bir XML çözümleme hatası algıladı. XML doğrulamasına ilişkin daha fazla bilgi için Site Haritanızı Doğrulama bölümüne bakın.

  Geçici hata Sistemimizde geçici bir sorun yaşandı. Genellikle, bu hatayı aldığınızda Site Haritanızı tekrar göndermeniz gerekmez. Google Site Haritanızı almayı daha sonra tekrar deneyecek. Alma işleminin başarılı olup olmadığını görmek için daha sonra tekrar kontrol edin. Birkaç saat sonra bu hatayı hala görüyorsanız, Site Haritanızı tekrar gönderebilirsiniz.

  Çok fazla sayıda Site Haritası Site Haritası dizininizdeki Site Haritaları listesi izin verilen maksimum sayıyı aşıyor. Bir Site Haritası dizini en fazla 1.000 Site Haritası içerebilir. Site Haritası dizininizi birden fazla Site Haritası dizinine bölerek her birinin en fazla 1.000 Site Haritası içermesini sağlayın. Sonra, Site Haritası dizin dosyalarınızı tek tek yeniden gönderin.

  Çok sayıda URL Site Haritanızdaki URL listesi izin verilen maksimum sayıyı aşıyor. Bir Site Haritası en fazla 50.000 URL içerebilir. Site Haritanızı birden fazla Site Haritasına bölerek her birinin en fazla 50.000 URL içermesini sağlayın. Site Haritalarınızı yönetmek için bir Site Haritası dizini de kullanabilirsiniz. Ardından, Site Haritası dizininizi veya Site Haritası dosyalarınızı tek tek gönderin.

  Desteklenmeyen dosya biçimi Site Haritanız desteklenen bir biçimde değil. Lütfen Site Haritası yönergelerimize uygun olmasını sağlayın ve yeniden gönderin.

  Kontrol edebileceğiniz birkaç nokta şunlardır:

  Dosyanın doğru başlık kullandığını. Bir Site Haritası dosyasının başlığı şunun gibi olabilir:

  <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
  <urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
  Bir Site Haritası dizin dosyasının başlığı şunun gibi olabilir:

  <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
  <sitemapindex
  xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas<wbr>/sitemap/0.9">
  Başlıktaki ad alanının "http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9" olduğunu. Bunun 0.9 ile sonlanması gerektiğine dikkat edin. .9 olarak sonlanıyorsa bir hata görürsünüz.

  Her bir XML özniteliğinin tek (') ya da çift (") tırnak ile kapandığını ve bu tırnakların eğik değil düz olduğunu. Microsoft Word gibi bir kelime işlem programı kullanıyorsanız, programın eğik tırnaklar eklediğini görebilirsiniz.

  URL'ye izin verilmiyor Google, Site Haritası dosyasının konumundan daha üst bir düzeyde veya farklı bir etki alanında bulunan bazı URL'ler tespit etti. Bu hatayı alırsanız Site Haritası dosyanızı sitenizde daha üst bir konuma taşıyıp tekrar göndermeyi deneyin. Örneğin, Site Haritanız http://www.example.com/mysite/sitemap.xml altında listeleniyorsa, bu Site Haritası için aşağıdaki URL'ler geçerli değildir:

  Example Web Page - Site Haritası'ndan daha yüksek bir düzeydir
  http://www.example.com/yoursite/ - Site Haritası ile paralel bir dizindedir
  Ayrıca tüm url'lerin site Haritası konumunuzla aynı etki alanıyla başlayıp başlamadığını kontrol etmelisiniz. Örneğin, site haritanız http://www.example.com/sitemap.xml altında listeleniyorsa, bu Site Haritası için aşağıdaki URL'ler geçerli değildir:

  Google - bu URL, example.com.tr etki alanında değil, google.com.tr etki alanındadır
  Example Web Page - başta olması gereken www eksik
  www.example.com.tr/ - protokol ( http) eksik
  https://www.example.com/ - farklı bir protokol (http yerine https) kullanılmış
  Site Haritasında bulunan ve reddedilmeyen URL'ler normal bir şekilde işleme alınır.

  Yollar eşleşmiyor: Site Haritanızı, www önekini içermeyen bir URL yolu kullanarak gönderdiğinizi tespit ettik. Site Haritanızı, www önekini içermeyen bir URL yolu (örneğin, http://example.com/sitemap.xml) kullanarak gönderdiğinizi tespit ettik. Ancak, Site Haritanız içinde listelenen URL'lerde www öneki kullanılıyor (örneğin, http://www.example.com/myfile.htm).

  Bu sorunu gidermek için sitenizdeki URL'lerin dizine nasıl eklenmesini istediğinize karar vermelisiniz.

  Sitenizdeki URL'lerin www önekiyle dizine eklenmesini isterseniz, Site Haritasını Google Site Haritaları hesabınızdan silip www öneki olan yolu kullanarak (örneğin, http://www.example.com/sitemap.xml) yeniden göndermeniz gerekir. Bu seçenekten yararlanırsanız, Site Haritanızdaki URL'leri değiştirmeniz gerekmez.

  Sitenizdeki URL'lerin www öneki olmadan dizine eklenmesini isterseniz, Site Haritanızı değiştirmeniz ve burada listelenen URL'lerden www önekini kaldırarak Site Haritanızı yeniden göndermeniz gerekir.

  Yollar eşleşmiyor: Site Haritanızı, www önekini içeren bir URL yolu kullanarak gönderdiğinizi tespit ettik. Site Haritanızı, www önekini içeren bir URL yolu (örneğin, http://www.example.com/sitemap.xml) kullanarak gönderdiğinizi tespit ettik. Ancak, Site Haritanız içinde listelenen URL'lerde www öneki kullanılmıyor (örneğin, http://example.com/myfile.htm).

  Bu sorunu gidermek için sitenizdeki URL'lerin dizine nasıl eklenmesini istediğinize karar vermelisiniz.

  Sitenizdeki URL'lerin www önekiyle dizine eklenmesini isterseniz, Site Haritanızı değiştirmeniz ve burada listelenen URL'lere www ekleyerek Site Haritanızı yeniden göndermeniz gerekir.

  Sitenizdeki URL'lerin www öneki olmadan dizine eklenmesini isterseniz, Site Haritasını Google Site Haritaları hesabınızdan silip www öneki olmayan yolu kullanarak (örneğin, http://example.com/sitemap.xml) tekrar göndermeniz gerekir. Bu seçenekten yararlanırsanız, Site Haritanızdaki URL'leri değiştirmeniz gerekmez.

  Hatalı ad alanı Bu hatayla karşılaşırsanız bu, kök öğenizin varsayılan ad alanını belirlemediği anlamına gelir. Ad alanı, şu şekilde gösterilmelidir:

  xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"

  Bu hatayı görmenizin bazı nedenleri şunlar olabilir:
  ad alanı eksik olabilir
  ad alanı yanlış bildirilmiş olabilir (örneğin ad alanı, "0.9" yerine ".9" ile bitebilir).
  Bir Site Haritası dosyası şu şekilde başlamalıdır:

  <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
  Bir Site Haritası dizin dosyası şu şekilde başlamalıdır:

  <?xml version="1.0 " encoding="UTF-8"?><sitemapindex xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">  Baştaki boşluk Site Haritası dosyanızın bir boşlukla başladığını tespit ettik. Dosyayı kabul ettik, ancak dosyanın XML standardına uygun olması için bu boşluğu silmenizde yarar var.

  XML dosyaları, kullanılan XML sürümünü belirten XML bildirimiyle başlamalıdır. Bu hatayla karşılaşırsanız bu, Site Haritasının başında bir boşluk olduğunu tespit ettiğimiz anlamına gelir. Site Haritası'nı kabul ettik, ancak Site Haritanızda gerekli değişikliği yapabilmeniz (söz konusu boşluğu silmeniz) için hatayı görüntüleyin.

  Belirli bir HTTP hatası Site Haritanızı indirmeye çalışırken bir HTTP hatası ile karşılaşırsak, aldığımız durum kodunu (404 gibi) listeleriz. Belirttiğiniz Site Haritası URL'sinin doğru olduğundan ve Site Haritasının ilgili konumda olduğundan emin olun. Ardından Site Haritanızı tekrar gönderin.


  Uyarılar
  Hatalara ek olarak Site Haritanızla ilgili bulduğumuz uyarıları da listeleyebiliriz. Bu hatalar genellikle Site Haritanızın işleme konulmasını engellemez. Ancak, sitenizle ilgili olası sorunlara işaret edebilecekleri için Site Haritası dosyasını dikkatli bir şekilde inceleyip tespit ettiğiniz sorunları gidermenizi öneririz.


  Kaynak : Site Haritası hataları ve uyarıları hakkında


  İyi çalışmalar.
  hocam domaini bloggera yönlendirdim sitemap hatası alıyorum yardımcı olurmusunuz?
 • 25-02-2016, 20:03:49
  #7
  1/2
  Peki bu hataları nasıl düzeltebiliriz yani nerden giripde editlenecek?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319